Forum

C# Eğitim Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

C# Eğitim Hk.

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
492 Görüntüleme
(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ÇözümPark ve Ekibi,

C# Eğitim İşlemlerine Başlamayı Düşünmekteyim, Yalnız Sizlerden Bu Konuda Bilgi Almak İstemekteyim,

C# Üzerinde Başlangıçta Hangi Süreçte Başlamam Gerekmektedir, ?

C# İle İlgili Bir Çok Döküman Buldum ama Sizlerin Bildiği Başka Dökümanlar Varmıdır, ?

Sizlerden Bilgi Beklemekteyim, İyi Çalışmalar... 

Gönderildi : 16/06/2015 15:11

(@BurakSenturk)
Gönderiler: 70
Trusted Member

Selam,

Yazından eğitim vermeyi mi planlıyorsun eğitim almayı mı ?

Eğitim vermek ise planın mevcut c# kitaplarının ilerlediği müfredat uygun olacaktır. Ancak bu noktada eğitimi ne amaçla verdiğinde önem kazanıyor. Eğer ms sınavları üzerine bir eğitim olacak ise kitap müfredatları zaman kaybı olabilir. He yok ben yazılım öğreteceğim diyor isen bir proje planı çıkarıp eğitim sonunda kursiyerlerinin oluşturmasını istediğin bir proje belirleyip bu projeye uygun bir yol izlemen faydalı olacaktır.

Örn :

Eğitim sonunda ben her bir kursiyerimin bir crm uygulaması geliştirmesini istiyorum. Dediğin vakit başlarsın bunun analizine ;

Temel Veri Tipleri, Methodlar, İterasyon(For , Foreach, While), Arrays, Cast, If Clause, Switch Case, Db Bağlantıları, Temel Sql Sorguları bunlar en temelde bilinmesi gerekenler. Sonra bir kademe arttırılıp,

Atlamalar, Constructor Methodlar, Inheritance, Method Overloading, Out, This, Ctor... gibi Bu kavramlarla beraber yapacağınız örnekleri çeşitlendirip, 

Enum, İnterface, Static Methodlar Polymorphism , Exceptions, lara bakarsın. Bu saydıklarımı kullanarak bir çok proje yazabilirsiniz. Bu seviyeden sonrasıda artık biraz daha orta kademe olacaktır. Patternler incelenebilir. Aklıma gelenler bunlar şimdilik tabi ki sayamadığım binlerce konu vardır illaki.. Ancak temel olarak bunların bilinmesi şart diyebiliriz 🙂

Saygılarımla,

İyi Günler Dilerim, 

Gönderildi : 16/06/2015 17:15

(@ibrahimayhan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Selam,

Yazından eğitim vermeyi mi planlıyorsun eğitim almayı mı ?

Eğitim vermek ise planın mevcut c# kitaplarının ilerlediği müfredat uygun olacaktır. Ancak bu noktada eğitimi ne amaçla verdiğinde önem kazanıyor. Eğer ms sınavları üzerine bir eğitim olacak ise kitap müfredatları zaman kaybı olabilir. He yok ben yazılım öğreteceğim diyor isen bir proje planı çıkarıp eğitim sonunda kursiyerlerinin oluşturmasını istediğin bir proje belirleyip bu projeye uygun bir yol izlemen faydalı olacaktır.

Örn :

Eğitim sonunda ben her bir kursiyerimin bir crm uygulaması geliştirmesini istiyorum. Dediğin vakit başlarsın bunun analizine ;

Temel Veri Tipleri, Methodlar, İterasyon(For , Foreach, While), Arrays, Cast, If Clause, Switch Case, Db Bağlantıları, Temel Sql Sorguları bunlar en temelde bilinmesi gerekenler. Sonra bir kademe arttırılıp,

Atlamalar, Constructor Methodlar, Inheritance, Method Overloading, Out, This, Ctor... gibi Bu kavramlarla beraber yapacağınız örnekleri çeşitlendirip, 

Enum, İnterface, Static Methodlar Polymorphism , Exceptions, lara bakarsın. Bu saydıklarımı kullanarak bir çok proje yazabilirsiniz. Bu seviyeden sonrasıda artık biraz daha orta kademe olacaktır. Patternler incelenebilir. Aklıma gelenler bunlar şimdilik tabi ki sayamadığım binlerce konu vardır illaki.. Ancak temel olarak bunların bilinmesi şart diyebiliriz 🙂

Saygılarımla,

İyi Günler Dilerim, 

Merhabalar Burak ŞENTÜRK,

Cevabınızdan Dolayı Teşekkür Ederim,

Yalnız Planım Eğitim Verme Değil, Kendimi Yazılım Konusunda Geliştirmek İstiyorum,

Bu Yüzden İlk Önce C# Üzerinden Başlamayı Düşünmekteyim, Geçmişe Yönelik Bilgim Var Ama Ben Şu Şekilde Bir Yüzey İzleyeceğim, Herşeyi Unutarak Sıfırdan Öğrenime Başlamaktır,

Bununla İlgili Hangi Dökümanları İncelemem Gerekmektedir,

Ayrıca Paylaşabileceğiniz Video Döküman Varmıdır ? 

Önerebileceğiniz Kitap Olarak Döküman Varmıdır ?

Sizlerden Bilgi Beklemekteyim, İyi Çalışmalar.. 

Gönderildi : 17/06/2015 13:51

(@onurugurluoglu)
Gönderiler: 32
Trusted Member

Merhaba,
Microsoft'un kendi sitesinden görsel eğitim alabilirsiniz.
https://www.acikakademi.com

Gönderildi : 17/06/2015 14:26

(@BurakSenturk)
Trusted Member

Selamlar,

Kendi kendime evde öğreneceğim diyor isen internette çok fazla kaynak var. Aşağı yukarı hepside aynı bilgileri aktarıyor. Ancak kaynak okumak ile yazılım öğrenebilirsin demek yanlış olur. Sana tavsiyem önce ne için yazılım öğrenmek istiyorsun bunu belirle.

Kimileri oyun yazmak ister, kimisi veritabanı ile konuşan bir program, kimileri office ürünlerine addin, kimileri cnc tezgahları için desen programlama... bu böyle giderde gider..

Özellikle bir hedefin yok ise ilk hedefin hedef koymak olsun.

Ondan sonra doküman araştırmaya başlamalısın. Örn ben mobil uygulamalar yazmak istiyorum dersen ben derim ki bırak c# ı java ya da xcode öğren, bunlar ile ilgili kaynak araştır.

Kaynak araştırma işleminide bence şöyle yapsan daha iyi olur. Çok basit seviyede bir temel edin ve projene başla, her takıldığın noktada araştır işin içinden çıkamazsan sor bizde eğer yardımcı olabiliyor isek yardımcı olalım.

Ama ben bir kitabı açıyım 400 sayfa okuyayım sonrasında yazılımcı olurmuyum diyor isen. al eline çince türkçe bir sözlük sonuna kadar oku ne kadar çince öğrenirsen o kadar yazılımcı olursun 🙂

Yüzmeyi öğrenmek istiyorsan suya gireceksin, Proje geliştirmeye başlamadan teori ile yazılımcı ne yazık ki olamaz. Oyüzden hedefini belirle sonra burada beraber birşeyler yaparız.

İyi Günler Dilerim, 

Gönderildi : 18/06/2015 12:29

(@ibrahimayhan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Kendi kendime evde öğreneceğim diyor isen internette çok fazla kaynak var. Aşağı yukarı hepside aynı bilgileri aktarıyor. Ancak kaynak okumak ile yazılım öğrenebilirsin demek yanlış olur. Sana tavsiyem önce ne için yazılım öğrenmek istiyorsun bunu belirle.

Kimileri oyun yazmak ister, kimisi veritabanı ile konuşan bir program, kimileri office ürünlerine addin, kimileri cnc tezgahları için desen programlama... bu böyle giderde gider..

Özellikle bir hedefin yok ise ilk hedefin hedef koymak olsun.

Ondan sonra doküman araştırmaya başlamalısın. Örn ben mobil uygulamalar yazmak istiyorum dersen ben derim ki bırak c# ı java ya da xcode öğren, bunlar ile ilgili kaynak araştır.

Kaynak araştırma işleminide bence şöyle yapsan daha iyi olur. Çok basit seviyede bir temel edin ve projene başla, her takıldığın noktada araştır işin içinden çıkamazsan sor bizde eğer yardımcı olabiliyor isek yardımcı olalım.

Ama ben bir kitabı açıyım 400 sayfa okuyayım sonrasında yazılımcı olurmuyum diyor isen. al eline çince türkçe bir sözlük sonuna kadar oku ne kadar çince öğrenirsen o kadar yazılımcı olursun 🙂

Yüzmeyi öğrenmek istiyorsan suya gireceksin, Proje geliştirmeye başlamadan teori ile yazılımcı ne yazık ki olamaz. Oyüzden hedefini belirle sonra burada beraber birşeyler yaparız.

İyi Günler Dilerim, 

Merhabalar Burak ŞENTÜRK, Cevabınız İçin Teşekkür Ederim,

Yazılım İşlemlerine Şu Şekilde Bir Plan Yapmaktadır,

Visual Studio C# İle Bu İşlemlere Giriş Yapacağım, Kendimi İlk Olarak Windows ;Ortam Programları Geliştirme Konusunda Biraz İletletmem Gerekmektedir, Ayrıca Windows Masaüstü Uygulamalar SQL veya Access Veritabanı Destekli Olacaktır,

Bunun Sonrasında Tabi Diğer Eğitimlerde Gelecektir,

Ama Şuanlık Visual Studio C# Olarak Başlayacağım,

Bu İşlemler İçin Nasıl Bir Yerden Başlangıç Yapmalıyım, Ayrıca Sizlerden Ricam Şuanlık Visual Studio 2013 Ultimate Update 4 Üzerinde Çalışma Yapmaktadır, Bununla İlgili Türkçe Dil Paketi Varmıdır, Eğer Var İse Link Paylaşabilirmisiniz ?

Microsoft Üzerinden Türkçe Dil Paketi İndirdim, Güncelleme Olarak 44/43 Yüklemesi Yaptı Visual Studioda Bazı Yerleri Türkçeleştirdi Bazılarını Yapmadı, Yapısını Biraz Bozdu Diyebilirim,

Durumlu İlgili Destek Olabilirmisiniz ?

Sizlerden Bilgi Beklemekteyim, İyi Çalışmalar... 

Gönderildi : 19/06/2015 22:16

(@BurakSenturk)
Trusted Member

Selam,

Öncelikle dil paketi vs gibi yanıltılara düşme. Sen c# öğreneceksin. Visual Studio değil. Bu gün visual studio da geliştirme yaparsın, yarın mono da. Sonraki gün notepad de. Dolayısı ile kesinlikle geliştirme platformu bizler için önemsiz. Sen sistemin nasıl çalışması gerektiğini öğrenmelisin.

Gelelim diğer konuya. Olaya bir proje geliştirerek girmen şart. Önce basitinden başla. 

Ekrana adını yazdır.

İki sayı arasındaki farkı yazdır.

Sonra ekrana adını ve doğum tarihini gir. Sana adını ve yaşını yazsın.

Sonra bir kod yaz. Programın geçmiş doğum günlerini kutlamadığı için sana yaşın kadar doğum günün kutlu olsun yazsın. 

Al sana bir ödev.  Zamanın ve imkanın var ise başla bakalım. Takıldığın yer oldukça yaz buraya herkes yardımcı olur. Bu ödev başladığın projenin ilk fazı olsun. Projen bittiğinde genel kullanacağın bir çok özelliği projende kullanmış olacaksın.

İyi Günler Dilerim, 

Gönderildi : 22/06/2015 12:39

Paylaş: