Forum

Tek bir login onlar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tek bir login onlarca site

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
441 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar,

internette karşılaşmışsınızdır, özellikle google ve microsoft hesaplarında, tek bir noktadan giriş yaparsınız, tek bir noktada login paneli/ekranı vardır ama birçok sitede oturum açılır.

misalfbirsite.com.tr dan giriş tuşuna basarsınız ama falnandafilan.com.tr/login sayfasına yönlendirilirsiniz.

Misal falandafilan.com.tr/login den giriş yaparsınız, ammavelakinbirsite.com.tr da ve hadibesende.com.tr sitesinde de oturum açılır.

Daha sonra yönlendirildiğiniz ilk sayfaya tekrar geri yönlendirilirsiniz. Ve o site dahil tüm ortak sitelerde oturum açılmış olur.

Oturum kapatıldığında ise tersi söz konusudur.

Herhangi bir sitedeyken "oturumu kapat" tuşuna basarsınız ve o siteden değil, falandafilan.com.tr/logout ekranına yönlendirilirsiniz.

falandafilan.com.tr/logout ekranından kapanır, tüm ortak internet sitelerinde oturum kapatılır. Daha sonra yönlendirildiğiniz sayfaya geri yönlendirsiniz.

Bu sistemin sağlıklı çalışması için hangi yönteme başvurulmaktadır ?

Birkaç farklı metodu var mıdır ?

Hürmetler...

Gönderildi : 01/03/2017 04:35

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

evet bir çok method var

1 - SQL Server yada herhangi bir db üzerinde kod based session ile kontrol !!! tavsiye etmiyorum

2- SSO yanı aslında anlattığınız olay ( single sign on ) ki bunu yapabilmek için IDM cihazı yada yazılımlarına ihtiyacınız olacak ( FIM var mesela ms in ) oracle da IDM yapıyor

bu ikisi en bilinenler arasında

saygılar

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 01/03/2017 14:47

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Ali bey proje ne durumda?

Kişisel bir olay

Gönderildi : 01/03/2017 15:52

(@Anonim)
Konu başlatıcı

@Erdem üstada teşekkür borcumu ileteyim öncelikle. Projede kodlama tarafı bitti, bir hafta kadar oldu. Ama server yükleme test aşamalarında bayağı sıkıntı çekiyorum özellikle azure tarafında. Üstelik teknik de değil konu. İyi bir meblağ olan banka kartımı kabul etmedi misal. Neymiş bankada binlerce lira olsa da kredi kartı istermiş.

Ben de nakit ödeyip bir azure partneri ile anlaşacağım bu gidişle sanırım. Bakalım ne olacak ?...

Test için ve kendimi windows server 2016 ya alıştırmak için bir site yayınlamak istedim.

Statik ip değil istediğim çünkü zaten üç beş dakikalık test için ihtiyacım var.

Proje windows server 2016 ya yüklendiğinde ve bu bilgisayar bir cep telefonunu wifi erişim noktası olarak kullandığında, uzak bir bilgisayardan cep telefonuna atanmış dinamik ip numarasını browser a yazarak nasıl web sitesi nasıl görüntülenebilir ?

Telefonun ipsi yazıldığında server 2016 bilgisayarın yerel ipsi olduğundan buradaki site nasıl görüntülenir ?

Bana bu konuda fikir verebilir misiniz ?

Hürmetler...

Gönderildi : 01/03/2017 23:43

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

Açtığınız konuya da yazdım. DMZ aktif ettiğinizde istediğiniz zaman erişim sağlayabilirsiniz. Ip adresiniz değiştiğinde de sadece değişen ip adresinizi girmeniz yeterli olacaktır. Tekrardan bir düzeneleme yapmanıza gerek olmayacaktır.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 02/03/2017 00:08

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim, elinize kolunuza sağlık.

Şuan seyahatte olduğumdan sadece mobil modem var, kullanma klavuzunu araştırıyorum bu aletlerde port açılması mümkün müdür diye 🙂

İnşallah bir netice elde edilebilir. Yapılabilirliği konusunda bir bilginiz var mıdır ?

Hürmetler dilerim.

Gönderildi : 02/03/2017 00:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Az önce görüştüğüm bir gsm firması bana çok tuhaf bir açıklamada bulundu.

Zaten tüm portlar açık, port açmaya gerek yok, dedi.

"Nasıl yani", dedim.

"Cep telefonunuzdaki internetten dahi erişebilirsiniz, bu doğal çünkü static ip hizmetini bunun için veriyoruz", dedi.

"Sadece bilgisayarınıza gidin ve güvenlik ayarlamaları yapın", dedi.

"Gelen bağlantılara izin ver şeklinde ayarlaryın" mı ne dedi, "http için 80, https için 443" diyerek, "bizi aradığınız için teşekkür ederiz" dedi 🙂

Cidden var mı böyle birşey ? 🙂

Gönderildi : 02/03/2017 00:56

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

Usb modem olarak bağlamayı deneyiniz. Eski nokia telefonlarda oluyordu. İp adresi ile 80 portuna otomtik erişebiliniyordu. Android telefonlarda durum nasıl olurnet bir bilgi veremiyorum. Yanlız usb modem olarak telefonumu (android telefon kullanıyorum) tanıttığımda bilgisayarıma 192. ile başlayan bir iç ip atıyor.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 02/03/2017 01:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Zülfü Bey, çok teşekkü ederim ilgilendiğiniz için. Çok makbule geçiyor.

Hımm, ben sadece wifi üzerinden denemiştim. Kablo ile de telefonumu bilgisayarıma bağlayayım.

Şimdi, IIS ayarları normalde olduğu gibi. Yani windows server 2016 da bir site yayınlamak için hangi ayarlar gerekliyse öyle. Bir diğer dizüstü bilgisayarından telefon dinamik ip ile yazıldığında bilgisayardaki web sitesine erişmek için andorid telefondan gelen isteğe windows server 2016 nın bakması gerekiyor sanırım.

Hatunun dediği 80 portunu açın, bağlantı kurulacaktır, dediği konu hangi panelden yapılmaktadır ve ne derece yeterli olur bilemiyorum; eğer sizin için bir külfet değilse uygun gördüğünüz herhangi bir vakitte benden kat be kat daha iyi konuya vakıf bir uzman olarak, deneme fırsatınız olabilir mi?

Şunun için söylüyorum, geliştirme konusunda değil de, site yayınlama hiç deneyimim olmadığından, böyle bir imkan gerçekten mümkün ise bile, ben başaramayabilirim...

Eğer mümkün ise sizin için. Tabii takdir sizindir.

Hürmetlerimi arz ederim.

Gönderildi : 02/03/2017 01:13

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2017/02/26/windows-2012-ile-_31013101_s-8-dns-sunucu-kurulumu-ve-web-sitesi-yayini-yapmak.aspx  

IIS kurulumunu bu makaledeki gibi yaptıysanız port açmanıza gerek yok zaten IIS port işlemlerini kendisi yapacaktır. Port işlemleri için arada bir firewall kullanıyorsanız gerekecektir. Direk telefonla kullanacağınız için port işlemlerine gerek yok. Yinede kontrol amaçlı denetim masasından güvenlik duvarını kontrol edebilirsiniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 02/03/2017 01:17

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim herşey için.

Gönderildi : 02/03/2017 01:36

Paylaş: