Forum

dlp (veri kaybını ö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] dlp (veri kaybını önleme)

4 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
2,938 Görüntüleme
(@ismailgorunmek)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

selamun aleyküm arkadaşlar,
çalıştığım şirkette kendi bünyemizde windows sunucu kurmak istiyoruz.

makine, kabin herşeyimiz hazır.
ama şöyle bir sıknıtımız var daha doğrusu bu konu hakkında bilgide almak istiyoruz.
veri kaybını önlemek için nod32 den fiyat bilgisi aldık.
nod32 safeliti adı altında dlp (data loss prevention) hizmeti veriyorlar.

dlp hizmeti veren farklı güvenilir firmalar var mı ürünlerini satın alıp kullanabileceğimiz
daha önceden bu tarz veri kaybını önlemeye yönelik garantili iş yapanlar oldu mu?

bilgi verir misiniz teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/07/2020 10:00

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

DLP çözümleri veri sızıntısını önlemek adına kullanılmaktadır asıl amacı bilginiz dışında datalarınızı dışarı çıkması engellemektir. Veri kaybı olarak kast ettiğiniz yedekleme çözümleri ise Veeam Backup & Replication programını inceleyebilirsiniz.

DLP çözümü olarak Forcepoint,Trend Micro gibi ürünleri inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 28/07/2020 19:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

DLP olarak çok fazla ürün bulabilirsiniz ancak soruyu sorma şeklinizden DLP öncesinde bence sağlam bir danışmanlık almanız şart. Yani DLP ye gelene kadar öncelike ürün satan insanlara değil sadece danışmanlık veren insanlardan çözüm isteyin, daha sonra onlar size ve şirketinize en uygun ürünü önerir.

Bir kaç örnek, yani bu işler DLP işleri o kadar kolay değil, alırsınız süs diye durur bir uzman yok ise.

https://www.youtube.com/watch?v=07xIyXTm548

https://www.youtube.com/watch?v=7KDpapAUtT8

Bakın bunlar iki örnek

forcepoint, Trend Micro, Symantec gibi diğer ürünlerde var ama DLP işi pahalı bir iştir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/07/2020 00:37

(@birolbenli)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Merhaba,
Veri kaybı ve sızıntısı çok farklı kavramlar Erdem Bey'in dediği gibi bu konuyu iyi ayırt etmek gerekiyor.

DLP tarafında ise Hakan Hocam'a katılıyorum. DLP kapsamlı bir projedir ve süreci yönetecek IT çalışanının da konuyu iyi kavraması gerekir. Hatta sadece IT değil tüm kurumun öğrenip uygulaması gereken bir süreçtir. Eğitim ve danışmanlık almadan süreci ilerletmeniz çok zor.

Ürün tarafında bütçenize göre Symantec, McAfee, Safetica gibi bilinen ürünlerden seçim yapabilirsiniz. Ama mutlaka danışmanlık, implementasyon, eğitim ve destek paketlerini de satın alma süreçlerine dahil ediniz.

Gönderildi : 30/07/2020 23:26

Paylaş: