Forum

Primary DC'yi Addit...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Primary DC'yi Additional DC'ye Dönüştürme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,457 Görüntüleme
(@ezgicoban60)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Windows server 2012 R2 üzerinde Exchange kurulmuş fakat aynı server üzerinde Additional DC kurulması gerekirken primary DC üzerinde kurulmuş. 

Başka bir sunucuda daha Primary DC bulunuyor. Bu durum DC'ler arası senkronizasyonda sorunlara neden olmaktadır.

Exchange'in kurulu olduğu sunucuda ki primary DC'yi additional olarak değiştirmek mümkün müdür? Yada başka bir çözüm yolu mevcut mudur? (Exchange'in baştan kurulması dışında bir alternatif var mıdır?)

Cevap ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/11/2019 16:19

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Merhaba DC'lerin üzerindeki rolleri "netdom query fsmo" ile görüntüleyebilirisiniz. Eğer roller ikinci sunucunuzun üzerinde ise zaten sorun yok, primary DC'niz o sunucudur.

Gönderildi : 06/11/2019 16:29

(@ezgicoban60)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İki sunucuda da cmd üzerinden netdom query fsmo yaptığımda aynı sonucu alıyorum.

Gönderildi : 06/11/2019 16:52

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Merhaba,

Aynı sonucu almanız normaldir. Orda gördüğünüz sunucu primary dc'dir. Diğer DC additional olarak çalışmaktadır. Senkronizasyon loglarındaki hataları paylaşabilirseniz çözüm bulmaya çalışalım.

Gönderildi : 06/11/2019 17:18

(@sdtsnmz)
Gönderiler: 3
New Member

@ezgicoban60

Primary DC üzerine Exchange kurulumu yapılmış ve FSMO rollerini taşımak en mantıklısı. Aşağıdaki makalede tamamen yeni bir DC kurulumu ve rollerin taşınması adım adım anlatılmaktadır. Buradaki adımları takip ederek rolleri ADC üzerine taşıyabilir ve Primary DC sunucusunu ADC ye dönüştirebilirsiniz.

https://blogs.technet.microsoft.com/canitpro/2017/05/24/step-by-step-migrating-active-directory-fsmo-roles-from-windows-server-2012-r2-to-2016/

Gönderildi : 08/11/2019 10:37

Paylaş: