Forum

Aynı olan kayıtları...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı olan kayıtları listeleyerek seçim yapmak?

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
419 Görüntüleme
(@leo57)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mrb Arkadaşlar,
Benim bir konuda yardıma ihtiyacım var.Örneğin tablo1 adında bir tablom var. (unvan,adres,sehir,ilce.vs.vs..) kolonlar var.

Ben combobox'a unvan'ı yazıp enter'a bastığımda veya tab tuşu ile diğer textbox'lara geçerken combobox'a yazmış olduğum unvan 1 tane varsa o textlere dolacak ama kayıt birden fazla ise o kayıt form5 teki datagridview'de liste halinde açılsın ve ben hangi adres,il,ilçe deki kaydı seçmek istersem onu seçeceğim.

Aşağıdaki şekilde bir sorgu yazarak denedim fakat yapamadım. bu sorguda çalıştırıp enter'e tıkladığım zaman form5 açılıyor form5 teki datagridview'e bütün veriler geliyor. oysa ben sadece aynı olanların gelmesini istiyorum.

cmd = New OleDbCommand
cmd.Connection = cn
cmd.CommandText = "SELECT COUNT(*) FROM FIRMALAR WHERE UNVAN='" & txtfirmaünvan.Text & "'"

If cn.State = ConnectionState.Closed Then
cn.Open()
End If

If cmd.ExecuteScalar = 1 Then
cmd.CommandText = "Select * FROM FIRMALAR WHERE UNVAN='" & txtfirmaünvan.SelectedValue.ToString & "'"
adap = New OleDbDataAdapter(cmd)
tablo = New DataTable
adap.Fill(tablo)

Dim oku As OleDbDataReader = cmd.ExecuteReader
Do While oku.Read

txtfirmaid.Text = oku("FIRMA_ID").ToString
txtfirmaünvan.Text = oku("UNVAN").ToString
txtyetkili.Text = oku("YETKILI").ToString
txtadres.Text = oku("ADRES").ToString
txtsehir.Text = oku("SEHIR").ToString
txtilce.Text = oku("ILCE").ToString
txttel1.Text = oku("TEL1").ToString
txttel2.Text = oku("TEL2").ToString
txtfaks.Text = oku("FAKS").ToString
txtmail.Text = oku("MAIL").ToString
txtvd.Text = oku("VD").ToString
txtvno.Text = oku("VNO").ToString
txtürünadi.Focus()
Loop
cn.Close()

Else

If cmd.ExecuteScalar > 1 Then

Form5.Show()

Form5.DataGridView1.DataSource = tablo
End If
End If
End If

VB.NET 2010 / SQL SERVER 2008

Yardımcı olan arkadaşlara Şimdiden Tşk.

Gönderildi : 04/11/2010 16:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba formunuzun resmini post üzerine eklerseniz sevinirim.Burada tam tarif ederseniz daha anlaşılır ve geri dönüşü kolay olacaktır.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/11/2010 20:17

(@leo57)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mrb.firmalar form umu buraya eklemek istedim ama dosya ekle yi bulamıyorum?:)

Gönderildi : 05/11/2010 20:46

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Resmini çekip upload ederek aupload ettiğiniz linkten ekleyebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/11/2010 00:34

(@leo57)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Mrb,

Konu çözüme ulaşmıştır. Rıza SAHAN ilginiz için size çok tşk.ederim.

Aşağıdaki gibi bir sorgu yapıp daha sonra sorguyu datatable doldurup  ıf li döngüler ile kontrol ettirerek çözüme ulaştım.

Tekrar tşk.

Syg.

Gönderildi : 09/11/2010 20:39

Paylaş: