Forum

Windows Server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server 2012 R2 disk cleanup aracının Windows update dosyaları temizlememesi

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,686 Görüntüleme
(@aliboduroglu)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows Server 2012D2 sunucularımda disk cleanup aracını çalıştırdığımda windows. update dosyalarını göstermesine rağmen işlem sonunda bunların çok büyük bir kısmını temizleyemiyor. Bu sorun tüm Windows Server 2012R2 sunucular için aynı.

Şu an bu sunucularda bekleyen yeni güncelleme yok ve son güncellemeden sonra hepsini restart ettim. Güncelleme geçmişine baktığımda daha önce başarısız olan güncellemeler var ancak bunların sonradan başarılı şekilde yüklendiği de görülebiliyor.  Aslında bu sorunu uzun süre önce fark etmiştim ve bir süre bekleyip yeni güncellemeler ile düzelip düzelmeyeceğine bakmarım diye düşündüm ama herhangi bir düzelme de yok.

Eklediğim resimlerden disk cleanup işlemi öncesindeki/sonrasındaki windows update dosyalarının boyutunu ve disk doluluk durumunu görebilirsiniz. Konu hakkında bilgisi ve önerisi olan varsa denemek isterim.

Saygılarımla

before disk cleanup 01212021
after disk cleanup 01212021
Bu konu 3 yıl önce 3 defa aliboduroglu tarafından düzenlendi

Gönderildi : 21/01/2021 12:25

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1616
Noble Member

"Windows Update" servisini stop edip "C:\Windows\Software Distrubition" klasörünü manuel silebilirsiniz. Servisi start ettiğinizde klasör yeniden oluşacaktır.

Gönderildi : 21/01/2021 12:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Çözümü Resul hocam söylemiş. Peki bu niye problem? silseniz de bunlar tekrar oluştuğunda herhangi bir update indirmeden birkaç GB alan kaplayacak zaten. Bence ayırdığınız partition miktarı düşük. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/01/2021 16:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Diskinizde update klasörlerini silecek kadar yer lazım ise önerim diski genişletin, eğer fiziksel bir sunucu ise Resul zaten bilgi vermiş bu tarz bir elle müdahale gerekebilir. Ek olarak diskte nelerin yer kapladığını görmek için treesize programını kullanabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/01/2021 16:26

(@aliboduroglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas hocam, teşekkürler yanıtınız için ancak "C:\Windows\Software Distrubition" klasörünün boyutu 315 mb. Disk cleanup ile bir türlü temizleyemediğim windows update dosyaları ise 13.1 gb. Dolayısıyla bu çözüm işe yaramadı.

Capture1

Gönderildi : 21/01/2021 17:28

(@aliboduroglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz, @hakanuzuner,

Bu update dosyalarının kapladığı alan giderek artıyor ve temizlenemiyor. Bazı sunucularda 25 gb civarına kadar çıktı. Disk alanına ihtiyacım olduğunda zaten artıracağım, bununla ilgili bir sorun yok. Ben bu dosyaların temizlenememe sorununa çözüm arıyorum. Bu dosyalar daha önce tamamlanmış güncellemelere ait ve artık ihtiyaç olmayan dosyalar, bu alanı kazanmaya çalışmam normal değil mi?

Gönderildi : 22/01/2021 10:00

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Hakan hocamın dediği gibi Treesize programı ile bu cihazları tarayın boyutun hangi klasörde oluştuğunu görebilirsiniz ona göre fikir üretebiliriz. Çünkü paylaştığınız görüntülerde anormal bir durum var.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/01/2021 12:11

(@aliboduroglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Deiğiniz gibi treesize ile baktığımda bu 13.1 GB olarak gösterilen dosyaların hangi alanda olduğunu bulamadım. En büyük klasör WinSxS o da 10.1 GB

Screenshot at Jan 25 12 57 22

Gönderildi : 25/01/2021 12:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öyle bir dosya yok çünkü, zaten matematiksel olarak hesaplarsanız öyle bir dosyanın olmadığını görürsünüz.

Diskinizin boyutu 40GB, windows 24,3 GB Windows, 13.4 bol alan toplamı 37.7 ediyor yani anormal bir şey yok.

Muhtemel disk cleanup arası değeri yanlış hesaplıyor. 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/01/2021 13:15

(@aliboduroglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Hakan Bey aynen dediğiniz gibi.

Gönderildi : 25/01/2021 17:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, geçmiş olsun.

Gönderildi : 25/01/2021 17:19

Paylaş: