Forum

Sanal Windows Serve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanal Windows Server 2016 Çözünürlük Değiştirme

7 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
3,684 Görüntüleme
(@mehmetaydin_)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Bir sunucumuza Sanal Makina olarak Windows Server 2016 Standart kurduk ( bu makinayı destek aldığımız bir program için bir şirkete sağladık ), bugün çözünürlüğü 1920x1080 yapmamızı istediler, görüntü ayarlarına girdiğimiz de 1920x1080 gözükmekte ;

display

Fakat,

wmic path Win32_VideoController get CurrentHorizontalResolution,CurrentVerticalResolution, komut satırında bunu sorguladığım zaman ;

komut1

1024x768 göstermekte, bunu 1920x1080 olarak ayarlamamızı istiyorlar.

Uzak masaüstü bağlantısı yaparak bağlanıyoruz, Görüntü altından 1920x1080 seçerek bağlanmayı denedik olmadı, bu ayarı nasıl değiştirebiliriz, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ?

Teşekkürler

Gönderildi : 07/06/2022 16:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Kavramları karıştırmışsınız sizin wmi dan sorguladığınız şey sunucunun kendi mon çözünürlüğü. Win da resolution monitöre göre scale edilir yani o ölçekte mon. takmanız gerekir. Ancak ben konunun onla ilgili olduğunu sanmıyorum onların takıldığı şey başka olabilir. Attığını ss de durum zaten normal istenen resolution da gelmiş. mstsc de bağlanırken display sekmesinden reso. seçilir. Bağlanan makineye göre scale edilir. Ör bağlanan kişinin ekranı o resol. scale edemiyorsa doğru gelmez.
Bu parametreler ile de seçilebilir; mstsc.exe /w:1100 /h:900

Burada da edit file parametreleri var.
https://www.donkz.nl/overview-rdp-file-settings/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/06/2022 17:05

(@mehmetaydin_)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Kavramları karıştırmışsınız sizin wmi dan sorguladığınız şey sunucunun kendi mon çözünürlüğü. Win da resolution monitöre göre scale edilir yani o ölçekte mon. takmanız gerekir. Ancak ben konunun onla ilgili olduğunu sanmıyorum onların takıldığı şey başka olabilir. Attığını ss de durum zaten normal istenen resolution da gelmiş. mstsc de bağlanırken display sekmesinden reso. seçilir. Bağlanan makineye göre scale edilir. Ör bağlanan kişinin ekranı o resol. scale edemiyorsa doğru gelmez.
Bu parametreler ile de seçilebilir; mstsc.exe /w:1100 /h:900

Burada da edit file parametreleri var.
https://www.donkz.nl/overview-rdp-file-settings/

Tekrar Merhaba, 

Teşekkür ederim cevabınız için İbrahim Bey.

HPE-DL380 modeli sunucumuz, biz burada sanal makine oluşturup Windows Server 2016 kurduk. HPE-DL380 cihazımız da herhangi bir monitör takılı değil.

Dediğiniz gibi 4k bir pc ile bağlandığımız da görüntü ayarları 3840x2160 oluyor,  1768x992 yapılan bir pc ile bağlandığım da aynı şekilde 1768x992 olarak geliyor.

wmic path Win32_VideoController get CurrentHorizontalResolution,CurrentVerticalResolution bu kodun ben çözünürlük bilgilerini getirdiğini biliyordum ama sanırım dediğinize göre sanal makinenin kurulu olduğu sunucunun ayarlarımı getiriyor ? Bu kodu orada uyguladığım zaman da 1024x768 vermekte.

HPE-DL380 cihazımız da herhangi bir monitör takılı olmadığı için böyle bir sorun oluyor olabilir mi ? 

Teşekkürler

Ekleme; Fiziki olarak sunucuya vga ile ekran takıp denedim, wmic path Win32_VideoController get CurrentHorizontalResolution,CurrentVerticalResolution bu kodu çalıştırdığım da 1024x768 verdi, sonrasında hdmi kablo ile bağlanıp çalıştırdığım zaman 1024x 768 hemen alt satırında 1920x1080 olarak verdi, uzak masaüstü yapıp yine çalıştırdığım da bu iki satırı verdi. Ama tekrar sanal makineye bağlanıp kod'u çalıştırdığım zaman 1024x768 verdi nedense. 

Bu ileti 2 yıl önce Mehmet AYDIN_ tarafından düzenlendi

Gönderildi : 07/06/2022 17:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

O sorguya takılmayın rdp resol. vermez o, sorun tam olarak nedir?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/06/2022 19:42

(@mehmetaydin_)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

O sorguya takılmayın rdp resol. vermez o, sorun tam olarak nedir?

Ne yapmak istediklerini açıkça yazmamışlar, konu da bana yeni geldi aslında. Sanırım çok uğraştıracaklarını düşünmediklerinden ne için istiyorsunuz diye bir soru gitmemiş. Yazdıkları tek şey, 1024x768 alıyoruz 1920x1080 yapabilir misiniz diye. 

Fiziki olarak ana makineye monitör bağlayıp bağlandım ve cidden 1024x768 olarak seçiliydi, onu 1920x1080 yaptım. Şuan ana makina da 1920x1080 olarak dönüş alıyorum. Ana makina da Hyper V ye kurduğumuz sistemlerde denedim ;

2 tane Windows 10 kurulu cihaz da güncellemeler gelmişti, güncellemeleri yapıp yeniden başlatıp bu sorguyu yaptığımda 1024x768 ve hemen altında 1920x1080 olarak geldiler, her iki cihaz da da geldi. 

1 tane Windows server 2019 da denedim 1024x768 verdi, güncellemeleri vardı onları yaptım ama yeniden başlatma istedi sistem, şuan çalıştıkları için yeniden başlatıp deneyemedim açıkçası. Öğlen arasında veya akşam üzeri onunda denemesini yapacağım.

Ve asıl sorun yaşadığımız, Server 2016 olan düzeltilmesi talep edilen cihaz da da durum aynı, güncellemeleri yapıldı, yeniden başlatma istedi, çalışıldığı için yeniden başlatıp bağlanamadık.  

Aynı sunucu, aynı hyper v içinde windows 10 da görüp, server olan işletim sisteminde görmemesi ilginç geldi aslında, burada da şunu düşünüyorum, ana sunucuda değişiklik yaptık ama onda kurulu olan windows 10 lar yeniden başlatıldığı için yeni ayarları almış olabilir, server 2019 ve 2016 da güncelleme ve ayarlardan sonra yeniden bağlanmadığı için henüz yeni ayarları görmemiş olabilir mi diye düşünüyorum, inşallah öyledir (:  Saçma mı sizce ? 

Server olan iki cihazı da yeniden başlattıktan sonra ayrıca sonuçları da yazacağım. 

Gönderildi : 08/06/2022 10:17

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

sanal makine ise örnek vmware tools vs kurulu mu? vmware console ile bağlanıp sanal makine çözünürlüğü değiştirin. direk rdp yi consola yapıyor olabilirlermi

Gönderildi : 08/06/2022 10:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Detay verilmediği için yazıp durmanın anlamı yok, siz de boşuna uğraşıp durmayın bence, sorun kaynağını net iletmeliler tr de sağlayıcı işgüzarlıkları çoktur.

Gönderildi : 08/06/2022 10:24

Paylaş: