Forum

Uzak masa üstünde s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Uzak masa üstünde sürücü yönlendirme devredışı olarak ayarlama

8 Yazılar
4 Üyeler
8 Likes
977 Görüntüleme
(@mehmettopkaya)
Gönderiler: 221
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese Selamlar..

Rdp yapan kullanıcılara policy ayarından sürücü yönlendirmeyi kapattığım zaman pano kopyalama da devre dışı oluyor bu normal mi acaba,aynı menüde pano kopyalama ayrıca verilmiş  

Oturum açan kullanıcı mstsc de kendi sürücüsü işaretliyse otomatik map ediyor bunu kapatmak istediğim zaman bu seferde server ekranında masa üstündeki rapor dosyalarını kendi masa üstlerine alamıyorlar pano kopyalama açık olmasın rağmen 

yanlış yerden mi kapatıyorum acaba

Bilgisayar Yapılandırması\İlkeler\Yönetim Şablonları\Windows Bileşenleri\Uzak Masaüstü Hizmetleri\Uzak Masaüstü Oturum Ana Bilgisayarı\Aygıt ve Kaynak Yeniden Yönlendirmesi

Server üzerinde Dc  Yok sadece uzak masa için kullanılıyor

Gönderildi : 13/07/2021 17:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Policy detaylarını okursanız pano işleyişi yazıyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/07/2021 18:32

(@mehmettopkaya)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz 

İbrahim hocam cevap için teşekkürler okumuştum anlatılanları denedim olmadığı için yazdım 

sürücüsü yeniden yönlendirmesine izin verme (etkinleştirilirse) panoda  izin verilmez diyor sürücü iptal olunca panoyu kullanamıyoruz doğrumu anladım 

Gönderildi : 14/07/2021 11:13

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

@mehmettopkaya 

disk sürücü yönlendirme iptal edilirse pano kopyalama evrak bazında iptal ediliyor (2012 ve sonrası versiyonlarda öyle)

excell içeriğini kopyala yapıştır taşırsınız ama.

Gönderildi : 14/07/2021 11:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

İyi okumamışsınız pano değil sürücüden panoya dosya türü kopyalamalar çalışmaz diyor. İkisi aynı şey değil ve sürücü erişimini durdurmuş oluyorsunuz malum.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2021 11:26

(@mehmettopkaya)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@eroldursun 

Cevap için teşekkürler

Sunucu üzerinde ofis uygulaması yok zaten rapor tarzı dosya oluşturuyorlar masa üstüne sonra kendi masa üstlerini alıp mail atıyorlar 

Gönderildi : 14/07/2021 11:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Buna şöyle bir çözüm olabilir belki. rdp oturumlara map drive tanımlarsınız user, export verisini direkt bu map'e kaydederse! daha sonra vpn den cihazından bu dosyalarla işlem yapabilir. Hatta FS den bu map alanda file filtering vs yaparak bir seviye güvenlikte elde edebilirsiniz.

Gönderildi : 14/07/2021 12:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Öncelikle RDS mimarisine uygun bir çalışma modeliniz yok, RDS de, istemci üzerinde bir çalışma olmaz, aksi halde burada olduğu gibi veri geçişi sağlamanız gerekli ki o zaman neden rds kullanıyorsunuz?

RDS kullanmanın temel amacı merkezi yönetim, yedekleme, güvenlik, izleme, istemci cihazlarının yönetiminden kurtulma ve bağımsız sadece rdp destekleyen cihazlar ile her yerden bağlantı imkanı.

Bu durumda dosya kopyalama isteği var ise mutlaka "Do not allow drive redirection" kapalı olmalıdır. Bu durumda başlı başına güvenlik açığına neden olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2021 23:23

Paylaş: