Forum

"Data retrival fail...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] "Data retrival failures occurred" hatası(windows server 2008 r2 'den 2012'ye upgrade sonrası)

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
3,188 Görüntüleme
(@BARISTURHAN)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,
Windows server 2008 R2 sunucuyu windows server 2012 standart ürününe upgrade ettim. Herhangi bir sorun olmadan upgrade gerçeleşti. Fakat server manager üzerinde "manageability" 'de bir hata oluyorum. Hatada "Data retrival failures occurred" ibaresi mevcut. İnternet ve microsoft blogları üzerinden yaptığım araştırma sonucu regedit üzerinden birkaç kaydın silinmesi ile alakalı öneriler buldum fakat yaptığım müdahaleler sonuç vermedi. Konuyu deneyimlemiş olanlar varsa destek olabilirler mi ? Ekran görüntüsü altta mevcuttur. Teşekkürler.

server

Bu konu 5 yıl önce 3 defa BARIŞ TURHAN tarafından düzenlendi

Gönderildi : 30/07/2019 10:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

2008 üzerinde standart olmayan bir servis olabilir, sc delete servisname şeklinde servisi silip dener misiniz.

Not: Yedek almadan bilmediğiniz bir servisi silmeyin lütfen.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/07/2019 21:01

(@BARISTURHAN)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Merhaba Hakan Hocam

Cevap için teşekkürler.

Yanlış anlamış olabilirim sizi ama şuan servislerin tamamı hatasız çalışıyor. "Manageability" altında bu hatayı alıyorum ve maalesef kaynağını bir türlü tespit edemedim. 

Gönderildi : 31/07/2019 12:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bende diyorum ki non Microsoft bir servis var mı, çalışıyor olması önemli değil, sistem onu tanımlayamıyor olabilir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/07/2019 12:13

(@BARISTURHAN)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Merhaba Hakan Hocam,

Dediğiniz kontrolleri yaptım fakat sorun düzelmedi. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Bu esnada araştırmaya devam ederken bir çözüm yolu buldum. Katkı olması amaçlı aşağıda paylaşıyorum.

Event viewer üzerinden:

Event viewer > Microsoft > Windows > Servermanager-ManagementProvider > Operational

yolunu açıyoruz.

Server Manager üzerinden "refresh" işlemi yapıldığında bu log ekranına aşağıdaki örnekteki gibi "Warning" logları geldiğini göreceksiniz.

Örn: Failure opening metadata of the owning provider for channel: Microsoft-Windows-Diagnosis-TaskManager/Debug [hResult = Function failed during execution., hLastResult = The data is invalid.].

Not: Lütfen silme işleminden önce mutlaka regedit'in yedeğini alınız.

Görüldüğü üzere "Microsoft-Windows-Diagnosis-TaskManager/Debug" regedit kaydına ulaşamadığı için "warning" kaydı atmakta.

Regedit üzerinden HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WINEVT\Channels\ yolunu açıyoruz ve buradan ilgili regedit kayıtlarını siliyoruz.

Uyarılarda işaret edilen tüm regedit kayıtları silindikten sonra(bende 17 adetti) ,"Server Manager" ekranını yenilediğiniz de hata kaybolacaktır.

Bu ileti 5 yıl önce BARIŞ TURHAN tarafından düzenlendi

Gönderildi : 31/07/2019 17:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aslında bu sorunu çözmüyor ama en azından uyarıyı kaldırıyor diyelim.

Bilgi ve dönüş için teşekkürler, bu tür inplace upgrade lerde oluyor, ilerde daha farklı sorunlarda muhtemel, umarım çıkmaz ama o yüzden en kısa zamanda bu başına gelmeden temiz bir kurulum yaparsın.

Gönderildi : 31/07/2019 21:59

(@BARISTURHAN)
Active Member
Konu başlatıcı

İşin biraz kolayına kaçıp upgrade ile halledeyim dedim ama dediğiniz gibi uzun vadede sorun yaratabileceğinden dolayı yüksek efor gerektirse de en güzeli temiz kurulum.

saygılarımla.

Gönderildi : 01/08/2019 08:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, evet doğru bir karar.

Geri dönüş, bildirim ve yorumlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 02/08/2019 12:09

Paylaş: