Forum

Windows Server Web ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server Web Sunucu Dns Ayarları

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
8,437 Görüntüleme
(@serafettindincer)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Birçok makale inceledim ama bazı kısımlarda kafama takılan yerler var.

Kendi sunucumuzda web site yayını yapmak için Dns kısmında nasıl bir yapılandırma yapmak gerekiyor

Örneğin sunucumuzun ip yapılandırması nasıl olması gerek dns kısmına kendi ip sunucu ip adresini mi yazmamız gerekiyor

Örneğin sunucu ip adresi 192.168.1.100

Maske 255.255.255.0

Ağ geçidi 192.168.1.1

Dns 1 ve dns 2 kısmına sunucu ip adresimi yazılıyor yoksa ağ geçidi ip adresimi

Domain yönetimi tarafında ns1.domain.com ns2.domain.com gibi name serverlere yönlendiriyoruz.

Bunun karşılığında sunucuda dns kısmında name server kısımlarına aynı ns1.domain.com ns2.domain.com name server isimlerini oluşturup ip adres kısmınada dış ip adresimizi mi yazmamız gerekiyor?

Birçok yerde bunu hep local olacak anlatmış ve domain yönledirme kısımları ve ayarları için net birşey bulamadım.

Detaylı olarak nasıl bir adım izlemeliyim zone kısımlarını anladım 

Sadece bu kısımlarda takıldığım yerler var

Gönderildi : 05/02/2021 17:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/windows-2012-ile-iis-8-dns-sunucu-kurulumu-ve-web-sitesi-yayini-yapmak/
ve benzeri dns makalelerini incelediniz mi?

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/113162/
https://www.cozumpark.com/community/hosting-4/433912/
Bu konular çok fazla konuşuldu forumda sorularınızın yanıtları mevcut. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/02/2021 19:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Microsoft sistemleri için soruyorsanız öncelikle workgroup çalışan bir DNS server kurun. Yani hem dc, hem iis, hem dns gibi bir şey yapıyorsanız zaten bu bir ödevdir ki ödev sorularını yanıtlamıyoruz. Yani hiç bir şirket Active Directory makinesini internete açmaz.

DNS' i kurduktan sonra bir adet forward lookup zone açıyorsunuz, örnek alan adınız cozumpark.com ise ismi bu şekilde verin.

Daha sonra bu zone içerisine ns1 isminde bir A kaydı açıyorsunuz ve dış bacak ip adresinizi yazıyorsunuz, tabi ki sabit olmalı.

Sonra aynı şekilde ns2 isminde bir A kaydı açıp eğer var ise ikinci bir sabit ip adresinizi yazıyorsunuz. Ancak her iki ip adresinden sorumlu modem, firewall herne ise TCP/UDP 53 nolu portu DNS sunucusuna yönlendirmeli.

Eğer tek ip adresiniz var ise ns2 kaydı içinde aynı ip adresini yazabilirsiniz.

Daha sonra alan adını aldığınız yere name server olarak ns1.cozumpark.com, ns2.cozumpark.com yazmanız yeterli.

Ardından bu zone içerisine neye ihtiyacınız var ise onları ekliyorsunuz. www, portal, web, ftp.

Tüm A kayıtları public ip adresinizi göstermek zorundadır, iç ip adresi dış dns sorgusuna cevap olarak dönülmez çünkü dışarıdaki birisi sizin modemin veya firewall un arkasındaki bir ip ye erişemez. Ancak bu ip ye sizin adresiniz olan public ip adresiniz üzerinden NAT lanarak erişir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/02/2021 19:40

(@serafettindincer)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Cevaplarınız için teşekkür ederim. 

Name server kısmını anladım.

Sadece dns server ip yapılandırmasında dns kısmına dns serverin ip adreslerimi yazılacak yoksa firewall ip adresimi?

Ekran Alıntısı

Gönderildi : 05/02/2021 21:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

DNS makalesini tekrar okumanız iyi olur. Yapılandırmanız hakkında bilgi vermediğiniz için oranın nereyi göstermesi gerektiğini bilemeyiz. O bölüm makinenin internet ve local de dns sorgularını nereye yapacağını belirtmeye yarar bu bir DC, modem, fw olabilir kendi de olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/02/2021 02:02

Paylaş: