Forum

Microsoft Server 20...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Microsoft Server 2022 Yedekleme Geri Yükleme

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,047 Görüntüleme
(@AycanSoykan)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Fidye yazılıma kurban gittim. Windows backup ı aldığım diskde şifrelenmiş. 1 gün önce ayrıca bir yedek alıp harici bir belleğe atmıştım.

Sorunum şu ;

Windows backtup tool dan recover dediğimde manuel kopyaladığım WindowsImageBackup klasörünü görmüyor. 

Neyi Eksik yapıyor olabilirm. Yardımlarınızı rica ediyorum

Gönderildi : 17/08/2023 07:22

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Klasör ana dizin üzerinde mi? Bu şekilde almıyor ise network üzerinden deneyebilirsiniz. Network üzerinden yaparsanız tüm klasörlere erişim izni olarak full yetki verin.

https://www.cozumpark.com/windows-server-2016-backup-ozelliginin-kurulumu-ve-bare-metal-backup-restore/

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/08/2023 08:17

(@AycanSoykan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Serverı yeniden kurdum , restore dediğimde backup diskini görmüyor. Disk çalışıyor içerisinde backup dosyalarınıda görebiliyorum bilgisayarım içerisinde fakat geri yüklemek istediğimde görmüyor

Gönderildi : 17/08/2023 21:35

(@ealbayrak)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Günaydın, yedek alındığında, o anki bilgisayar adında alt klasör oluşuyor.

Geri yükleme yaparken bilgisayar adı ile bu klasör adı aynı değilse yedek gözükmüyor.

Fidye yazılımı nasıl geldi. Firewall, antivirüs, korsan yazılım, genele açık paylaşım vs neyi yanlış yapmışsınız ? Analiz edebildiniz mi?

Gönderildi : 18/08/2023 07:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bare metal backup almamışsınızdır yoksa recover yaptığınızda görürdü. 
Enes'in uyarısı da önemli kurulan cihazın device tanımları eskisi ile aynı olmalı.
Şunu da yapabilirsiniz yeni sistemde local diske wsbackup ayarlarsınız, aynı foldera dataları geri yüklediğinizde other backup ile de görmeli. Tabi name, acc, sam bilgileri aynı olmadığında file, folder'ları restore edebilir ama sistem kayıtları ve sistem alanlarını restore edemezsiniz.
Bir de insanların dikkatten kaçırdığı birşey var system image klasörü yani wimagebackup altındakileri, vhdx'leri harici ortama yedeklemezseniz, diğer klasörden sadece incremental file'ları yedeklemiş olursunuz ve bunları restore edemeyebilirsiniz, tek tek içlerinden dosyalar çıkarılabilir sadece. Bu nokta bir önce ki yazdığımla da paralel konu.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/08/2023 16:59

(@AycanSoykan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ealbayrak Merhaba 

Kullaniciya mail ile gelmis gorunuyor.

Ayni ismide verdim farkli sanal suruculer uzerindede denedim hic bi turlu yedek dosyalarini goremedi.

Cok buyuk bi data kaybi yok 

Meraktan sordum 3000usd istediler 🙂

Gönderildi : 18/08/2023 17:17

(@AycanSoykan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bir daha boyle birsey yasamamak adina ogrenmek adina soruyorum;

Bir external diske komple yedek aliyorum , sonrasinda bilgisayarim bozuldu veya saldiri oldu (umarim olmaz) Sunucuya format atiyorum , eski ismi ile ayni ismi veriyorum, backup servisi kurup recover dedigimde external diskdeki yedegi goruyor olmali, Dogrumu?

Gönderildi : 18/08/2023 17:20

(@ealbayrak)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Örneğin bilgisayar adı: "ParkSQL" sizin yedek dosyalarınızda "WindowsImageBackup\ParkSQL" şeklinde ise bu yedeği geri yükler.

Yedekleme konusunda veeam daha başarılı ve sınırlı sayıdaki makine için ücretsiz versiyonu vardı.

Gönderildi : 18/08/2023 17:42

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Evet fakat tanımlanan ayarları da önemli, makaleleri var inceleyin hatta uygulayarak deneyin öğrenin.
Dediği gibi wsbackup'a 1. planda güvenilmez, 2. 3. lvl backup olabilir.

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/how-do-i-open-wbcat-files/d68c9001-0f0f-4791-830f-165f2aefe224

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/08/2023 18:19

(@AycanSoykan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu arada Türkmüş hacker baya muhabbet ettik. 

Ben dolandırıcı değiim 

Sistemind eaçık bırakmasaydın sonra ağlamayın diye kızdı  bide bana 🙂

Gönderildi : 23/08/2023 14:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Dolandırıcı değilmiymiş haha, çok iyiymiş 🙂 Ama haklı, yani yaptığını savunmuyorum, kesinlikle yalnış ama şöyle oluyor, müşteri ile toplantı yapıyoruz, sistemleri inceliyoruz, doğru ürünleri ve çözümleri öneriyoruz, müşteri gerek yok diyor, 3 ay sonra örnek 10.000 usd veya 100.000 usd yani şirketin ölçeği ve ihtiyacına göre değişen parayının 10 katını hacker' ın istediğini öğreniyoruz 🙂 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/08/2023 16:12

Paylaş: