Forum

Windows Cumulative ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Cumulative Update Sonrası DC de sorun

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,123 Görüntüleme
(@abdurrahimbayraktar)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yapımızda DC1 ve DC2 adında aralarında replika olan Server 2016 iki domain controller var. Bugün DC1 in 2022.01 Cumulative updatelerini yükledik. Yüklerken bir yerde hata verdi failed oldu. Sonra makina sorunsuz açıldı, ancak sürekli restart olmaya başladı. Son update i uninstall etmek istedim ama uninstall olmadı. Ben de catalog update sitesinden manual update indirip yükledim. Bu update başarıyla tamamlandı ancak restart sorunu devam ediyor. 

- araştırmalarımda karşılaştığım öneriler: DISM ve SC healtcheck  komutlarının çalıştırılması idi, yaptım ama işe yaramadı.

-Event viewerda baktığımda kapanma öncesi error kaydı şu: A critical system process, C:\Windows\System32\lsass.exe failed with status code c000005. The machine must now be restarted. 

Bununla ilgili de VM i başka hosta taşıyın gibi öneriler vardı, onu da yaptım ama çözülmedi.

Sizlerin önerisi ne olabilir?

Gönderildi : 12/01/2022 20:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

OS bozulmuş olabilir, en güzel yöntem sıfır iki OS kurun, domain e alın ADC yapın sorun yok ise FSMO taşıyın en son ip leri eski ipler ile değiştirin ve eski dcleri metadata ile silin.

Yada kısa bir kesinti alabiliyorsanız eski dc leri normal kalıdınr sonra eski ip leriyeni dc lere verin.

Kesinlikle yedekten dönmeyin, ya da dönecekseniz tek dc dönün, döndükten sonra diğerini elle temizleyin, düzgün çalıştığına emin olduktan sonra yeni adc ekleyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/01/2022 22:08

(@abdurrahimbayraktar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Teşekkürler. Oldukça zor bir süreç bekliyor bizi bu durumda 🙁 Keşke failed Update i kaldırmanın bir yolu olsaydı.

Gönderildi : 13/01/2022 03:37

(@abdurrahimbayraktar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Aslında sorunlu olan DC1, DC2 de problem görünmüyor. DC2 yi kullanarak bir çözüm üretemez miyiz acaba?

Gönderildi : 13/01/2022 11:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

OS da ki hata nedir ve çözümlenmesi biraz sizin deneyiminize bakıyor aslen. OS başında olunmadığından forumdan uygun genel çözümler yazılabiliyor ancak malesef.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/01/2022 11:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Normalde yamayı kaldırabiliyor olmanız gerekli, eğer kaldıramıyorsanız bu durumda rolleri çalışan dc ye aktarıp diğer dc yi kaldırın.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/01/2022 11:51

(@abdurrahimbayraktar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz, Event viewerda baktığımda kapanma öncesi error kaydı şu: A critical system process, C:\Windows\System32\lsass.exe failed with status code c000005. The machine must now be restarted. 

Bu sırada Memory tavan yapmış oluyor ve restart ediyor makine.

Gönderildi : 13/01/2022 15:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Makine örneğin 5dk bile çalışmıyor mu? FSMO aktarımı için 3dk bile yeter, yok diyorsanız kapatın o makineyi ve benim önerilerim doğrultusunda ilerleyin. Tabi bu konular uzmanlık gerektirdiği için umarım sorun yaşamazsınız.

Gönderildi : 13/01/2022 18:02

Paylaş: