Forum

asp uzun metinde al...

Bildirimler
Hepsini Temizle

asp uzun metinde alt satıra geçiş

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
398 Görüntüleme
(@serdaratacan)
Gönderiler: 244
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar asp arıza kayıt yaptım. yapılan iş kısmı var . burada  metin uzun oldugunda ;

yapılan iş:

ccccccccccccccccccccccccc......   seklinde düz bir şekilde uzayıp gidiyor .bunu nasıl  belli bi karakterden sonra alt satıra geçmesini sağlayabiliriz yardımcı olurmusunuz. 

Gönderildi : 18/11/2011 13:37

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Soruyu  daha açık yazabilirseniz , net yanıtlar alırsınız

Gönderildi : 18/11/2011 20:54

(@RagipUNAL)
Gönderiler: 171
Estimable Member

arkadaşlar asp arıza kayıt yaptım. yapılan iş kısmı var . burada  metin uzun oldugunda ;

yapılan iş:

ccccccccccccccccccccccccc......   seklinde düz bir şekilde uzayıp gidiyor .bunu nasıl  belli bi karakterden sonra alt satıra geçmesini sağlayabiliriz yardımcı olurmusunuz. 

İyi günler

bu uzun yazıyı böldürmek çare olmaya bilir. bence text yazısının her satır için bölmende fayda var diye düşünüyorum. yada belli karakteri geçen kelimeleri x karakter sayısını böl gibi birşey yapmanda olabilir.

Önce yazının tamamnı kelimelere ayır, yani sözlüğe yüklemedir bu işlem (Pythonda böyleydi). Daha sonra her kelimenin karakterini saydır. Eğer de X karakteri geçiyorsa böl de. Ama 2 ye bölmekte yetmeyebilir. İlk bölmeden sonra kalan kelimede bölünmesi gereken karakter varsa tekrar böl. Sonra sırasıyla yazdır.

Bu iş için yazıdaki boşluk karakterini kullanarak split yapın. Daha sonra yazıdaki kelime sayısını bul. Daha sonra len ile kelimedeki karakter sayısını bul. akabinde kelimesayısını istdiğin kelime sayısına göre replace et. sonra tekrar yazdır.

yazi = "Çözümparkta sorularınız çözümsüz kaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalmaz."
yaziParcala = Split(yazi," ")
yaziAdeti = Ubound(yaziParcala)
maxkarakter = 10

for i = 0 to yaziAdeti
if  len(yaziParcala(i)) => maxkarakter then

yaziParcala(i) = mid(yaziParcala(i),1,maxkarakter) &" " & mid(yaziParcala(i),(maxkarakter+1),len(yaziParcala(i)))

end if

Response.Write yaziParcala(i) & " "

next

sanırım böyle birşey işini görür. yazdım ama denemeye fırsatım olmadı bir dene derim.

Gönderildi : 19/11/2011 01:46

Paylaş: