Forum

Group Policy sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Group Policy sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
532 Görüntüleme
(@black)
Gönderiler: 59
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Group policyde oluşturulan bir policy, uygulandığı OU nun altındaki diğer OU larada etki eder mi onu sormak istemiştim. Yani benim yapımda tepede "Kullanıcılar" isminde bir OU var, onun altında da şubelerin olduğu alt OU lar yer alıyor.  "Kullanıcılar" OU suna eklediğim bir policy alttaki OU lere etki etmemiş. Bütün OU lara tek tek aynı policy atamalı mıyım?  Yoksa aşağıya doğru miras yoluyla etki etmesini sağlayacak bir seçenek var mı?

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/07/2023 11:50
Konu Etiketleri

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Tek tek eklemenize gerek yok, GPO objeleri kümülatif olarak uygulanır. Yani en tepedeki default domain policy, sonra ilgili OU daki policy olur ise alttaki OU daki policy gibi.

İstisna olarak block inheritance veya enforce durumları vardır.

Özetle, en tepedeki GPO en aşağıdaki OU içerisini etkiler. Ama unutmayın computer gpo içerisinde computer olan OU için etkilidir. Aynı şekilde user gpo içerisinde user olan OU için etkilidir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/07/2023 22:06

(@black)
Gönderiler: 59
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/07/2023 23:05

(@hamifilizoglu)
Gönderiler: 19
Eminent Member

Merhaba bende tam böyle bir konu açacaktım. şuan tek bir default policy var sunucuda.fakat bazı bilgisayarlara farklı policy yapmak istiyorum.Bir grup oluşturup bilgisayarları bu gruba taşıdım.Ve üzerine bir policy ekledim.Fakat ayarları en üstteki default policyden alıyor.Nerede hata yapıyorum acaba.

Gönderildi : 26/07/2023 09:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, eğer ilgili OU üzerinde Blokc Policy inheritance yapmazsanız yukarıdan alır. Yukarıdaki ayarları alsın (bence almalı zaten en azından default domain policy) ama benim ilgili OU için yaptığım ayarlar geçerli olmalı bu durumda zaten en yakın GPO en baskın GPO olur, yani yukarıda AK, siz aşağıda KARA dedi iseniz KARA geçerli olur. İstisnası yukarıdaki policy de enforce işaretli ise o zaman yukarıdaki geçerli olur.

Yanlış anlamayın ama bu çok temel bir konu, tavsiyem bu konudaki aşağıdaki eğitimi incelemeniz.

https://www.udemy.com/course/active-directory-gpo-implementing-group-policy/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/07/2023 10:46

Paylaş: