Forum

Domain Controller S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Domain Controller Sorunu Hk.

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
947 Görüntüleme
(@iozkul34)
Gönderiler: 29
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Değerli Büyüklerim ,

Mevcut sistemde founction level server 2012 vardı kullandığım exchange 2016 ve boşta exchange 2019 lisansım olduğu için migrate etmek istedim . Exchange 2019 kurulumunda step 6 da aşağıdaki gibi bir hata aldım . Sonra araştırdım forumlarda diyordu ki adsi configrasyona bağlan exchange klasörlerini sil sonra adsi default name bağlan oradaki klasörleride sil sonra yeniden kuruluma başla aynen bende o şekil yaptım tabi server 2019 yine step 6 da aynı hatayı verdi bu seferde çalışan exchange 2016 serverimde patladı . ADAC'tan sildiğim öğeleri geri kurtarayım dedim kurtardımda sildiklerimi bu seferde exchange 2016 "The Microsoft Exchange Active Directory Topology service on server localhost did not return any suitable domain controllers for forest " Bu hatayı verdi . Çözüm olarak migrate ettikten sonra ortamdan kaldırdığım eski DC yi yedeğinden ayağa kaldırdım eski verilerin hepsi orada var ama bu sefede yeni DC de eski makina DC olarak gözükmüyor  ama yeni DC de eski DC nin DNS kaydı gelmiş . Mantıken yeni DC de eski DC gözükse schema rollerini eski Dye aktarıp sonra yeni DC nin domain services rolünü kaldırıp ADC olarak yeni DC yi tekrar kuracağım eski DC den replikasyonu çekecek ,sonra schema rollerini tekrar yeni DC ye aktarıp en azından exchange i ayağa kaldırmak istiyorum  Exchange 2016'ya bir gün önceki yedekten geri döndüm o konuda sorun yok ama DC tarafını nasıl halledebilirim .

Server 2019 Step 6 Error : 

Error:
The following error was generated when "$error.Clear(); 
          if ( ($server -eq $null) -and ($RoleIsDatacenter -ne $true) )
          {
            Update-RmsSharedIdentity -ServerName $RoleNetBIOSName
          }
        " was run: "Microsoft.Exchange.Data.DataValidationException: Database is mandatory on UserMailbox.
   at Microsoft.Exchange.Data.Directory.ADDataSession.Save(ADObject instanceToSave, IEnumerable`1 properties, Boolean bypassValidation)
   at Microsoft.Exchange.Data.Directory.Recipient.ADRecipientObjectSession.Save(ADRecipient instanceToSave, String callerFilePath, Int32 callerFileLine, String memberName)
   at Microsoft.Exchange.Management.Deployment.UpdateRmsSharedIdentity.Link()
   at Microsoft.Exchange.Management.Deployment.UpdateRmsSharedIdentity.InternalProcessRecord()
   at Microsoft.Exchange.Configuration.Tasks.Task.<ProcessRecord>b__91_1()
   at Microsoft.Exchange.Configuration.Tasks.Task.InvokeRetryableFunc(String funcName, Action func, Boolean terminatePipelineIfFailed)".

Gönderildi : 27/11/2021 09:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle bu tür konularda uzmanlığınız yok ise forumdaki önerileri doğrudan gerçek ortamlar için uygulamayın. Sonuçta herkesin şirket dinamikleri ve ortamları birbirinden farklıdır. Üst üste hatalar yapmışsınız, bir kere çalışan bir exchange varken o klasörü kaldırmanız mevcut sistemi etkiler. 

DC yedekten dönerken sadece ilgili objeleri dönmen lazım.

How to perform Authoritative Restore of Active Directory Objects - YouTube

Aksi halde yeni dc, eski dc' nin USN Rollback olduğunu anlar ve onun ile konuşmaz.

USN Rollback - ÇözümPark Sözlük (cozumpark.com)

Özetle öncelikle sildiğin bölümleri authoritative restore yöntemi ile geri dönmen gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/11/2021 11:47

(@iozkul34)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Maalesef windows backup yok hakan hocam eski DC nin Veeam Bakcup yedeği eski DC yi aynı lokasyona onunla dönebiliyorum . Exchange Serveri komple geri dönsem control panelden unistall etsem tekrar kurulum yapsam DB silinir mi exchange olan sunucu üzerinden yoksa unistall etsem folder'lar yerinde kalır mı 

Gönderildi : 27/11/2021 12:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Üzgünüm o zaman durum fena.

Dediğim gibi böyle bir durum için artık foruma sana çözüm olamaz, çalıştığınız bir danışmanlık firması ile görüşün derim. Hoş kimse böyle bir işe bulaşmak istemez ama vakti bol olan birisi bulabilirsin belki.

Exchange Server' ı komple geri dönsen bile sonuçta konfigürasyonlar AD üzerinde tutuluyor, onu kaybettiğin için exchange yine çalışmayacaktır. Senin hem ad hem exchange i eş zamanlı dönmen lazım. Yani adsiedit üzerinden sildiğin kayıtları içeren güncel dc ye ait de bir yedeğin yok ise o zaman çok bir şansın yok. 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/11/2021 12:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yeni bir exchange server kurmayı dene, eğer kurabilirsin, eğer kurabilirsen bu durumda belki Database portability seni kurtarır.

Database portability: Exchange 2013 Help | Microsoft Docs

Move a mailbox database using database portability | Microsoft Docs

Gönderildi : 27/11/2021 12:47

(@iozkul34)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Sorunu çözdüm hakan hocam veeam backupla alınmış dc ve exchange yedeğim vardı aynı lokasyona döndüm , ADSI kayıtları silinmiş DC yi ortadan kaldırdım . Şuan bir sıkıntı olmadı. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/11/2021 13:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Harika, bu en az zararla atlatmanızı sağlamıştır. Tek sorun maillerin kaybbolması, ama yaşadığınız durumu düşününce bence budan daha iyisi zordu zaten.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 27/11/2021 19:52

(@iozkul34)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Evet hocam sadece 1 günlük mail trafiği olmadı ADSI kayıtlarının silinme sebebi test makinalarında exchange 2019 deneniyordu . Biran dalgınlığıma gelip test makinası yerine ana DC de silmişim kayıtları . İnşallah kimsenin başına gelmez 2 kere kontrol ederler .

Gönderildi : 27/11/2021 21:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet ne yazık ki bazen böyle hatalar olabiliyor, önemli olan yedeklerinin olması ve sistemi geri döndürebilmen, bence bu çok değerli. Bunu sen değil bir hacker da yapmış olabilirdi. Tabi o senaryo için offsite backup olsun onuda unutma lütfen.

Tekrar geçmiş olsun, bu tür hatalar seni güçlendirir emin ol. Bizde hata yapa yapa öğrendik.

Gönderildi : 28/11/2021 21:41

(@ali_koca)
Gönderiler: 668
Noble Member

@hakanuzuner 

valla verilmiş sadakan varmış Yüce Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.

Gönderildi : 29/11/2021 16:39

Paylaş: