Forum

AD üzerindeki kulla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] AD üzerindeki kullanıcı ve gruplara ait bazı özelliklere client bilgisayarların erişimlerinin kısıtlanması

3 Yazılar
2 Üyeler
1 Likes
404 Görüntüleme
Erdem AYTEK
(@erdemaytek)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hayırlı Günler,

Domaine üye olan bilgisayarlarda, kullanıcılar resimde gösterdiğim yöntem ile AD üzerindeki kullanıcıların listesine ulaşabiliyor. Bu listedeki Açıklama, lokasyon gibi alanlarda kullanıcının görmesini istemediğimiz ama bize lazım olan bazı bilgiler olabiliyor. Bununla alakalı bazı düşüncelerimiz var.

1. Görseldeki kullanıcı arama penceresini standart user yetkisindeki kullanıcılara kısıtlamayı denemek.
  2. Açıklama, lokasyon gibi domain kullanıcısı profil özelliğini "Authenticated Users" olan kişilerden gizlemek. (Bu durum başka ön göremediğimiz sorun oluşturabilir mi emin olamadım)
  3. Kullanıcıların görmesini istemediğimiz alanlar için standart alanları kullanmak yerine Ek Attribute alanları eklemek ve yetkilendirmek.

Bir şekilde çözüm getirebiliyoruz fakat domain konusunda forumda çok daha tecrübeli arkadaşlarımız olduğu için tavsiyelerini almak istedim.

2023 04 16 01 15 03

Gönderildi : 16/04/2023 16:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32998
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

İlk seçenek olmaz, çünkü bu görsel bir durum ve explorer üzerinden pek çok yerden aslında buna ulaşma imkanı vardır.

ikinci seçenek olabilir ancak dediğiniz gibi etki ve risk analizi zor bir durum. Yani pek çok program varsayılan izin ile bu listelere ulaşır.

En mantıklısı son seçenek, custom attirbute zaten genelde bu işler için kullanılır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/04/2023 21:15
Erdem AYTEK reacted

Erdem AYTEK
(@erdemaytek)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim @hakanuzuner abi. İki ve üçüncü madde arasında kararsız kalmıştım. Custom Attirbute seçeneği ile ilerleyeceğiz. 

Gönderildi : 17/04/2023 01:50

Paylaş: