Forum

Active directory ko...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Active directory konfigrasyon

6 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
773 Görüntüleme
(@mustafabel)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

konuyu yanlış yere actıysam kusura bakmayın lütfen forumda yeniyim.

isletmemizde 50 ye yakın kullanıcımız var ve yeni bir sisteme gecmeyi planlıyoruz.

amacımız kullanıcıların bir pc ye yada birime  bağımlı olmadan istediği yerden kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptığında butun bilgilerinin guncel olarak gelmesi(belgeler,masaüstü,mailler vs..)

bu sistem için öneri ve yonlendirmelerinizi rica ediyorum.

Teşekkürler...  

Gönderildi : 27/05/2022 18:43

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

İhtiyaçlarınızı daha net adımlamalısınız. AD ortamı default olarak bu istediğinizi zaten sağlar fakat talepleriniz diğer rollerin yapılandırmasını gerektiriyor. 
Ör file folder aktarımları için "rooming profile" araştırabilirsiniz. Mail için ise "exchange" var veya yok durumda Outlook profile temelli çalışır yani bir Domain User bir cihazda ilk defa oturum açıyorsa önce Windows profili oluşur daha sonra da ortam tercihine göre Outlook ilk çalıştırmada profili oluşur ve mailleri çeker. Exch ve O365 servisleri Outlook ilk adımlarının next ile kolayca yapılandırılmasını sağlar fakat çoğunluk imap, pop hizmetinde bu adımlar manuel deneyimli ellerle yapılmalıdır. Yada GPO ile yapılabilen tanımlar user'lara atanır.
Tüm bu tip içerikler portalda fazlasıyla var adım adım araştırmalısınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/05/2022 18:59

(@mustafabel)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz çok tesekkürler.

Gönderildi : 28/05/2022 10:45

(@burakdere)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Merhaba,

Sunucunuz var ise yeni bir sanal makine oluşturarak, RDS Serveri kurup herkesin sunucu üzerinde kendi profili(masaüstü) ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Tabi Sunucunun sistem kaynaklarını ona göre vermek gerekir. Birde RDS User Call lisansı almanız gerekir.

Gönderildi : 30/05/2022 07:14

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

Gönderen: @burakdere

Merhaba,

Sunucunuz var ise yeni bir sanal makine oluşturarak, RDS Serveri kurup herkesin sunucu üzerinde kendi profili(masaüstü) ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Tabi Sunucunun sistem kaynaklarını ona göre vermek gerekir. Birde RDS User Call lisansı almanız gerekir.

İşin içine Rds girerse ofis yada m365 lisans paketlerine dikkat edin. Hatalı lisans elinizde kalır 

Gönderildi : 30/05/2022 09:14

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

GPO ile Folder redirect ile klasörler masaüstü vb ve Exchange yapısı ile de mailler kısmı  hallolabilir görünüyor kolayca

Gönderildi : 09/06/2022 11:24

Paylaş: