Forum

DNS IP Register Fil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] DNS IP Register Filtresi

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,043 Görüntüleme
(@FarukGUL)
Gönderiler: 83
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Domain ortamında çalışan bilgisayarlarımız 2-3 farklı ip alabilmektedir. Birde sanallaştırma programlarının kurulumu sonrası çıkan virtual interfaceler bu iplere eklenmektedir.

DC üzerindeki dns servisi de interfacelerin aldığı ipleri bilgisayarın ismiyle eşleyerek dinamik olarak tutmaktadır.

Bu durum bizim dns ile çalışan bazı programlarımızda sorun yaratmaktadır. Örneğin;

kullanıcı evden vpn yaptığında sanal bir adaptör oluşuyor (tunel interface) , yanında da sanal makinenin adaptorleri oluyor , fortigate vpn client gidip tüm adaptorlere şirket dns ini basıyor ve tüm ipler gidip dns servere register oluyor.  Sunucular cliente gitmek isterken sanallaştırma programlarının interface iplerini çözüyor ve server connection error alıyor.

Bu konuyu nasıl çözebiliriz, eventa bağlı bazı tasklar oluşturup scriptle çözebilir miyiz yada dns sunucumuza şu IP bloklarından gelen register isteklerini kabul et gibi bir config girmemiz mümkün müdür ?

Bu konu 4 yıl önce Faruk GUL tarafından düzenlendi

Gönderildi : 22/03/2020 15:33

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @FarukGUL

Ağ ayarlarının  altında  ilgili network  adaptöründe 

Ağ iletişim protokolu ip-4 / ÖZELLİKLER / GELİŞMİŞ / DNS  yolunu  takip  ederek  Bu ağ  bağlantısını  dns e  kaydettir   seçeneğini  boş  bırakarak  vpn üzerinden  aldıgı  ip  adresinin dns e  kayıt  olmasını  engelleyebilirsiniz.

Örneği Fortigate  vpn için  verdim ancak  diğer  vpn  bağlantılarında da  aynı  mantıkdır ilgili  sanal  adaptörü  bularak  düzenlemeniz  yeterli  olacaktır.

image

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 22/03/2020 18:41

(@FarukGUL)
Gönderiler: 83
Estimable Member
Konu başlatıcı

@cumhuraltan

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim, sanal adaptörler için her kullanıcıda bunu yaptık diyelim, benim fiziksel adaptörümde problemi nasıl çözeceğim? Şirket içerisinde kullanılıyorsa fiziksel wifi ve lan adaptörümün bu sorguyu göndermesi gerek, ama evden kullanıcı vpn yaptığında fiziksel adaptörlerimin register yapmaması gerekiyor. Çünkü fortigate den ssl vpn yaptığımda benim her interfaceme gidip dns kayıtlarını giriyor . dolayısıtla benim wifi ve lan adaptörüme de bu kayıtlar girilmiş oluyor. dns serverden sorgulama yaptığımda evde modemimin dağıttığı local ip yi ve ssl vpn ip mi görebiliyorum. 

Gönderildi : 22/03/2020 23:31

(@ali_koca)
Gönderiler: 669
Noble Member

@FarukGUL

merhaba

bu konu hakkında çözümünüz var mı?

Gönderildi : 23/04/2021 01:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Çözüm burada paylaşılmış.

Dns ile ilgili – Windows Server – ÇözümPark Forum (cozumpark.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/04/2021 23:30

Paylaş: