Forum

file server dosya t...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] file server dosya takip sistemi

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
568 Görüntüleme
(@ali_koca)
Gönderiler: 669
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba

File serverda disk alanım azalıyor. ben arttırdıkça her gün yüksek miktarda dosya atıldığı için alan azalıyor. disk alanını kim dolduruyor, hergün artan miktar nekadardır gibi bir rapor almak istiyorum. ücretli veya ücretsiz bir öneriniz varmıdır.

Gönderildi : 17/04/2023 08:54

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Raporlama konusunu tam olarak bilemiyorum ama Size File Screening 'i kullanmanızı önereceğim. Biz sunucuya mp3, mp4, 3gp  gibi video ve müzik dosyalarının atılmasını yasakladık. Kullanıcılar sunucuya müzik ve video dosyaları atamıyorlar. Kopyalamaya çalıştıklarında bize ve kendilerine bilgilendirici bir mail gidiyor. Siz de ihityaçlarınıza göre bunu şekillendirebilirsiniz.

Ben yerinizde olsam öncelikle *.mp3 uzantılı dosyaları aratır buldururdum. Bu size bir fikir verecektir. dosyaların sahibine bildidirmisiniz bilmem ama direk silinebilecek dosyalar bunlar.

Raporlama için @hakanuzuner 'in her zaman önerdiği Lepide ürünü işinizi çözebilir. Başka file server Audit ürünleri de var. inceleyin.

https://www.cozumpark.com/lepide-ile-file-server-audit/

https://www.manageengine.com/products/active-directory-audit/?topMenu

Gönderildi : 17/04/2023 13:39

(@ali_koca)
Noble Member
Konu başlatıcı

Resul hocam

sizin dediğiniz gibi bizim sistemimizde var. fakat sorun disk alanı devamlı artıyor. benim görmek istediğim gün içerisinde disk alanını arttıran kim ve hangi klasöre ne dosya kopyalanmış.yatırım sahası olduğu için autocad dosyaları var . devamlı disk arttırmı yapıyoruz. anlatabildimmi bilmiyorum

Bu ileti 1 yıl önce Ali_KOCA tarafından düzenlendi

Gönderildi : 17/04/2023 13:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Siz paylaşımlara kota koyun. Sizin belirlediğiniz kotanın üzerinde çıkamaz klasör boyutu. Bu şekilde klasör doluluk oranlarını ve artış oranlarını görebilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/windows-server-2016-file-server-resource-manager-genel-yapilandirma/

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/04/2023 08:55

(@ali_koca)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler fakat kota koyamayız. Anladığım kadarı ile böyle bir program çok fazla yok veya kullanılmıyor

Gönderildi : 18/04/2023 08:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Kota uygulaması File Server rolü ile gelen bir özellik. Extra bir program almanızı gerektirmiyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/04/2023 09:16

(@ali_koca)
Noble Member
Konu başlatıcı

@www-rizasahan-com 

hocam kota uygulaması yapamayız anlamında söyledim. bizim asıl ihtiyacımız kim ne kadar alan harcamış, günlük artan miktar, hangi klasörde artış var gibi

Gönderildi : 18/04/2023 09:34

(@ealbayrak)
Gönderiler: 23
Eminent Member

TreeSize Pro versiyonu 30 gün demo yüklebilirsiniz.

Her gün detaylı excell rapor çıktısı alır ve farkları karşılaştırırsınız.

Bu isteğinizi tam karşılayacaktır.

Gönderildi : 18/04/2023 10:04

(@ali_koca)
Noble Member
Konu başlatıcı

@ealbayrak 

Teşekkür ederim. deneyeyim

Gönderildi : 18/04/2023 10:08

Paylaş: