Forum

Event Viewer İle İs...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Event Viewer İle İstemci Loglama

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
751 Görüntüleme
(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ÇözümPark ve Ekibi,

Şirketimiz Üzerinde Açık Bırakılan İstemcileri Görebilmemiz Açısında Bir Raporlama İhtiyacı Bulunmaktadır,

Amacım, Mesai Sonrasında Açık Bırakılan İstemcilerin Tespiti ve Kullanıcı Bilinçlendirmesidir,

DC Üzerinde Event Viewer İle Bu İstemcileri Nasıl Tespit Edebilirim ?

Event Viewer Üzerinde Hangi Event ID leri ve Katalogları İncelemem Gerekemektedir ?

veya Önerebileceğiniz Bir Durum Varmıdır ?

Gönderildi : 18/10/2021 13:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Sunucuya canlı olarak böyle bir event gelmez malum. Kapalı cihazdan da event çekemeyeceksiniz.
Bu doğrulamayı snmp, wmi üzerinden sorgulama şeklinde bir yapı oluşturmanız çalışır halde tutmuş olur. Daha önce düşünmedim bilgilendirme şeklinde nasıl olur üzerine odaklanmak lazım.

Yazma sebebim bu konuyla ilgili daha kolay ve sık tercih edilen yöntem ise gpo ile kural basmaktır belirttiğiniz ölçekte cihazlara kapatma komutu yollanır böylece kullanıcı dikkatsizliği tolere edilmiş olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/10/2021 14:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Selam, bunu eventid ile bulamazsınız. İbrahim gerekli bilgileri vermiş, ya istemcilerde push edecek bir zamanlanmış görev olmalı ya da sunucuda pull edecek bir sistem. Merkezi bilgi toplamak daha kolay bunun içinde sccm gibi me desktop central gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Eğer bir bütçeniz yok ise o zaman PS yazmanız gerekli, WMI veya remote PS üzerinde veya en kötü ping atıp up olanları raporlar. Veya bir izleme yazılımınız var ise o da benzer bir rapor çıkarabilir. Eğer kapatma sorun değil ise hepsine örnek gece 21:00 için kapama job koyun ama bu sefer mesaiye kalanların da makinesi çat diye gidebilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/10/2021 17:44

(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz @hakanuzuner

Geri Dönüşünüz ve Bilgilendirmeniz İçin Teşekkür Ediyorum,

Şöyle Bir Hızlı Çözüm Sağladım,

JOB İle İstemcilerde Saat Başı Paylaşımda Bulunan txt Dosyasına Netbios İle Zaman Bilgisi Satır Şeklinde Ekleme Yaptırıyorum,

Gönderildi : 20/10/2021 08:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Tabi, yöntem çok hangisi kolayınıza gelir ise.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2021 10:50

Paylaş: