Forum

Active Directory Su...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Active Directory Sunucusu Hk.

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
520 Görüntüleme
(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Active Directory kurulumu için birçok makale okudum. Fakat bazı noktalarda karar veremedim. Sizlerin degerli görüşlerini almak isterim.

Active Directory kurulumunda file Server olarak Ayrı bir Linux Makinede Samba kullanıyoruz<.Kullanıcıları oraya map etmek istiyorum.Sizin daha iyi bir öneriniz olabilir mi ? NAS veya DC sunucunun kendi üstü vb ?

(Kendi üstünde file Server olur ise File Server'a bir virüs bulaşır ise komple sunucuyu etkiler diye düşünüyorum.)

Active Directory de Lisanslama için Windows Server Standart ,Windows Server Data Center vb hangisinin alınması daha makuldur ?Lisanslama için Device Cal veya User Cal aldınız mı ?

Active Directory yedeklemesini (hat düşmesine karşı tolere süresi 10 dk olan bir kurumuz) birebir sunucu ilemi yedekliyorsunuz.Yoksa Acronis gibi yazılımlar ile mi ?

Active Directory sunucusunu Vmware Sunucusuna kurmayı mı yoksa bagımsız bir Server'a kurmayı mı önerirsiniz.

Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Gönderildi : 04/08/2021 19:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Ayrı bir windows file server lisansı almanız daha doğru olacaktır. Eğer ücretsiz bir çözüm arıyorsanız linux dan anlıyor olmanız şart. NAS olabilir yine ama onunda bir bedeli var ki yine bir windows file server kadar esnek olamazsınız. DC üstünde tabi ki olması önerilmez. Sanallaştırma imkanınız var ise tek bir donanım üstünde birden çok sanal makine açabilirsiniz ama yine tabi lisans ücreti çıkacaktır.

DC için standart lisans yeterlidir. Eğer sunucu sanallaştırma yapmıyorsanız data center lisansına gerek yok. Eğer fiziksel makine ve üzerinde sanal olacak ise o zaman az sayıda sanal için yine standart, ancak daha çok sayıda sanal olacak güçlü bir makine var ise data center lisansı önerilie. Bunun matematik hesabı var zaten, bir yerden sonra fiyat olarak tabi core ve cpu sayınızda önemli data center lisansı daha mantıklı oluyor.

Windows CAL her türlü kullanıcı sayınız kadar alacaksınız. Device cal ve user cal rds için, eğer ayrıca bir rds kuracaksanız windows cal dışında user cal da şart. User mı, device mı sorusunun cevabını forumda pek çok kez verdik, arama yapabilirsiniz.

DC için ADC kurmanız daha önerilir, ne ile yedek alırsanız alın 10dk da dönemezsiniz. Ya da çok iyi para harcayıp replika sistemler kurup vs çözersiniz.

iyi bir sunucu sanallaştırma alt yapınız var ise dc sanal olabilir, fiziksel olması şart değil. ama ayrı bir fiziksel olası bir sanallaştırma alt yapısı sorunlarında sizi kurtarır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/08/2021 22:51

Paylaş: