Forum

Server - Client Uyg...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server - Client Uygulamasi

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
408 Görüntüleme
(@OrcunSAGIR)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Bir ogretmen arkadasimin ricasi uzerine analiz programi yaziyorum. Ogrencilere dagitilacak programdaki degerlendirme verilerini ( Sinav Sonuclari - Detaylar ( Analiz Veritabani )) ogretmen arkadasimiz icin yazdigim programa aktarmam gerekiyor..

Kısaca ogretmen arkadasimiz ogrencilerin performanslarini inceleyebilmeli.. Programlar hazir olmasina ragmen aralarindaki iletisimi saglayamiyorum..

Nasil bir altyapi olusturmam gerekiyor..

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler..

Gönderildi : 24/01/2010 18:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Orcun bey ;

Lütfen soru başlığını forum kurallarına göre düzeltelim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2010 18:44

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Hakan hocama katılmakla birlikte,

biraz daha detay verir misiniz bu nasıl bi uygulama vs.. KPI tarzı bişey mi olacak bu..

Gönderildi : 24/01/2010 19:40

(@OrcunSAGIR)
Active Member
Konu başlatıcı

Oncelikle cevap verdiginiz icin tesekkur ederim..

Konu basligini duzeltmekle birlikte konuyu tekrar ozetleyeyim..

Ogrenciler icin bir analiz programi yazdim.. Randomize mantigi ile sinavlar olusturabilen bu programda, veritabanindaki sorularin ayrica konu etiketi oldugu icin  ogrencilerin hangi konularda eksikleri var ogrenebiliyoruz..  (Derleyici VB 2008)

Ogretmen arkadasimiz icin yazacagim program ile de bu analizlere erisim saglamam gerekiyor..

Birbirine uzak, hic bir baglantisi olmayan bu programlar arasinda nasil veri alisverisi saglayabilirim.. Her bilgisayarin internet baglantisi oldugu varsayiliyor..

Soruyu sizlere ilettikten sonra ki arastirmalarimda XML Teknolojileri hakkinda bilgi aldim.. Sanirim bu konu ile alakali olabilir..

Bu altyapiyi olusturabilmek icin cozum onerilerinizi bekliyorum.. Sizin yordamlariniz ile iliskili olarak programlari editleyebilirim..Tekrar tesekkur ederim..

Gönderildi : 25/01/2010 14:41

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Mrb

Evet xml net'in ortal bilgi taşıma standartı kullanabilirsiniz ama xml okuma oluşşturma xml tag ları vs.. daha önce bilginiz yok varysayaraktan söyüyorum işlemleri uzatır ve bi diğer tarafın bilgileri okulası vs.. işlemleri için bu client server benzeri bi yapıla dönüştürür işi. Yerine;

Sonuçları bi db de tutuyorsanız raporlar oluşturup web de yayınlayabilirsiniz veya görsel objelerle veri analizi de yapıp nete koyabilirsiniz. Sql server reporting service crystal reports dundas reports vs.. gibi uygulamalara göz atın. Hata data mining de katarsanız uygulamanıza raporlar dinamik hale dönüşür ve istediğiniz tür karşılaştırma ve analiz yaparsınız. Ama size tavsiyem raporlarla işi basit tutmanızdır.VB biliyorsunuz Asp.net+vb i bu işlem için ideal.

Böyle bi uygulamayı geçen yıl bi şirket için tamamlamıştım 5 ay'a mal olmuştu bana tek başıma ve çok detaylıydı ayrıca online veri raporlaması ve SAS kapsamlında idi.  Şuan 2 şirket kullanıyor sorunsuz.

Gönderildi : 25/01/2010 23:52

(@OrcunSAGIR)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Gokhan Bey ; Ilginiz icin tesekkur ederim. DB deki bilgileri raporlar olusturup web de yayinlamaktan bahsetmissiniz. Bu mevzunun islerimi kolaylastiracagini dusunuyorum. Ogretmen arkadasimiz icin program hazirlamak yerine direkt web sayfasindan bilgilere erisim saglayabilirim.

Ancak; pek asina olmadigim bir mevzu var ki, o da ogrencilerde bulunan programlardan, nam-i diger clientler den raporlari web e nasil aktaracagim..

Bunu programlarin kodlar ile yapmasini umuyorum. Cunku ogrencilerin evlerine herdaim gidebilecegimi sanmiyorum.

Gönderildi : 26/01/2010 00:25

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

(@OrcunSAGIR)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba xyzt;

Gonderdigin linklerdeki makaleleri detaylica inceledim. Temel olarak anlatilan bu kaynaklarla birlikte, senin ve gokhan arkadasimizin yordamlari dogrultusunda daha cok kodlamaya yonelik arastirmalara  devam ediyorum. Elinizde kodlamaya yonelik kaynaklar var ise paylasmanizi rica ediyorum.

Ilginiz icin tesekkurler..

Gönderildi : 26/01/2010 01:04

Paylaş: