Forum

Uygulama ve Veritab...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uygulama ve Veritabanı yönetim problemi

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
429 Görüntüleme
(@ilhamiariz)
Gönderiler: 48
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şirket içerisinde 
.net  c# ile yazılmış microsoft
IIS üzerinde çalışan, oracle veritabanına sahip abone yönetim programı
kullanmaktayız.

Uygulama ve veritabanı sunucuları donanımsal olarak yeterli
farklı sunucularda çalışmaktadır. Uygulama ve veritabanı yönetim hizmetlerini
farklı 2  firma vermektedir.Program yavaş
çalışmakta.

Örnek1: Programı açıyoruz, bir abonenin bilgilerine erişmek için abone
numarasını giriyoruz. Abonenin bilgileri ekrana geç geliyor.

Örnek2: Programı açıyoruz aboneyi çağırıyoruz.Abone
bilgilerinde güncelleme yapıyoruz.Telefon numarası ekleme vb. Kayıt işlemi
olması gerekenden uzun sürüyor.

Uygulama tarafından sorunun çözümü için işlem yapmasını
talep ettiğimizde, cevap olarak “veritabanı tarafında inceleme yapamadığımız
için yorum yapamıyoruz” cevabını alıyoruz. Kendi tablo ve kodlarına
erişebilmeleri ve güncelleme yapabilmeleri için kendilerine yeterli yetkilere
sahip kullanıcı açılmış durumdadır.

Veritabanı tarafından sorunun çözümü için işlem yapmasını
talep ettiğimizde, cevap olarak “uygulama yöneticisi kendi oluşturduğu kodlar
ve tablolara erişim ve güncelleme yapabilmeleri için yeterli yetkilere sahip
kullanıcıları mevcut durumdadır; sorunu uygulama tarafı çözmeli”  diyor.

Konuyu, idare yani bizden farklı bir üçüncü gözün
yorumlaması gereklidir.Çünkü taraflardan birine sorunu sizin tarafın çözmesi
gereklidir diye belirttiğimizde, diğer tarafından dilinden konuştuğumuzu
düşünüyor.

Konun çözümü için hangi tarafın, çözüm getirmesi gerektiği
hakkında yorum yaparsanız sevinirim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 25/07/2013 15:48

(@kenanilgun)
Gönderiler: 544
Üye

Merhaba, 

Bence iki firmanın da bir toplantı günü belirlenip aynı ortamda bulunarak çalışmaları daha doğru olacağını düşünüyorum. Hem iki tarafında cevaplarının birbirleri arasında sonuca götürecek sonuçları olacağını düşünüyorum.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 25/07/2013 17:47

(@ilhamiariz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Toplantı yapmayı düşündük. Fakat gereksiz polemiklere sebebiyet verebilir. Ama yine belirttiğiniz gibi toplantı yapılabilir.

Peki toplantı olmadan yukarıda yazdığım açıklamalar doğrultusunda yorumunuz ne olur? Çözüm üretecek taraf hangi taraf olmalıdır?

Gönderildi : 25/07/2013 18:09

(@kenanilgun)
Üye

Bundan sonra yapılacak en iyi davranış sanırım danışmanlık almanız olacaktır geçerli sorununuzu net şekilde çıkartıp kişilere/firmalara(çalışılan iki firmaya) yönlendirme yapmak olacaktır diye düşünüyorum. Toplantı konusundaki düşüncem ise iki firmanın bir araya getirilip polemiklerden uzak tutularak konu başlıklarını iyi bir şekilde ayırt edip toplantı yönetimi iyi tutulduktan sonra sanmıyorum ki bir polemik ortamı çıkacağını.

Gönderildi : 25/07/2013 18:30

(@ilhamiariz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hali hazırda uygulama ve veri tabanı tarafında hizmet/danışmanlık alıyoruz.
Birde bu firmaları yönetmek için mi danışmanlık alalım. İdare biziz ve biz yönetiriz.

Sanırım siz taraf olabileceğinizi düşündüğünüz için, ilk yazdığım metin doğrultusunda yorum yapmak istemiyorsunuz.

Aslında taraf olmayacaksınız, bilgilendirme yapacaksınız.

Saygılarımla.

Gönderildi : 25/07/2013 18:46

(@kenanilgun)
Üye

Sanırım siz beni yanlış anladınız, benim buradaki bilgilendirme yapmak istediğim husus ya bir farklı firmadan danışmanlık almanızdan yana yada toplantı esnasında polemik yaratılmayacak şekilde bahsettiğiniz iki firmayı bir araya getirmekte.

Firmaları yönetmek için danışmanlık almanızdan bahsetmiyorum yazılım içerisinde yaşadığın sorunları ortaya döküp gerekli işlemleri yaptırmanızdan bahsediyorum. Yani kısacası şuanda uygulama/veritabanı danışmanınıza yaşadığınız sıkıntıların asıl sebeplerini çıkartıp bahsettiğiniz 2 firmadan hangisi sorumluluk kapsamının içerisine giriyor ise o firmaya yönlendirmek.

Gönderildi : 25/07/2013 20:11

(@ilhamiariz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İlgi v e görüşleriniz için teşekkür ederim.

Haklısınız 2 firmayı bir araya getirmek sıkıntıların asıl sebeplerini çıkartıp 2 firmadan hangisi sorumluluk kapsamına giriyorsa o firmayı
yönlendirmek doğrudur.

Fakat bu iki firmayı bir araya getirmeden, ilk yazdığım metini göze alarak bir yorum yapmanız ve bir ön bilgiye sahip olmamıza yardımcı olmanız mümkün mü?

Gönderildi : 26/07/2013 11:38

(@ilhamiariz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yorum yapmak isteyen başka arkadaşlar var ise yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

Lütfen konu başlangıcını okuyunuz.

saygılarımla.

Gönderildi : 26/07/2013 18:44

(@HuseyinOzcan)
Gönderiler: 36
Trusted Member

şidmi arkadaş danışmanlık konusunda haklı şöyle

mesela beni danışman olarak tuttunuz. 

1-  ilk önce yazılan programın sorgu biçimlerini ve performan hız kazanmak için gerekli kodlamalar yapılıp yapılmadığına bakarım. 

2-  gereksiz database sorguları olup olmadığını kontrol ederim. (emin olun var örnek olarak; müşteri bilgilerini gridte load ekranında yüklemeye çalışan coder'lar var bunun yerine belirli tarih arası arama modeli seçilmeli)

3- coder lar ne kadar abuk sabuk kodlasada, database ekleme işlemleri çok bekletmemeli. kendi yazdığım programda raporlamalarda bekleme yaşıyorum fakat insertlerde bi sıkıntı olmuyor. yani koca program yazacak kadar bilgili insanları nbazı performans nüanslarını es geçmeleri çok makul gelmiyor. 

4- size programı satan kişiler minumum şu kadar kullanıcı şu sistem özzelikleriyle sorunsuz kullanabilir demeleri lazım (şuan aynı dert benim başımda amadeneysel yollarla aşağı yukarı bi konfigirasyon çıkabilir)

5- eğer c# kullanıldıysa sql server kullanmak daha mantıklı. sonucta aynı firmanın ürünleri. ayrıca kullanıcı sayısı 20 nin üstündeyse sql server lisansı satın almalı

6 - oracle hakkında bilgim yok. lisanlımı yoksa free sürüm mü bilmiyorum. 

[email protected] detaylı bilgi vermek istersen

Gönderildi : 26/07/2013 19:06

Paylaş: