Forum

Asp.net Session obj...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Asp.net Session object null reference hatası, dil sorunu

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,086 Görüntüleme
(@TulayColak)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

asp.net ile ilgili iki sorum var.

1- sessiona bir değer attık diyelim, bu değerinde daha sonra boş olup olmadığını null reference hatasına düşmemek için aşağıda ki kod ile kontrol edebiliyoruz:

if(Session["deger"] != null )

burada o değerin sessionda olup olmadığına değil değerine bakıyoruz. ama bu "deger" hiç sessionda yoksa yine null reference hatasını alıyoruz, bundan kurtulmanın yolu nedir.

2- host edildiği server ingilizce dil ayarlarına sahip bir web sitesinde bir hyperlink nesnesinin text özelliğine veritabanından gelen bir değer atıyorum. Ancak veritabanından gelen tamamı büyük harfle yazılı ve türkçe karakterler var. ben bunların içinde ki türkçe karakterleri replace ile türkçeleri ingilizceye çevirdim, ancak yine de servera atıp sayfayı çağırdığımda bozuk geliyor. masterpage de bulunan bir hyperlink bu ve dil ayarlarının web config de ve sayfanın kendisinde türkçe seçmeme rağmen değişen birşey olmuyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/11/2012 17:55

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba,

if (Session["gokhan"] != null) gibi bi kontrol'de değer olmasa dahi exception atlmamalı.

Kullandığınız fw sürümü nedir ?

yada aşağıdaki gibi deneyebilirsiniz

string  temp = Session["gokhan"] as string;

if(temp !=null)

2. IIS den ".net globalization" dan globasyon ayarlarını IU culture ayarlarını değiştirin.

Gönderildi : 13/11/2012 01:57

(@TulayColak)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler,

bende vermemesi lazım diye düşünüyorum, ama veriyor. .net 3.5

2- dediğiniz ayar zaten türkçe imiş ancak yine de bozuk geliyor. 

Gönderildi : 14/11/2012 14:22

Paylaş: