Forum

C# Xp'de yaptığım p...

Bildirimler
Hepsini Temizle

C# Xp'de yaptığım projeyi hem vista hemde win 7 de sorunsuz çalıştırma.

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
850 Görüntüleme
(@teknik-mesut)
Gönderiler: 119
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba...

Konu başlığındanda anlaşılabileceği üzere yazdığım program windowsun xp ve sonrasındaki tüm sürümlerinde sorunsuz çalışmasını istiyorum.

Tahminime göre proje zaten bende var.Hem vista hemde 7 kurulu bilgiyarlarda vs 2008 i kurup derlemek. (Bu amele yöntemi gibi geliyor :D)

Ya 3 part yazılım kullanmak, ya da microsoft bunu düşünmüştür diyim. Microsoftun vs 2008 araçlarından yapmak.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.İyi günler dilerim.

Gönderildi : 05/07/2010 16:57

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Yazılım bilgim bulunmuyor ama istenince olabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Microsoft'un bile bir çok ürünü XP'de çalışırken, 7'de çalışmıyorsa, böyle bir şey yok demektir 🙂 Zaten sizin istediğiniz şey olsaydı, XP'de çalışan her program da 7'de çalışmış olurdu.

7'de onun yerine compability seçeneği var. Uygulamayı XP'de çalışıyormuş gibi çalıştırabilmeniz mümkün 🙂

kolay gelsin. 

Gönderildi : 06/07/2010 04:02

(@suleymangunel)
Gönderiler: 90
Estimable Member

.Net Framework tabanlı yazılım geliştirdiğinizde ve ilgili framework'ün hedef işletim sisteminde bulunması halinde yazılımınız çalışacaktır. Fakat kullanacağınız bileşenler (component) içinde 3. parti olanlar var ise (Janus, ComponentOne, DeveloperXpress vs.) bunlar yazılımınızın hedef işletim sisteminde çalışmasına engel teşkil edebilir. Örneğin makalesi yayınlanmış olan SVAP'i, XP üstünde C#.NET (VS 2008)  ile yazdım ve herhangi bir setup projesi kullanmadan sadece SVAP.EXE dosyasını Windows Server 2008 R2 üstüne kopyalarak orda da çalıştırdım, herhangi bir sorun çıkmadı çünkü halihazırda gerek Windows XP gerekse Windows Server 2008 R2, .NET Framework 2.0'ı destekliyor.

(SVAP: http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2010/05/22/svap.aspx)

Gönderildi : 06/07/2010 12:09

(@TurgayACAR)
Gönderiler: 6
Active Member

İşletim sistemiyle bir alakası yoktur.
Sadece platform la alakalı durum söz konusu olabilir.

X68  veya X64 olarak çalışmayabilir.  Bunu da VS den ayarlayabilirsin

Universal bir yazılım X86 olması yeterlidir.  diğerleri sorun olmaz. Yanlız bu uygulamayı build ettiğin gibi direk başka bir bilgisayarda copy paste yapıp çalıştırmaya çalışırsan çalışmayabilir.  Şu şekilde  yazılan uygulumaya göre gereken DLL veya componentler gerekebilir bu yüzden hata alman mümkündür.

Bununda en basit yolu uygulamana bir setup yaparsın onu direk hedef bilgisayara kurarsın hatta pre requirtments diye seçeneğinden ön kurulum için gerekli programlarıda seçersin süper bir şekilde her türlü kurar çalıştırırsın.

Aklına takılan başka bir durum olursa yardım edebilirim:

Gönderildi : 12/11/2010 16:33

Paylaş: