Antivirus sunucusu ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Antivirus sunucusu kurulumu.  

  RSS
Numan Haci
(@numanhaci)
Üye

Merhabalar,

Öncelikle bi teknik olarak öğrenmek istediğim için tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.Örnek olarak 50 kullanıcı olan bi  şirkette bütün bilgisayarlara antivirus programı sunucu üzerinden nasıl kurulur?Sunucu olarak kullanılacak server makinenin yapılandırılamsındaki önemli hususlar nelerdir?Yardımcı oalbilirseniz çok sevinirim.

 

Teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Alıntı
Gönderildi : 04/09/2019 13:30
Birol Benli
(@birolbenli)
Üye

Merhaba,

Öncelikle hangi antivirüs çözümünü kurmak istediğinizi de belirtmeniz gerekiyor.
Single yada multiple satılan antivirüs paketi mi satın aldınız?  Yoksa bir endpoint (Trend Micro, Symantec, Sophos vs.) çözümü mü kullanıyorsunuz? 

Daha detaylı yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

Bu ileti 10 ay önce Birol Benli tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 04/09/2019 14:35
Numan Haci
(@numanhaci)
Üye

İşte dediğim gibi 50 kullanıcılı veya daha az çalışanın olduğu  bi şirket senaryosu için hangisi uygun olur.Ben sadece bu işlemi öğrenmek için sizin gibi  bilgili arkadaşların olduğu  çözümpark'a yazdım.Yani varolan bi şirket için kurmayı falan düşünmüyoruz.Dediğim gibi sadece nasıl oluyor diye merak ediyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/09/2019 15:43
Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ
(@zulfumehmetozcifci)
Üye

TrentMicro öneririm. Fiziki bir sunucu şart değil, sanallaştırma üzerinden de kullanabilirsiniz, gerekli yapılandırmaya  https://www.zulfumehmet.com/trend-micro-office-scan-xg-11-0-kurulum-ve-yapilanmasi/ bu makaleden bakabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/09/2019 15:52
Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

Merhaba;

Açıkcası her ürünün kendine özel durumları olabiliyor ancak genel bir cevap yazmak gerekirse;

Soru : Sunucu olarak kullanılacak server makinenin yapılandırılamsındaki önemli hususlar nelerdir?
Cevap : Genel olarak Antivirus sunucusu için özel bir durum olmaz. Sunucu hizmetlerinde dikkat etmeniz gereken genel standartlara uymanız yeterli olacaktır.

Soru : Örnek olarak 50 kullanıcı olan bi şirkette bütün bilgisayarlara antivirus programı sunucu üzerinden nasıl kurulur?
Cevap : Bu sorunuzun cevabı seçilen ürüne göre değişmekle birlikte genel mantık şu şekilde çalışmaktadır. Sunucu üzerinde bir servis çalışır, bu servis sistemde kurulu agent (istemci tarafındaki yazılım) bilgilerini toplar. Siz bu servise bağlandığınızda sisteminizde tespit edilmiş olan tehditleri, hangi istemcide hangi tehditler oluşmuş, oluşan tehditleri sistem nasıl sonuçlandırmış. İstemcilerdeki yazılım, engine, db versiyonları vb. çok daha fazla bilgiye erişebilirsiniz. Peki bu agentler istemcilere nasıl kurulacak kısmı ise (aslında bunu soruyorsunuz) seçilen çözüme göre değişiyor. Bazı çözümler msi veya setup paketi üretiyor, GPO ile dağıtıyorsunuz, kimi çözümler istemciye bağlanıp dosyalarını kopyalıyor.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/09/2019 15:54
Erdogan TEMUR beğendi
Numan Haci
(@numanhaci)
Üye

Hepinize verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.İşleriniz de başarılar dilerim.

 

İyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/09/2019 08:54
Paylaş: