Forum

Son Kullanıcıya MS ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Son Kullanıcıya MS SQL Veritabanını Nasıl Yedeklettirebilirim?

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
567 Görüntüleme
(@mehmetugur)
Gönderiler: 267
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Öncelikle konuyu açtığım tarihi baz alırsak herkesin Ramazan bayramı mübarek olsun.

as.pnet / C# da hazırladığım sistemin veritabanı yedekletme işlemini kendi yönetim ekranından son kullanıcıya yaptırmak istiyorum. Bunun için yedekleme ekranı hazırlamış olup kod tarafında ms sql veritabanı yedeğinin .bak olarak alındığı bir yapı oluştırdum. Bu yapı locak de çalışıyor fakat suncu firmasının host una attığımda çalışmadığını gördüm.

Durumu suncu firmasına destek talebi açarak iletmem sonucu güvenlik amaçlı scirpt üzerinden yedeketlme imkanı sağlamadıklarını belirttiler.

Özetle sormak istediğim: bu tarz bir politika izleyen sunucu firmasında ilgili veritabanını son kullanıcıya yedeklettirmek için sizce nasıl bir yol izleyebilirim ?

(Sunucu firması çözüm önerisi olarak veritabanını yedekleyecek kişinin pc sine ms sql mangment stud. u kurup o şekilde backup alınmasını tavsiye etti. Fakat güvenlik ve kullanışlılık açısından böyle bir yöntemin kullanışlı olamayacağını belirtmiştim. )

Sunucu Firması: Natro

Gönderildi : 06/07/2016 13:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bence kendileri düzenli yedek alsın daha doğru olur, tam amacınızı bilmiyorum ama yedekleme senaryolarında son kullanıcıya yedek aldırma sorumluluğu asla verilmemesi lazım, yani bana göre zaten yapmak istediğiniz çok doğru değil, eğer illa yapmak istiyorum diyorsanız natro size bir panel sunmalı bence, çünkü haklı olarak sunucularına müdahele ettirmiyorlar.

Yada daha iyi bir yazılımcınız var ise bir management sunucu ayarlayın, sql kurun arkadaşların dediği gibi o hep açık kalsın joblar onun üzerinde çalışacak şekilde bir web temelli platform sunun bir nevi araya bir GW gibi ek makine koyarak deneyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/07/2016 12:17

(@mehmetugur)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu talep müşteriden geldiğin için böyle bir işlemin şuan yapılabilirliğini araştırıyorum. Sunucu firmasının düzenli olarak yedek alması gerektiğine değinmişsiniz orda kesinlikle katılıyorum.

Yedekleme politikasını şirkete sorduğumda günlük olarak verilerin yedeklendiğini ve böyle bir ihtiyaca gerek olmadığını söylediler. Aradan tahmini olarak 4 ay sonra; beraber çalıştığımız arkadaşın e ticaret sitesinin veritabanı ve web dosya hostu olarak "Natro" yu kullanıyordu. Natro tarafında bir sorunun olması sonucu arkadaşın veritabanında tablo sayısında eksilme oldu ynanlış hatırlamıyorsam 4 tablosu eksikti bunun yanı sıra ürünlerinin olduğu tablodaki verilerde eksikti. Durumu arkadaş natro ya destek talebi olarak açtı fakat natro eksikliği kabul etmedi. En son olarak arkadaş tazminat davası açacağını söylediğinde talep den 1 gün sonra gerçek güncel veri tabanını geri yüklediler. (Tabi arkadaşın e ticaret sitesi hizmet verememişti )

Bu olayı şunun için anlatıyorum natro nun yedekletme sistemine güvenmiyorum. Güvenmediğim içinde müşteri isteği bana da olumlu geldi onun yapılabilirliğini araştırıyordum. 

(Konuyu bu forma açmadan önce durumu tekrardan natro müşteri hizmetlerine ilettim fakat onlarda şaçma sapan cevap verdikleri için böyle bir konu açma gereği gördüm. Bu formda da söylediğim diğer formlarda da halen söylüyorum Natro nun Microsoft teknlojileri beş para etmez. Microsoft sistemlerini yönetemiyorlar bu durumu müşteri hizmetlerine defalarca somut delillerle ilettim fakat yine aynı sıkıntı. Şuan belli bir oranda natro altyapısını kullandığım için değiştirmek de istemiyorum yeni başlayacaklara tavsiyem kullandığınız teknoloji Micrsoft alt yapısı ise natro dan uzak durun)

Natro ya yazdığım en son destek talebi: 

Gönderildi : 08/07/2016 17:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer böyle bir sorun var ise bence ISP değiştirin, biz Sadecehosting ile çalışıyoruz ve çok memnunuz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/07/2016 11:34

(@mehmetugur)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Öneri için teşekkür ediyorum hocam, dikkate alacağım

Gönderildi : 09/07/2016 12:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Gönderildi : 10/07/2016 06:37

Paylaş: