Forum

Windows Server 2019...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server 2019 active directory ve dns sorunu

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,554 Görüntüleme
(@ahmetkiziltas)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar 

sorunum şu şekilde sunucumda  active directory kurulu  dns ayarlarınıda yaptım zone ları ayarladım ama client makineyi domain almak istediğimde etki alanı hatası alıyorum domainadi.local yazdıgımda etki alanı hatası alıyorum .local sildiğimde kullanıcı adı ve şifre ekranı geliyor yazıyorum biraz bekliyor hata veriyor belirtilen etki alanı yok veya bağlantı kurulamadı hatası teşekkürler şimdiden

Gönderildi : 07/09/2021 15:03

(@ahmetkiziltas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu arada client makineye dc nin ipsini yazınca giriyor ama o olmadan da olması gerekmiyor mu?

Gönderildi : 07/09/2021 15:04

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Gönderen: @ahmetkiziltas

Merhabalar 

sorunum şu şekilde sunucumda  active directory kurulu  dns ayarlarınıda yaptım zone ları ayarladım ama client makineyi domain almak istediğimde etki alanı hatası alıyorum domainadi.local yazdıgımda etki alanı hatası alıyorum .local sildiğimde kullanıcı adı ve şifre ekranı geliyor yazıyorum biraz bekliyor hata veriyor belirtilen etki alanı yok veya bağlantı kurulamadı hatası teşekkürler şimdiden

Kullanıcılarda DNS ayarı Sunucu ip adresi olarak yapılandırılmış değil mi ? Sadece sunucu ip adresini vereceksiniz. Ondan sonra görmesi gerekiyor.

Gönderildi : 07/09/2021 15:41

(@ahmetkiziltas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

kullanıcı tarafında dns kısmına dc nin ip sini yazınca giriyor ama sonuçta cihazlar dışarı çıkıyor evlerine gittiklerinde haliyle dns de dc nin ipsi kalıyor bunu istemiyorum bunun başka yolu varmıdır 

Gönderildi : 07/09/2021 15:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Ahmet Bey size önerim öncelikle bu konuda eğitim almanız.

Microsoft Active Directory ve DNS Eğitimi - Bölüm1 Giriş | Udemy

Bu kavramları öğrendikten sonra yorumlamanız kolaylaşır.

Bir istemci makinenin DNS ip adresi mutlaka DC olur, ama sonuçta bu işi şirkete gelen makineye ip dağıtan DHCP yapar, evine gittiğinde ise evindeki adsl modem veya dhcp özelliği olan network aktif cihazı bu işi üstlenir ve doğru dns' i verir. Ardından bir kahve dükkanına gidersiniz, orada wireless ağa bağlanır yine dns otomatik gelir.

Siz eğer istemci için dns ip adresini elle dc ip adresi yaparsanız evet bu sorun olur, zaten bunu kimse böyle yapmıyor. Sanırım siz lab ortamı gibi bir ortam kurdunuz, dhcp olmadığı içinde istemcilere elle ip veriyorsunuz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/09/2021 15:59

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Gönderen: @ahmetkiziltas

kullanıcı tarafında dns kısmına dc nin ip sini yazınca giriyor ama sonuçta cihazlar dışarı çıkıyor evlerine gittiklerinde haliyle dns de dc nin ipsi kalıyor bunu istemiyorum bunun başka yolu varmıdır 

DHCP ile dağıtabilirsiniz şirkette ip adreslerini

Gönderildi : 21/09/2021 09:30

Paylaş: