Forum

yazı içerisind...

Bildirimler
Hepsini Temizle

yazı içerisindeki kelimeye link verme nasıl yapılır? (klasik asp)

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,501 Görüntüleme
(@tolgasavas)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba; 

asp ile makalemizde bulunan bazı kelimelere link vermek istiyoruz. replace ile yaptığımızda makalede bulunan ilgili tüm kelimelere link veriyor bizim istediğimiz bu değil sadece 1 kelimeye versin gerisini atlasın. 

Konuyu örneklemek gerekirse; 

Function linkle(yazi,kelime,link)
if InStr(1,yazi,kelime,1) > 0 then
yazi=Replace(yazi,kelime,"<a href="&link&" >"&kelime&"</a>",1,-1,1)
end if
linkle=yazi
End Function

diyelim ki kelimemiz : makale 
link ise : www...com

yukarıda verdiğim replace fonksiyonunu kullandığımızda yazıda bulunan tüm "makale" kelimelerine link vermektedir. 
Benim istediğim tümüne değilde yazıda bulunan "makale" kelimesinden sadece 1 tanesine link verilsin diğer bulduğu kelimelere vermesin. yani yazıda 50 kez "makale" kelimesi geçiyorsa rastgele 1 tanesine versin. 

bunu nasıl yapabiliriz 

Gönderildi : 22/10/2013 15:15

(@ismailcoban365)
Gönderiler: 19
Active Member

Yazı içerisinden rastgele bir makale kelimesine vermesi şart mı ? 

Gönderildi : 22/10/2013 16:40

(@tolgasavas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

benim yapmak istediğim olay aslında şu

ben dbye anahtar kelime grupları ve o anahtar kelimenin gideceği linki koydum.

makalede o anahtar kelime ile eşleşen herhangi bir kelime varsa o kelimeyi linkleme yaptırmak istiyorum ama 1 makalede aynı kelimeden birden fazla varsa sadece 1 kelimeyi linklesin diğer kelimeleri linklemesin.

Yani örnek vermem gerekirse;

Makale :  " bu bir makale diyelim ve biz bu makale içerisindeki bir anahtar kelimeyi linklemek istiyoruz ama sadece bir tanesine versin istiyoruz." 
Anahtar Kelime : bu
link : http://www.cozumpark.com

şimdi makale diye verdiğim örnekte "bu" kelimesi 2 adet var. ilk bu kelimesinden cozumpark.com a link verdiği zaman 2.sinden vermesin istiyorum.

rastgele derken yani 2 adet "bu" kelimesi var ya 2sinden herhangi birine verebilir farketmez yani. yeterki bir tane olsun 🙂

Gönderildi : 22/10/2013 20:05

(@ismailcoban365)
Gönderiler: 19
Active Member

Bence o durumu şöyle yapın. Anahtar kelimeyi ilk bulduğu gibi linke çevirsin diğerlerine hiç bakmasın. belki bir break komutu işinizi görebilir. Çünkü belirttiğiniz anahtar kelime ilgili makale içerisinde bir tane olabilir diye düşündüm. Eğer işinizi görürse metodunu yazıp gönderebilirim.

Gönderildi : 23/10/2013 12:04

(@tolgasavas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

olmazsa siz gönderin bir deneyeyim. çünkü hala bir sonuca varamadım. dediğiniz gibi bulduğu ilk kelimeyi çevirse yeterli gerisine bakmasa da olur. ama onuda yapamadım. 

Gönderildi : 23/10/2013 19:11

Paylaş: