Forum

Detaylı Arama Motor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Detaylı Arama Motoru SQL Cümleciği Sorunu ?

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
498 Görüntüleme
(@BarisGunacar)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba, Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bir emlak projesi için detaylı arama sayfası oluşturdum. Fakat SQL cümleciginde hata var sanırım. SQL cümlecigini aşağıda yazıyorum.

$sql= "select * from ilanlar_db where onay=1 AND ID=$ID OR durum=$durum OR il=$il OR ilce=$ilce OR türü=$turu OR isitmasistemi=$isitmasistemi OR (fiyat>=$fiyat1 AND fiyat<=$fiyat2)";

Şu şekilde çalıştırdığım zaman

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in hatasını alıyorum. Aradaki OR ifadelerini AND yaparsam çalışıyor fakat bütün değerleri girmem gerekiyor.(Durum, il, ilçe, türü vs...). Benim istediğim herhangi bir değer gelse bile o değere uygun sonuçları döndürsün. Örnek : Satılık, İstanbul, Villa dedim diğer hiçbir koşula bakmadan istanbuldaki satılık villaları çıkarsın veya fiyat kısmına 100 bin ile 200 bin yazdım satılık dedim, 100 bin ile 200 bin arasındaki satılık ilanları çıkarsın gibi...

NOT : $durum, $ID, $turu vs... bunları yukarda $durum=@$_post['durum']; şeklinde çektim.

Yardımcı olabilecek arkadaşlar ilgilenirse veya en azından daha önce detaylı arama motoru yapan arkadaşlar mantığını anlatabilirse sevinirim. iyi Çalışmalar...

Gönderildi : 24/07/2012 18:48

(@kadiravci)
Gönderiler: 202
Üye

Bu tarz aramalarda en iyi yol dinamik sql query yazmaktır. Eğer aşağıdaki linkten anlamazsanız ben size yazılmış bir örnek verebilirim.

http://www.codeproject.com/Articles/20815/Building-Dynamic-SQL-In-a-Stored-Procedure  

Gönderildi : 26/07/2012 04:34

(@BarisGunacar)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bu tarz aramalarda en iyi yol dinamik sql query yazmaktır. Eğer aşağıdaki linkten anlamazsanız ben size yazılmış bir örnek verebilirim.

http://www.codeproject.com/Articles/20815/Building-Dynamic-SQL-In-a-Stored-Procedure  

Hocam teşekkür ederim. Sorunu dün akşam çözdüm sanırım test ediyorum şu an bir hata ile karşılaşmadım. Ben değişkenleri kontrol ettirip, eğer değişken dolu ise sql cümlesine ekleterek sorunu çözdüm.

Gönderildi : 26/07/2012 21:49

Paylaş: