Forum

Userların RDP ile ç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Userların RDP ile çalışması

13 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
767 Görüntüleme
(@ismaildere)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yeni başladığım şirkette yaklaşık 35 user Servere RDP yaparak bağlanmaktalar. Ortak kullanılan klasör, ticari program vs bütün işlerini bu şekilde görmekteler.

Öğrenmek istediğim yukarıda bahsettiğim yapı ile çalışan var mı? Artıları eksileri nedir?

Tecrübe sahibi arkadaşlardan dinlemek isterim.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/11/2020 22:53

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Benim kendi görüşüm saçma sapan bir şey, Örnekle: 1 adet eşek alıyorsunuz 35 kişi sırtına binip dört nala gitmeye çalışıyorsunuz.

Geçmiş zaman çalıştığım yerde muhasebe için RDP lisansı alıp 30-35 kişiyi aynı servera mahkum ettiler. Son kullanıcı olarak rezillik çekmekten başka bir şey değil online 5-6 kişi varken hiç bir işlem yapılmıyor. 

Sonra iptal ettiler yine server üzerine kurulu yazılıma kullanıcılar kısayol ile kendi PC donanımı kullanarak işleme devam ettiler daha sağlıklı oldu, olması gereken de oydu. 
Başarılar dilerim.

Gönderildi : 01/12/2020 10:03

(@ismaildere)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@omeryilmaz Üsdad performans olarak bir sıkıntımız yok. 128GB RAM çakmışlar servere. RDP lisansı, Server 2016 lisanslı herşey. 

Fakat bana da mantıksız geldi.

Bir taraftan da artı yönü bütün kullanıcıların office dosyaları tek biryerde ve komple imaj yedek alınabiliyor. Client pclerde önemli veri yok aslında, ama bu şekilde çalışıp felaket senaryosuna dek gelen oldu mu bilmiyorum. Beni ileride server down olması haricinde ne zorlar açıkcası bilmiyorum. 

Gönderildi : 01/12/2020 10:43

(@eroldursun)
Gönderiler: 2169
Famed Member

Merhaba ;

saçma sapan birşey değil kesinlikle.

çok şubeli ve band genişliği az olan yerlerde süper bir çözümdür.

En büyük sorun tek sunucun varsa o giderse 35 kullanıcında iş yapamaz.

128gb ramli tek 2 cpu lu cihazda 35-40 kişi çalışıyor. sorun yok denecek seviyede.

iş amaçlı kullanılmalı evdeki multimedya pc si değil çalışanın 🙂

cpu ya yüklenen x uygulamada 4-5 kişi yüklense sorun olur gerçekten.

Gönderildi : 01/12/2020 22:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bu pek çok şirket için en ideal kullanım yöntemidir. Bunun daha güzeli VDI ancak malum VDI pahalı. Eğer son kullanıcı bilgisayarlarını ayrı yedeklemek istiyorsanız tabi ki sistemleri merkezi yerine son kullanıcıya doğru kaydırabilirsiniz. Ancak buradaki sistemlerde önemli. Misal uygulamanız web tabanlı bir sistem ise laptop, masa üstü, mobil, tablet hiç fark etmez hepsi ile istediğiniz yerden erişirsiniz. Ancak eski nesil exe tabanlı programları network üzerinden koşturmak 2000 li yıllarda kaldı. Bir kere buradaki en büyük sorun tüm yükün network üzerinde olması, her bir istemciye bu exe leri yükleme, güncelleme, muhtemel kullanıcı yedekleri ile ilgilenme vb pek çok iş yükü getirir. 

Muhtemel bu konuda sıkıntı çeken insanlar next next diye kurulan RDS yapılarında çalıştıkları için böyle sorunlar yaşadılar. RDS yedeklerin, logların, programların, yönetimin bir yerde olduğu bir sistemdir, ama bu sistemi kurarken profilleme yapmak, profillere göre birden çok RDS kurmak, farm oluşturmak, roaming profile ile bunu desteklemek gibi kurumsal bir alt yapı kurmalı. Türkiye de danışmanlığa para ödenmediği için makale ile rds kurup sonra herkesi oraya bağlanın diyip sonrada patlaması gayet normal.

Özetle yapabiliyorsanız en güzeli budur. Hatta pandemi de insanlar artık cloud kullanımını yükseltti, daha bu gün bir müşterim şunu dedi, "hocam zaten biz RDS kullanıyorduk, yani sunucu ha bizim veri merkezinde ha sizin ha public cloud". Yani bu yapıyı kurmuş şirketlerin hareket kabiliyeti de yüksek. Diğer türlü örnek pandemi de herkes vpn ile o exe çalıştıracak şekilde deneyin de vpn den nasıl şikayet alındığını görün.

Konu hakkında çok yazarım çizerim ama yeter herhalde.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/12/2020 23:38

(@ismaildere)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hocam değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. 

Tam da bu konuyu açmışken son iki gündür 30.11. ve 01.12.2020 tarihi 16:00 sıralarında aynı saatlerde server üzerindeki ticari program, Microsoft Excel dahil açmıyor&exe çöküyor, yavaşlama oluyor. Serveri bütün kullanıcıların çıktıktan sonra yeniden başlatmak zorunda kaldım iki gündür. Fakat problemi analiz edemedim. 

Windows server performans monitörden bişeyler göremiyorum. CPU, disk, ram, network değerleri normal. Task schedule a baktım herhangi bir o saatte görev var mı yok. Windows Update ile alakalı bir durum da göremedim gece 03:00 ayarlı updateler.

Sadece ticari programın veri aktarma programları var ve bunlardan şüpheleniyorum fakat ortada kanıt yok. 

Lepide vb programlar bu sorunumu monitör etmeme yardımcı olabilirler mi acaba?

Gönderildi : 02/12/2020 09:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle bundan önce şunu yaşayacaksın, örnek birisi 1GB' lık bir excel açacak ve tüm sunucu kilitlenecek, ne yazık ki bu tür durumlar için ya 3. parti programlar almalı ya da diğer şirketler gibi bu tür yoğun excel açan veya profilleme demiştim ya bunu anlatmaya çalıştım power user olan profiller için ayrı RDS kuracaksın, ama anladığım çok imkanın yok yani bırak profilleme vs iki RDS bile kuramıyorsan ne yazık ki RDS kabus olacaktır, yani sorun olmasına gerek yok bu tür iş ihtiyacı olan bir kullanıcı tüm kaynağı kullanacağı için sürekli şikayetler gelecektir.

Yavaşlama olduğu anda disk, cpu ve ram değerlerine bakman yeterli.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/12/2020 10:33

(@ismaildere)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Teşekkür ederim Hocam bilgi için. Bize baya bir eğlence çıktı görünüyor. Ortamın durumuna göre yazdıklarınızı dikkate alarak ilerlemek istiyorum.

Gönderildi : 02/12/2020 11:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aynen, sınırlı imkanlar ile RDS sıkıntı olabilir.

Gönderildi : 02/12/2020 11:52

(@ismaildere)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Öncelikle bundan önce şunu yaşayacaksın, örnek birisi 1GB' lık bir excel açacak ve tüm sunucu kilitlenecek, ne yazık ki bu tür durumlar için ya 3. parti programlar almalı

Merhaba Hocam kaynak tüketimini sınırlandıran 3. parti yazılım var mı?

Gönderildi : 02/12/2020 13:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Var ama seni yorar çok pahalı, yani daha RDS farm kurmamışken o programlara paranız yetmez, onlara gelene kadar önce örnek 3 tane RDS kur daha iyi. Kim kullanıyor?

Örnek ben bankada çalıştım 2500 kişiyi 65 RDS e alıyorduk, para var kaynak var ama ona rağmen 2500 kişiyi iyi yönetmek için bu tür programları alıyorduk.

Yoksa bir tane RDS alıp bir de bu programlara para verene kadar ikinci, üçüncü RDS i yükle, günün sonunda o excel i bu sefer adam açamıyor ve diyor ki ben RDs de çalışamıyorum. İşin özü bu programlar sonuçta olmayan kaynağı var edemiyor.

Gönderildi : 02/12/2020 16:34

(@ismaildere)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Doğru söylüyorsunuz hocam. En mantıklısı dediğiniz RDS Farm mantığı. Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 02/12/2020 17:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Gönderildi : 02/12/2020 17:13

Paylaş: