Forum

Dns Sunucusu Buluna...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Dns Sunucusu Bulunamadı

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
627 Görüntüleme
(@sahinmesut)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Sistemimde clientlar da network bağlantısı olmadığında oturum açılma işlemi gerçekleşmiyor. Domain Controlle erişemediği için  Güvenli Dns sunucusu bulunamadı hatasını vermekte. Normalde Network bağlantısı olmadığında bir süre de olsa oturum açılması gerekmektedir. Önbellek ile ilgili bir sıkıntı var sanırım konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz iyi çalışmalar.  

Gönderildi : 11/02/2020 14:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=213&kelime=Kerberos
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/security/threat-protection/security-policy-settings/maximum-lifetime-for-service-ticket

Computer Configuration\Windows Settings\Security Settings\Account Policies\Kerberos Policy
bu bölümü kontrol edeceksiniz.
Yalnız sınırları var 2. linkteki solda ki kerberos makalelerini de inceleyin örneğin şifre değişimi gelmiş kullanıcıda token devam etmez login olamaz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/02/2020 14:48

(@sahinmesut)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

İbrahim Bey merhaba;

başka bir serverdaki ayara bakarak gerekli düzenlemeyi yaptım. Test ettikten sonra bilgi vereceğim iyi çalışmalar. 

Gönderildi : 11/02/2020 15:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Normalde windows sistemlerde varsayılan ilke istemci sistemlerinin domain controller makinelerine ulaşamıyor olsa bile logon olmasıdır. Muhtemel sizde birisi bunu kapatmış olabilir.

Aşağıdaki ayarları kontrol eder misiniz lütfen?

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/security/threat-protection/security-policy-settings/interactive-logon-number-of-previous-logons-to-cache-in-case-domain-controller-is-not-available

Varsayılan olarak 10 kez sorunsuz bir şekilde logon olması lazım. Her domain ile görüştükten sonra bu değer sıfırlanır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/02/2020 21:20

(@sahinmesut)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey Merhaba;

İlginiz için teşekkür ederim.

Aşağıdaki ayar disable durumunda idi. Muhtemelen bundan kaynaklanıyordu. Kontrol edeceğim iyi çalışmalar. 

Number of previoous to cache (in case domain conroller is not available)

Gönderildi : 12/02/2020 09:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Tahmin ettim 🙂 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/02/2020 11:14

Paylaş: