Forum

"belirtilen ağ adı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

"belirtilen ağ adı artık geçersiz" sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
9,808 Görüntüleme
(@mehmetbalkay)
Gönderiler: 72
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Öncelikle tüm dünyaya ve bt çalışanlarına sağlıklı günler diliyorum. 

Yepyeni bir sürece girdiğimiz bu dönemde, hayatımızda bir anda önemli bir teknoloji olduğunu fark ettiğimiz VPN servisi ile dosya sunucusu arasında bağlantı yaparak yaşadığım bir sorunla ilgili destek ve görüşlerinize danışma ihtiyacı hissettim.

Durumum şöyle :

- Sophos XG210 Firewall  - VPN Sunucusu (SSL VPN)

- Windows 2012 R2 Dosya Sunucusu

- Windows 2012 R2 Active Directory ve bu AD ile yetkilendirilmiş bağlantılar. (yani kullanıcı ad de oturum açtığı kullanıcıyla vpn e bağlanıyor ve aynı şekilde dosya sunucusu üzerinde AD kullanıcısıyla yetkilendiriliyor. sorun yaşanan klasöre kullanıcının yetkisi tam ve local ağda her türlü işlemi sorunsuz yapabilmekte.)

- DNS sunucu ve DHCP AD üzerinde ; VPN ip dhcp yapılandırması FW üzerinden yönetiliyor ve ilgili DNS bilgisini içermekte.

kullanıyoruz. Kullanıcılar, paylaşımdaki klasörlerden dosya kopyalama , çalışma vb. işler yapıyorlar. ek olarak bir erp yazılımımız var ve bu erp yazılımına eklenen pdf dosyaları da yine aynı dosya sunucusunda tutuluyor.

Kullanıcılar, vpn ile bağlantıyı sorunsuz şekilde yapıyorlar. ERP , SQL , dosya sunucusu da sorunsuz şekilde aktif geliyor. Kullanılabiliyor. Ancak ne oluyorsa, bazı durumlarda ekteki hataları alıyoruz.

Buna benzer durumlar yaşayan varsa, çözüm önerilerinizi okumak ve uygulamaktan memnuniyet duyacağım.

2020 03 24 14 03 57   Outlook1
2020 03 24 14 04 29 Adobe Acrobat Reader DC
2020 03 24 14 04 39  Outlook2

Gönderildi : 24/03/2020 14:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bu unc path'leri ilgisinde olabilir. acrobat böyle bir sorun yapar nadiren çözümünü bilmiyorum. Bu sadece dış çalışanlarda oluyorsa dns sorgularında aksama olmaması gerekir en kolay çözüm yöntemi hosts dosyalarını güncellemek olabilir. file server üzeri servisleri de kontrol edin. Sadece fikir verebildim. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/03/2020 00:09

(@mehmetbalkay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz değerli üstadım, sektördeki tüm meslektaşlarımın fikirleri benim için çok değerli. Çok teşekkür ediyorum değerli görüşleriniz için.

Gönderildi : 25/03/2020 07:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

\\ path sorunu yaşandığında gerçekten ping ve benzeri yöntemler ile bağlantının hala ayakta olduğunu kontrol edebilir misiniz?

Anti Virüs yazılımı var ise genelde network üzerinden açılan dosyalarda bu tür kesintilere neden olabiliyor onu kaldırıp bir dener misiniz?

Birde sorun kimde, hangi durumda oluyor gibi bir kapsam daraltabiliyorsanız daha iyi olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/03/2020 22:25

(@mehmetbalkay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner değerli hocam, şöyle ki ; lokal ağda bu sorunla hiç bir şekilde karşılaşmıyoruz. Sadece VPN ile bağlantı yaptığımızda, bahsettiğim fiziksel dosya sunucusunda bu sorunu yaşıyoruz. Bu sunucunun klonlanmış sanal dosya sunucularında aynı anda herhangi bir sorun yok. sorun yaşandığı an, ping , rdp de test ettim, çalışıyor. AV Trend Micro kullanıyorum. Lokalde ve vpn ile diğer sunucuların paylaşımlarına erişimde sorun çıkartmayan trend, sadece bu sunucuda sorun çıkarıyor olabilir mi ?

Değerli yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

ek : Trend Micro'yu kaldırıp deneyeceğim.

Gönderildi : 26/03/2020 08:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

O zaman tam bu anda sunucu loglarını kontrol etmende fayda var.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/03/2020 10:49

(@mehmetbalkay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar , sağlıklı haftalar.

Sunucu loglarında şöyle bir uyarı ile karşılaştım. LanmanServer vermiş hatayı ki bizim asli sorunumuz bu sanıyorum. Bunu düzeltmey denemek için öneriniz olur mu?

"Sunucu, veri gönderirken veya alırken ağ sorunu ile karşılaştı. Bu hataların nadiren oluşması beklenebilir, ancak hataların yüksek oranda oluşması ağ yapılandırmanızda olası bir hatayı gösterir. Hata kodu döndürülen veridedir (Sözcük biçiminde) ve sorunu işaret edebilir."

image

Gönderildi : 30/03/2020 08:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Doğru tespit, aşağıdaki çözüm önerilerini deneyebilirsiniz

https://www.dell.com/support/article/en-us/sln290686/windows-server-troubleshooting-event-id-2012?lang=en

Gönderildi : 30/03/2020 10:55

(@mehmetbalkay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Belirttiğiniz linkteki çözümlerin hepsini uyguladım. Bir kaç güncelleme yükledim, ekstra olarak NIC i dağıtıp tek bir network çıkışını kullanarak denedim. Loglardaki uyarı sayısı azalsa da tam olarak bitmedi. Çözümlenmedi. Araştırmaya mecburen devam ediyorum.

Gönderildi : 31/03/2020 10:34

Paylaş: