Forum

RDP Bağlantı Sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] RDP Bağlantı Sorunu

25 Yazılar
6 Üyeler
1 Likes
629 Görüntüleme
(@rustemaldatmaz)
Gönderiler: 111
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Hala sorunu çözemedim yabancı kaynaklardan da araştırdım bilen biri yardımcı olursa sevinirim.

Domainde olmayan pc den domainde olan bir pc ye bağlanamıyorum. Domaindeki pc domainde olmayan pc ye rahatlıkla bağlanabiliyor RDP ile.

Aşağıdaki hatayı alıyorum domainde olmayan bilgisayarımda domainde olan bilgisayarıma bağlanırken.

hata2

Teşekkür ederim.

Bu ileti 3 ay önce 2 defa rüstem aldatmaz tarafından düzenlendi

Gönderildi : 30/01/2024 10:01

(@rustemaldatmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çözüldü :

Aslında daha öncede yapmıştım ama en baştan tekrar deneyince istediğim oldu.

Şöyle : Benim amacım domainde olmayan bir pc den domainde olan bir pc ye RDP ile bağlanmaktı. bunu da şöyle başardım.

Domainde olan bilgisayarımı admin yetkisiyle açtım bilgisayarım>yönet>kullanıcılar ve gruplar>remote desktop users grubuna domaindeki hesabı üye yap kaydet çık. admin hesabını kapa domain hesabına geç sonra diğer yani domainde olmayan pc den rdp ile bağlan.(Not: tabi ki en başta iki bilgisayarda da uzak masaüstü bağlantısını aktif etmelisiniz)

Bu kadar

Not: Serverla falan işiniz yok ta ki etki alanındaki birçok makinaya bu işlemi yapana kadar orda da devreye GPO giriyor.

Umarım Faydalı olur. Teşekkürler.

Gönderildi : 09/02/2024 13:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Rüstem bey merhaba, geri dönüş ve bilgi için teşekkürler, evet söylediğiniz gibi bu öneriyi sizler ile paylaşmıştık. Uzak bir bilgisayara bağlanacak olan bir hesap RDP yapabilmek için hedef bilgisayarda remote desktop users grubunda olmalı ya da local admin hesabına sahip olmalı veya GPO içerisinde ilgili makineye kimlerin RDP yapabileceği bir bölüm var, zaten bu bölümde remote desktop users olduğuı için bu grubuna üye ekleyince rdp yapabiliyor ama isterseniz gpo üzerinden doğrudan da bir hesap ekleyebilirsiniz ama buna gerek yok.

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/02/2024 13:49

(@rustemaldatmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Hakan Bey yazınızı okuduktan sonra bir bağlantı denemesi daha yaptım.

Şöyle: benim amacım domaindeki kullanıcının masaüstüne bağlanmak bu yüzden bağlantı sırasında domaindeki kullanıcının adını ve şifresini yazıyorum ve onun masaüstüne bağlanıyorum.

örnek bağlantı şekli: etki alanı adı\User1   şifre: ****    gibi.

sizin yazınızı okuduktan sonra şöyle bağlanmayı denedim : domainde olmayan pc nin adı PC2 kullanıcı adı(admin) ve şifresiyle (tabi rdp grubuna üye) 

örnek bağlantı şekli: PC2\admin   şifre: ****    gibi.    Sonuç: karşı tarafın yani domainde olan bilgisayarın admin hesabına girdi.

Teşekkür ederim.

Bu ileti 3 ay önce 2 defa rüstem aldatmaz tarafından düzenlendi

Gönderildi : 11/02/2024 14:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Rica ederim, evet makine ismi \ kullanıcı derseniz local SAM veri tabanına bakar makine, ama domain\ user derseniz bu durumda ad veri tabanına bakar, ancak ad veri tabanında grup üyelikleri de tutulduğu için eğer o user sizin bilgisaarın local rdp grubuna üye ise ona göre token alarak login olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/02/2024 16:15

(@rustemaldatmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Son olarak sormak istediğim hem konu genişlemiş olur konuyu araştıracaklara kapsamlı bir kaynak olur.

client lara sayıları çok olduğu için GPO ile RDP grup üyeliği nasıl yapılır çünkü ben bir makineyi local de manuel üye yaptım.(NOT: GPO ile RDP etkinleştirmek değil bu konu internette anlatılmış ama sorduğum soru üzerine anlatım göremedim.)

İlginiz için Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 11/02/2024 16:45

Sayfa 2 / 2
Paylaş: