Forum

Kategorinin Kaç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kategorinin Kaç Adet Makaleye Sahip Olduğunu Gösterme Sorunu

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
459 Görüntüleme
(@SerifYolcu)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Yapmış olduğum web projemde , kategoriye eklenmiş olan makale sayılarını çekiyorum ama bütüm kategoriler hep aynı makale sayısını alıyor .

ilk dropdownlistin selectedValue si ile arttırıyodum ama silerken değer düşürmediği için count(*) kullanmayı düşündüm ama bunda da  hangi kategoriye ekleneceğni ayarlayamıyorum sıkıntı yaşadım yardım ederseniz memnun kalırım şimdiden teşekkürler .

int kayitsayi = 0;
            SqlCommand cmdsayi = new SqlCommand("Select Count(k_adet) from Kategori ", baglanti);
            kayitsayi = Convert.ToInt32(cmdsayi.ExecuteScalar());
            Label2.Text = kayitsayi.ToString();

Gönderildi : 01/02/2016 03:21

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Konu hakkında paylaştığınız kısıtlı bilgi nedeniyle ancak şu kadar fikir yürütebiliyorum:

Select Count(k_adet) from Kategori WHERE ANAHTAR = "Kategori Adı"

Sarı boyalı kısım eksik değil mi?

Gönderildi : 01/02/2016 18:08

(@SerifYolcu)
Active Member
Konu başlatıcı

Koşul kullansamda seçilen kategoriye makaleyi nasıl bağlaya bilirim kategori eklwndikçe where kategoriId si nasıl değişebilir ilginiz için teşekkürler 

Gönderildi : 01/02/2016 22:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Projenizin kodlarını daha geniş olarak paylaşabilir misiniz?

Gönderildi : 01/02/2016 22:32

(@SerifYolcu)
Active Member
Konu başlatıcı

Projemi upload edebilirim bi sakınca yok ise çözümüde forumdan paylaşırsak diğer arkadaşlara faydalı olur. 

Gönderildi : 01/02/2016 23:52

(@enginkulac)
Gönderiler: 118
Estimable Member

Merhaba,

Kategori ID'leriniz nerede yer alıyor. Combobox içerisinde mi. Burada yapmak istediğiniz işlem tam olarak nedir anlayamadım. Combobox'tan seçtiğiniz verinin kategori sayısını getirmek mi istiyorsunuz?

Gönderildi : 02/02/2016 11:58

(@SerifYolcu)
Active Member
Konu başlatıcı

Yapmak istediğim şu;  benim web projem var admin panalinden kategori  makale vs ekleme işlemlerim var.  Eklediğim kategorilerin yanında adet sayısı çeke labeller var,  makalele eklerken hangi kategoriye ekleyeceğimi dropdownlistten şeciyorum ve ekliyorum seçilen kategoriye makale eklediiğimde ekleniyor buraya kadar bi sorun yok,  makale eklediğimde ise hangi kategorinin sayısı artacak ise şu Sql kodu kullanıyodum= ("update Kategori set k_ADET =+1 where k_id='"+dropdownlist1. SeletectedValue+" ' ", baglanti);  böylelikle hangi kategori seçilmişse ekleme işlemi surasında adet sayısı hangi kategori olmuş olsada arttıyordu ama iş makaleyi silmeye geldiğin de seçili Xxx kategorisinde ki adet sayısını düşüremiyorum bu işlemi veri tabanında denedim oda olmuyo bu sorunu nasıl halledebilirim.  ilginiz için teşekkürler yardımlarınızı bekliyorum 

Gönderildi : 02/02/2016 12:47

(@enginkulac)
Estimable Member

Kategorilere ait makale sayısını hesaplatmak için ayrı bir sütünda ekleme-çıkarma işlemi yapmanıza gerek yok bence. Makalelerin bulunduğu tabloda kategori ID'leri de yer almaktadır değil mi? Yani x kategori ID'li y makalesi gibi. Makale tablosundan sorgu yaparak da sonucu alabilirsiniz. Seçili olan kategori ID'lerinin sayısını alırsınız o kategoriye ait kaç adet makale olduğunu bulabilirsiniz. 

select count(*) from MAKALE where KATEGORI_ID=5

Gönderildi : 02/02/2016 19:35

(@SerifYolcu)
Active Member
Konu başlatıcı

çok teşekkür ederim . bu sorgu ilede ID si farklı olan kategori makale sayılarınıda çekebiliceğimi umuyorum .

Gönderildi : 03/02/2016 00:10

(@SerifYolcu)
Active Member
Konu başlatıcı

sorgunuzla hangi kategoriyi istersem onun eklenmiş makale sayısını alabiliyrum , ama bu işlemi nasıl admine paneline yönelik yapabilirim. örnek admin kategoriye makale ekliyor ama o sayısı çekilcek olan makale hangi  kategorinin burda örnekte kategori_id si 5 olan kategorinin makaleleri çekiyor peki yeni kategoriye maklae eklenirse ne olcak o 5 sayısını nasıl otamatik aldırabilrim ... Çok karışık yazıyorum umarım anlayabildiniz beni teşekkürler .

http://tinypic.com/r/esj85g/9  bu resimden daha iyi anlarsınız beni

yardımlarınızı için teşekkürler

Gönderildi : 03/02/2016 22:04

(@enginkulac)
Estimable Member

Makale sayılarını tek tek sorgu yaparak almışsınız. Sürekli bir kategori eklenecek ise eğer, tek tek sorgu yapmanız imkansız olur. Liste halinde çekip goruntulemeniz gerekir. Aşağıdaki sorgu ile yeni eklenecek olanlar dahil tüm kategorilere ait makale sayısına ulaşırsınız;

select kategori_adı, count(id) as [Makale sayısı] from makale group by kategori_adı order by kategori_adi

Gönderildi : 04/02/2016 11:06

(@SerifYolcu)
Active Member
Konu başlatıcı

sizede çok yük oldum çok sağ olun ... makale tablosunda kategori adını felan tutamıyorum tutmayı denedim ama kategori ve makale karışıyo kategori ve makale tablolarım ayrı ayrı, bu sorguyu view tarzında yapabilir miyim . ve datalist içinde ki bir label eklendikçe süreklilik kazancak bu sorgular sabit kalıyo ayrı bi yolu varmıdır . Allah razı olsun yardımlarınızdan.

Gönderildi : 04/02/2016 17:11

(@enginkulac)
Estimable Member

Aşağıdaki şekilde dener misiniz?

select

K.kategori_adi as [Kategori],

count(M.id) as [Makale Sayısı]

from kategori K

left outer join makale M on M.kategori_id=K.id

group by K.kategori_adi

order by K.kategori_adi

Gönderildi : 04/02/2016 17:43

(@SerifYolcu)
Active Member
Konu başlatıcı

sorgunuz çok faydalı oldu fakat kategori sayılarımı çekemiyorum ve datalist içinde ilk eklenen değeri tekrarlatıyo  en iyisi ben makale sayılarını çekmeyi bırakayım yinede işime yaracak sorgulara sahip oldum Allah razı olsun sağ olun varolun.

Gönderildi : 06/02/2016 02:38

Paylaş: