Forum

Dhcp Authorized Ser...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Dhcp Authorized Server

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,882 Görüntüleme
(@berk_yildiz)
Gönderiler: 392
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Genelde forumlarda Dhcp Server bir Active Directory domain üyesi ise IP adreslerini dağıtabilmesi için mutlaka authorize edilmesi gerekir, Active Directory’e dahil olup da authorize edilmemiş DHCP Server’lar ortama IP adresi dağıtamaz denir. AD ye join olmamış bir windows sunucuda çalışan dhcp server, AD üyesi client lara ip dağıtabilir mi? Ayrıca 015 DNS Domain Name scope option AD üyesi client lar için mutlaka gerekli midir? Client lar zaten domaine üye oldukları için ve domain bilgisine sahip oldukları için bu parametrenin tam olarak anlamı nedir?

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/07/2020 14:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Tabiki dağıtabilir, örnek bir modem bile dağıtabiliyor, sadece AD üyesi ise bir karışıklık olmaması için böyle bir yetkilendirme var.

DNS Domain name zaten TCP IP bölümünde tanımlı olup otomatik olarak ping hakan dediğinde hakan.cozumpark.local şeklinde çözer. Bu bilgi daha çok non ms sistemler için dağıtlır. Özellikle kablosuz ağ için controller veya 802.1x projelerinde önemlidir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/07/2020 14:32

(@berk_yildiz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Merhaba Hakan Hocam,

Bilgi için teşekkürler, hem domaine üye client lar hem de domain harici misafirler, otomasyon cihazları vb gruplar için ayrı bir dhcp sunucu kullanmayı düşünüyorum. Bu sunucunun domaine üye olup olmaması arasında bir avantaj / dezavantaj durumu söz konusu mudur? Örneğin Discard A and PTR records when lease is deleted seçeneği için AD entegre çalışması gerekir sanırım.

Gönderildi : 29/07/2020 15:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tabiki AD olmadığı zamanlar misal linux bir makine ip aldığı zaman dns de onun karşılığını oluşturamazsın gibi en temel eksiklikler oluşacaktır. Neden domain' e almıyorsun, sonuçta domain içerisindeki dhcp diğer cihazlara da ip verebiliyor.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/07/2020 15:49

(@berk_yildiz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Diğer cihazlar için ayrı bir dns ve dhcp sunucu kullanarak DC ve diğer clientları tamamen izole yapmak için böyle bir yöntemi seçtim. Yani domain haricindeki cihazlar dns ve dhcp sorgusu için DC sunucuyu kullanmasın istedim.

Gönderildi : 30/07/2020 13:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tabi ki karar senin.

Gönderildi : 30/07/2020 13:58

Paylaş: