Forum

RDP Login ekranının...

Bildirimler
Hepsini Temizle

RDP Login ekranının uzun sürmesi ve alınan hata hk

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
761 Görüntüleme
(@dogantopkaya)
Gönderiler: 115
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Uzak masaüstü sunucumuza yaklaşık 25-30 kullanıcı RDP yapıyor. Bazen "The task you are trying to do can't be completed because remote desktop services is currently busy. Please try again in a few minutes. Other users should still be able to log on." hatası ile karşılaşıyor kullanıcılar bazen de Welcome ekranında dakikalarca bekliyor ve giremiyor. Ama bunu hep aynı kullanıcılar yaşamıyor farklı kullanıcılar farklı zamanlarda yaşıyor. Sorunun kök sebebini bulamadık. Bir güncelleme mi yoksa Cal lisans sorunu mu anlamadım. Formda aynı konu var ama çözüm noktasında çözüm  RD lisans servisi ile alakalı bir görsel de ekledim bu etkiler mi bilmiyorum ama çok önceden de vardı bu ünlem, hiç böyle bir sorun yaşamıyorduk.  Değerli destekleriniz rica ederim. 

image

image
image

Gönderildi : 17/10/2022 10:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4284
Co-Helper

Forumda benzeri sorular daha önce de soruldu aynı noktaları işaret ediyoruz. Busy, service, delay, timeout hataları alındığında her zaman öncül odaklanılması gereken sunucunun performansı yeterli mi? monitoring yapılarak izlenmeli, service düzgün çalışıyor mu? kontrolüdür log'lar üzerinden.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/10/2022 12:17

(@dogantopkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Dediğiniz durumları  buraya yazmadan önce kontrol ettim. Sunucu donanım ve performansıyla ilgili hiçbir sorun yok. Opmanager ile izliyorum burayı zaten. servis de çalışıyor durumda. Event loglara baktığımda da bu hataya sebep olan o an ki loglarda bir error görünmüyor maalesef. Direk şu log  source bakın dediğiniz log varsa ona bakalım. Ya da bu soruna sebep olan şeyi bulmak için server role eklemem gerekiyorsa onu ekleyeyim. 

image
image

Gönderildi : 18/10/2022 09:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32983
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Lisans server üzerinde sarı bir ünlem var, onu kontrol eder misiniz? Lisans adedi muhtemel bitmiş, ondan birisi diğerinin çıkmasını bekliyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/10/2022 11:13

(@dogantopkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Merhabalar Hakan Hocam, 70 cal lisansımız var ama toplamda 30 kişiyi geçmiyor RDP kullanıcı sayımız. Kullanıcıları attım normalde bir kısıta takılıyor mu diye ama yine aynı durum değişmiyor. Dün sunucuya restart attım şu an sorun yok ama yine tekrarlıyor bu sorun bir anda. 

Gönderildi : 18/10/2022 11:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Attığın ekranda 70 lisans var ve 70' i da uygun, yani kimseye lisans atamamış durumda. RDS Session Host makinesinde Lisans server' ı görüyor mu? Hiç lisans atanmamış olması garip, ayrıca o sarı ünlemi kontrol ettin mi?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/10/2022 11:31

(@dogantopkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Restart attıktan sonra online oldu aslında. Bu sunucuya RDP yapıyor kullanıcılar zaten,  lisans serveri de görüyor aslında. 

image

image
Bu ileti 2 yıl önce Doğan TOPKAYA tarafından düzenlendi

Gönderildi : 18/10/2022 11:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

O zaman detaylı bakmak lazım, çünkü normal bir durum değil, yani lisans server hiç lisans atamamış 🙂

Gönderildi : 18/10/2022 12:07

Paylaş: