Forum

Server 2022 mmc-ser...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2022 mmc-services gibi yönetimsel araçlar açılmıyor.

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
982 Görüntüleme
(@EbubekirEMiR)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yakın bir zaman önce kurmuş olduğum server 2022Standart'da bir gariplikler olmaya başladı ve yönetimsel araçların hiç birini açamaz oldum. Örneğin görev yöneticisi task bar a sağ tıklayıp açmaya çalıştığımda açılmıyor onun yerine ctrl+shift+esc tuş kombinasyonu yaptığımda açılıyor. Klasörlere girip çıkarken gayet hızlı davranırken bir notepad açmak istediğimde bekletiyor.

gpedit.msc services.exe mmc bunların da hiç birini açmıyor ve hata da vermiyor işin garip tarafı.

Yardımcı olabilir misiniz?

HPE DL380 GEN10

Sunucuya ait fiziksel kontroller yapılmış olup bir sorun da görülmemiştir.

Gönderildi : 11/10/2022 09:33
Konu Etiketleri

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

GPO uygunlanmış olabilir, eğer böyle bir durum yok ise virüs bulaşmış olabilir, olay günlüklerini kontrol edebilirsiniz. Olay günlükleri size anlamlı bir şeyler göstermeli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/10/2022 10:18

(@EbubekirEMiR)
Active Member
Konu başlatıcı

GPO ile ilgili herhangi bir düzenleme olmadı, makina güncelleme aldıktan sonra bu hale geldiğini düşünüyorum. Detaylı bir virüs taraması yaptım fakat bir sonuç alamadım.

Gönderildi : 11/10/2022 10:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

O zaman olay günlüklerini kontrol etmeniz lazım, eğer kritik bir makine değil ise yeniden kurmanızı öneriyorum, çünkü en temel yönetim araçlarının açılmaması çok normal bir durum değil.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/10/2022 13:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bende update'lere dikkat çekecektim web de bu tip şikayetler gördüm update'leri kaldırıp denemeniz lazım. Son zamanlarda update kaynaklı hatalar artmış durumda mutlaka sunucu ve client'lara update geciktirme uygulamalısınız forumda Hakan hocamın defaatle yazdığı gibi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/10/2022 14:32

(@EbubekirEMiR)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Olay günlüklerini kontrol edip takip etmeye başladım, ne yazık ki canlı çalışan bir sistem. Daha önceden böyle bir sorun ile karşılaşmıştım, o usb bellek virüsü idi fakat onda en azından hata veriyordu "görev yöneticisi sistem yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmıştır" şeklinde burada ilginç olan kısmı hiç bir hata vermemesi, olay günlüklerini izlerken de henüz bir şey göremedim. 

@ibrahimyildiz Makinayı yeni kurup güncelleştirmeleri sırası ile aldırdım, fakat bende biraz yaptığım güncelleştirmelerden şüphe ediyorum.

Gönderildi : 12/10/2022 08:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu kadar genel bilgi ile sonuca ulaşamayız. 

Gönderildi : 12/10/2022 09:53

(@EbubekirEMiR)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hocam nasıl ilerlememi önerirsiniz?

Gönderildi : 12/10/2022 09:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Olay günlüklerini okumanız gerekli, çünkü tüm uzmanlar sorunları olay günlüklerini okuyarak çözer. Ama bu da tabi bir uzmanlık ister. En çok gördüğüm şey, bir soru sorulur veya case açılır, ne oldu vs deriz, hiç bir şey olmadı veya bilmiyoruz deniz, sisteme bağlanırız ve olay günlüklerini tek tek inceleyerek (danışmanlık çünkü bunun için müşteriden para alıyoruz) ve sorunu tespit ederiz. Özetle olay günlüklerinde bir şey yok diyorsan bu sorun için yardımcı olma şansımız yok. Danışmanlık da vermediğimiz için senin olay günlüklerini biz okuyamayız. Bence bu olaya daha ciddi bakarsan aslında tüm sorunlar için ve her uygulama için anahtar loglardır. Bazen loglar gerçekten yetersiz kalır o da uzmanlık ile ortaya çıkar. Örnek bir sistemeb bağlanırız ve sorunu tespit ederiz, ancak loglar bize istediğimiz bilgiyi vermez bu durumda ise o sistem için debug log açmayı deneriz, bu daha ayrıntılı bir bilgi verir. Ancak sizin kök neden örnek anti virüs ise bunu loglardan bulman zordur.

Gönderildi : 12/10/2022 10:18

(@EbubekirEMiR)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Anladım hocam tamamdır teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/10/2022 10:34

Paylaş: