Forum

Server 2019 Toplu K...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2019 Toplu Kullanıcı Ekleme

7 Yazılar
2 Üyeler
6 Likes
2,475 Görüntüleme
(@osmanakin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar yaklaşık 300 kullanıcılı bir server 2019 sistem yapılandırması üzerinde çalışıyoruz. kullanıcıları topluca yükledik. ancak domaine yeni bilgisayar eklendiğinde domain adı ile değil de "2000 öncesi oturum açma" bilgileri ile giriliyor. örneğin Kullanıcı adı "[email protected]" yerine "Ali Veli" olarak giriş yapıyor. toplu kullanıcı eklemede bu tür sorunlar çıkabiliyormuş ancak baya bakındım da sorunun "uPN Suffix son eki" ile ilgili olduğu ile birkaç bilgi var ancak bir türlü işin içinden çıkamadım çünkü uygulanması istenilen yöntemlerde kullancııları işaretle özelliklerden UPN SUFFİX değiştir deniyor ancak değişiklik uygulanmıyor. Mümkünse daha ayrıntılı olarak Server 2019 üzerinde Active Directory toplu kullanıcıları nasıl ekleriz veya bu "2000 öncesi kullanıcı adı" ile oturum açılması sorununu nasıl çözebiliriz yardımcı olabilir misiniz. ilgili resim ekte.

12

Gönderildi : 30/11/2021 15:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Sorunu ben anlamadım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/11/2021 21:22

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner hocam öncelikle ilginiz için teşekkürler... sorunum söyle yukarıda da bahsettiğim gibi Server 2019 üzerinden bir active directory sistemi üzerinde çalışıyoruz... sistemde windows 10 ve 7 bilgisayarlar var... yaklaşık 300 adet kullanıcı olması gerekiyor domainde... bu konuda araştırma yaparken sitede de bulduğum csv dosyasından kişileri ekleme yöntemini uyguladım... aslında hersey yolunda görünüyordu... testlerde bir problemle karşılaştık... söyle örnek olarak domaine toplu csv üzerinden eklediğim adi Ali soy adı Veli olan biri var kullanıcı yapılandırması resmi daha önce paylaştım... normalde domain client giriş ekranında ali.veli [email protected] olarak giriliyordu.. parola falan doğru olduğu halde kullanıcı bulamadı ama TEST\Ali Veli olarak girdiğinde çalışıyor.. hu da alışkanlıklara ters geliyor .... sebebini araştırırken toplu olarak yüklenilen bölümü incelerken resmini de paylaştığım ekranda "Kullanıcı adı" penceresinde yazanın ali.veli yazdığı ancak alt tarafta "...windows 2000 öncesi" başlığı altında yazan ad ile açıldığını farkettik.. sebebini araştırırken Bu tarz csv üzerinden toplu kullanıcı yüklemeden "UPN" sorunu çıkabilldığını gördüm deniyorum sorun orda ise bile bir türlü çözemedim sözlere danışmak istedim. Sizden ricam söyle... ya ayrıntılı olarak çünkü sitemizde yer alan toplu kullanıcı ekleme ile ilgili konu eksik gibi geldi "zira araştırırken benzer konularda konuya  ek olarak benin karşılaştığım sorunun ekran görüntüsünü paylaşmış çözüm olarak upn den bahsediyor ancak bir türlü sonuca ulaşamadım ya bir yanlışlık var ya orda yada bizde eksiklik var" toparlamak adına daha ayrıntılı sizden ricam cvs dosyası ile power shell üzerinden toplu domain kullanıcı ekleme konusunda ayrıntılı Makale yada uygulamada benim sorunum olan "client logon ekranında  domain adını neden "Windows 2000 öncesi" başlığı altından çekiyor" bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim... ilginize tekrar teşekkür ederim..

Bu ileti 2 yıl önce Osman AKIN tarafından düzenlendi

Gönderildi : 30/11/2021 22:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tamam şimdi anladım, logon ekranında böyle bir durum olmaz, siz Domainadi\username veya username@upn kullanabilirsiniz.

Kullanıcıda UPN tanımlı ise logon olur, olmuyor ise bir ekran görüntüsü paylaşır mısın?

Sakın şunu yapıyorum deme 🙂 logon name kısmına hakan.uzuner@cozumpark.com yerine sadece hakan.uzuner yazamazsın ya UPN eklemelisin ya da eğer sadece logon name yazacaksan Pre-Windows 2000 kabul eder.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/12/2021 10:01

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Tamam şimdi anladım, logon ekranında böyle bir durum olmaz, siz Domainadi\username veya username@upn kullanabilirsiniz.

Kullanıcıda UPN tanımlı ise logon olur, olmuyor ise bir ekran görüntüsü paylaşır mısın?

Sakın şunu yapıyorum deme 🙂 logon name kısmına hakan.uzuner@cozumpark.com yerine sadece hakan.uzuner yazamazsın ya UPN eklemelisin ya da eğer sadece logon name yazacaksan Pre-Windows 2000 kabul eder.

@hakanuzuner hocam desteğiniz için teşekkür ederim. ilginiz bile yetti... yorumunuzla başlamak gerekirse ilginç olan konu da bu zaten ali.veli olarak girmiyor ne TEST\ali.veli nede [email protected] ancak Ali Veli olarak giriş sağlaya bildik UPN olmadan gerçi denemedim ama belki Test\Ali Veli veya ali [email protected] gire bilirdi ama amacım bu değil zaten ali.veli olarak girebilmek.

daha sonradan ise biraz uğraşı ile sorunu çözdüğümü düşünüyorum sizlerle de paylaşmak isterim. hem biraz daha ayrıntı vermiş olurum. 

öncelikle yola "https://www.cozumpark.com/active-directory-uzerinde-powershell-ile-toplu-kullanici-olusturma/" buradaki makaleden çıktık. sağ olsun arkadaşımız bize umut verdi aslında çalıştı da . makalede yazanları birebir aynı şekilde uyguladık ve bizi büyük bir yükten kurtardı en azından adet tuttu 🙂 . Ancak testlerin sonunda deneme amaçlı Windows 10 bilgisayarı domaine ekledikten sonra konu başlığındaki sorun ile karşılaştık. (tekrara düşmemek adına aynını yazmıyorum hikaye yukarda yazıyor zaten) bu sabah ise İngilizcem değil malesef "https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/module/microsoft.powershell.utility/import-csv?view=powershell-7.2" bu makalede daha ayrıntılı örnekler ve ayrıntılar elde ettim. ve denemelerimizde atladığımız konunun "SamAccountName" anahtarı olduğunu gördük (sabahtan beri deneme sınama vs... test aşamasının güzelliği içerisinde :)) dolasıyı ile powershell aşamalarında SamAccountName ve CSV üzerinde ise SamAccountName sütununa "ali.veli" yazınca istediğimiz gibi kullanıcı ali.veli olarak aça bildi. daha ayrıntılı notları aldık. dilerseniz paylaşa bilirim.

sorunu çözülmüş gibi görünmesine rağmen aklımda cevabını bulamadığım soru hala duruyor. Windows 10 bilgisayar domaine add olduktan sonra domain kullanıcı adını neden "Windows 2000 ve öncesi" bölümünden çekiyor buna cevap bulamadım. denemelerimde bu kutucuğa ne yazarsam bilgisayarı o ad ile açabiliyorum o halde yine aynı penceredeki "Kullanıcı Oturum Açma Adı" adlı bölüm ne işe yarıyor çözemedim. konuyu buraya doğru genişlete bilirsek konu daha ilginç bir hal alabilir diye düşünüyorum. bahsettiğim gibi dilerseniz örnek komutu paylaşa bilirim bu komutu istediğimizi verdi görünüyor. ilginize tekrar teşekkür ederim.   

Gönderildi : 01/12/2021 11:47

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Hocam kusura bakmayın mesajınızı daha yeni sakin kafayla inceleye bildim... siz zaten soruma cevap vermişsiniz teşekkür ederim... UPN eklenmezse resimdeki "Windows 2000 öncesi" başlıklı bölümden çekiyor UPN yazarsak zaten bahsettiğiniz gibi normal kullanıcı adından çekiyor...  desteğiniz için tekrar teşekkür ederim... 

Gönderildi : 01/12/2021 20:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Selamlar, bir proje için yurt dışına çıktım ondan cevap veremedim. Aynen sen konuyu yanlış anlamışsın ondan sorun olduğunu düşünüyorsun, olması gerekeni anladın şimdi.

Kolaylıklar.

Gönderildi : 02/12/2021 00:46

Paylaş: