Forum

KVKK Kapsamında Kul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] KVKK Kapsamında Kullanılması Gereken Office Windows Yazılımları.

7 Yazılar
3 Üyeler
8 Likes
1,179 Görüntüleme
(@ismaildilme)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

Kvkk kapsamında bir firmanın kullandığı Windows, Office, Sql gibi yazılımlarının microsoft güncelleme desteği verdiği sürece kullanmanın her hangi bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum.

Örnek:

1. Windows 7 güncelleme desteği bittiği için Windows 10 yükseltmek veya satın almak gerekiyor.

2. Office 2010 güncelleme desteği bittiği için Office 2019 satın almak gerekiyor.

Birde bazı firmalar mail hizmetlerini kvkk kapsamında dahi yeni kurulan firmalarda ve sistemlerde Office 365 veya Google Workspace gibi veri tabanı yurt dışında olan firmalardan almaya devam ediyor ve kesinleşmiş bir madde olmadığı için herhangi bir sorun olmadığını iletiyorlar.

Gönderildi : 29/11/2020 20:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Soru nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/11/2020 23:43

(@ismaildilme)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Biraz karışık bir soru oldu 🙂 kusura bakmayın.

Soru 1 

Kvkk kapsamına giren bir firma microsoft güncelleme desteğini vermediği Windows 7 ve Office 2010 kullanabilirmi.

Soru 2

Mail hizmetini Google veya Microsoft Office 365 üzerinden alabilir mi.

Gönderildi : 29/11/2020 23:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Evet kullanır, böyle bir şart yok, ancak güncel yazılımlar olmadığı için olurda bir veri sızıntısı olur ise yeterli önlem almadığı için kurul daha yüksek ceza verebilir.

Soru 2 için kanuna göre alamaz ama pek çok şirket alıyor, yani gri bir alan kimse net konuşmuyor.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/11/2020 00:52

(@ismaildilme)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/11/2020 01:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Gönderildi : 30/11/2020 10:40

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Bu gibi olaylarda yok 27001 onu istiyor  yok kvkk bunu istiyor gibi saçma cümleler çok kullanılmakta. Bilgi güvenliği sistemi temelince varlık envanteri, bu envantere bağlı olarak risk analizi yatar.

Risk analizine göre risk azaltılabilir veya kabul edilebilir.

İşin özü her anlatılan doğru olmayabiliyor. KVKK ben kişisel verileri korumanı istiyorum diyor şunu bunu kullanmalısınız şeklinde bir yöntem sunmuyor. Bu gibi konularda genel bir standart çizilir ve bu standarta göre kurumların kendini uydurması istenelebilir.

Her hafta veri gizliliği noktasında kayıp yaşayan firmalar keşke sadece güncel yazılım veya donanım kullanarak bu sorunların önüne geçebilseydi 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/12/2020 17:35

Paylaş: