Forum

Kalasörün...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kalasörün Read-Only Özelliğinin Kaldırılması

15 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
7,934 Görüntüleme
(@samilsaltug)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhabalar

ntfs disk üzerinde bir klasörüm var. ve her departmana ait Xls, Doc ve Pdf içeren alt klasör barındırıyor. fakat personelin yaptığı değişiklikleri kaydetmeye gelince "dosya salt okunur" özelliğinden dolayı farklı kaydet seçeneğine yönlendiriyor.  klasörlerin özelliğine baktığımda saydam Read-only işaretini görüp kaldırıyorum. ama durum değişmiyor... ikinciye baktığımda hala Read only!! 🙂 

çözümü olan arkadaşların paylaşımı şimdiden teşekkür ederim 

Gönderildi : 02/05/2009 14:15

(@OnurARABACI)
Gönderiler: 389
Reputable Member

Merhabalar,

Klasor altindaki dosyalarin durumu nedir, read-only isaretli mi ? Paylasim yapilan klasore yazma haklari mevcut mu ? Paylasimdaki dosyanin baska biri tarafindan acik olma ihtimali soz konusu mu ?

Gönderildi : 02/05/2009 15:37

(@samilsaltug)
Trusted Member
Konu başlatıcı

klaörlerin altındaki dosyaların read only özelliğini kaldırdım

kullanıcılara tam denetim hakkı verdim

klasör veya dosyanın sahipliğine kullanıcıyı atadım

dosya ve klasörleri fiziksel olarak başka bir diske kopyaladım ve kullanıcıları yeniden tanımladım

dosyalara hiç bir erişim veya açık olma durumu yokken Read only özelliğini kaldırmaya denedim

ama yinede Read only!

not : dosyayı klasörden alıp masa üstünde edit leyip save edebiliyorum. ama sıfırdan bir klasör oluşturup içine koyduğum zaman otomatik olarak read only...ayrıca virüs taramasıda yaptım

Gönderildi : 02/05/2009 17:36

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Klasörün işaretini kaldırmanız kafi değil. Öncelikle güvenlik ve paylaşım izinleri ne durumda? Bunu bizimle paylaşır mısınız? Birde uygulamak isterdiğiniz seneryayu paylaşırsanız daha sağlıklı olacaktır.

Gönderildi : 02/05/2009 18:36

(@samilsaltug)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ortak paylaşıma açılmış PERSONEL adlı klasörün altında her departmana ait bir klasör var. ve departman çalışanların bilgisayarlarında kendileriyle ilgili klasöre bir ağ sürücüsü bulunuyor. Örn. muhasebe dep. kullanıcıları "MuhasebeDept." adlı guruba üye ve bu gurubun muhasebe klasörüne tam denetim hakkı bulunur. böylece muhasebe çalışanları serverda barındırması gereken dosyaları Y:\ sürücüsüne kaydedip Server da muhafaza etmiş olur.

bu yapı sorunsuz olarak Domain Controler olan makinada çalışıyordu taki bir ADC kurup harddiski ona taşıyana kadar. kullanıcı izinlerinde hç bir değişiklik yok. herkes erişmesi gerektiği klasöre erişiyor fakat Read only olarak.

bu durumda PERSONEL adlı ana klasörü başka bir dike kopyaladım ve kullanıcı haklarını yeniden tanımladım ama read only özelliğini bir türlü kaldıramadım. klasör içinde her hangi bir dosyayı masa üstüne kopyalayıp orda edit/Save yapılabiliyor ama bir klasör içinde Farklı kaydet seçeneği çıkıyor. yani read only özelliği klasör ve alt klasörlerde bulunuyor.

atladığım veya yanlış yaptığım bir adım varmı? neden Read Only?

Gönderildi : 03/05/2009 01:21

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Üstten miras alıyor olabilir? Kontrol ettiniz mi

Gönderildi : 03/05/2009 01:39

(@samilsaltug)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bilgisayara yeni boş bir disk takıp, içine yeni bir klasör oluşturduğumda klasör default olarak read only geliyor. yan en üst klasör dahi o özellikte oluşuyor. diskin güvenlik ayarlarında olması gerekiyorsa nerden yapabilirim?

Gönderildi : 03/05/2009 14:19

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Disk sürücüleri için sharing and security kısmında securiy/ advanced tabında miras kısmını kontrol edin,izinleri bu kısımdan sürücüler için yeniden yapılandırın.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 03/05/2009 16:25

(@samilsaltug)
Trusted Member
Konu başlatıcı

malesef uğur bey bu sharing and security ayar bölmesinde diskin yönetimsel paylaşımı olduğundan dolayı bir ayarlama yapmak mümkün olmadı. bu sorunu windows server 2003 işletim sisteminde yaşadığım için konuyu http://www.cozumpark.com/forums/thread/99208.aspx  bölümüne taşıdım. sorunla ilgili bir çözüm bulursanız paylaşmanızı bekliyorum. teşekkür edrim

Gönderildi : 04/05/2009 01:16

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Ben yazdıklarınızdan hiçbir şey anlamadım. Diskin yönetimsel paylaşımı olduğundan dolayı bir ayarlama yapmak mümkün olmadı derken tam olarak kastettiğiniz nedir? Bahsi geçen klasörün paylaşım ve güvenlik ayarlarını yapamadınız mı? Sorununuzun çözümü paylaşım ve güvenlik ayarlarını doğru yapmanız. Siz tam olarak neler yaptınız mümkünse adım adım hatta ekran görüntüsü alarak bizimle paylaşır mısınız?

Ek olarak sizin beyanınıza istinaden konu Server kısmını ilgilendirdiğinden gerekli alana taşınmış ve aynı konu ile ilgili açtığınız post kilitlenmiştir. Lütfen aynı konuile alakalı birden fazla post açmayın ki konu bütünlüğünü koruyabilelim.

Gönderildi : 04/05/2009 12:44

(@samilsaltug)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ben yazdıklarınızdan hiçbir şey anlamadım. Diskin yönetimsel paylaşımı olduğundan dolayı bir ayarlama yapmak mümkün olmadı derken tam olarak kastettiğiniz nedir? Bahsi geçen klasörün paylaşım ve güvenlik ayarlarını yapamadınız mı? Sorununuzun çözümü paylaşım ve güvenlik ayarlarını doğru yapmanız. Siz tam olarak neler yaptınız mümkünse adım adım hatta ekran görüntüsü alarak bizimle paylaşır mısınız?

Ek olarak sizin beyanınıza istinaden konu Server kısmını ilgilendirdiğinden gerekli alana taşınmış ve aynı konu ile ilgili açtığınız post kilitlenmiştir. Lütfen aynı konuile alakalı birden fazla post açmayın ki konu bütünlüğünü koruyabilelim.

•  Ben yazdıklarınızdan hiçbir şey anlamadım. Diskin yönetimsel paylaşımı olduğundan dolayı bir ayarlama yapmak mümkün olmadı derken tam olarak kastettiğiniz nedir?

uğur beyin yazdığı : "Disk sürücüleri için sharing and security kısmında securiy/ advanced tabında miras kısmını kontrol edin" cümlesine cevaben şunu demek istedim:

windows server 2003 altındaki bir diskin üzerine gelip sağ tuş menüsünde bulunan sharing and security ayarlarına girince orda karşımıza 3 buton görünür: "Permissons, Caching ve New Share" bu durumda kullancı haklarına hitap eden tek buton olan "Permissons"a bastığımda doğal olarak şu uyarıyı alıyoruz.. "This has been shared for administrative purpose" yani yanlış yerdeyiz...

• Sorununuzun çözümü paylaşım ve güvenlik ayarlarını doğru yapmanız.

• Siz tam olarak neler yaptınız mümkünse adım adım hatta ekran görüntüsü alarak bizimle paylaşır mısınız?

paylaşım ve güvenlik ayarları doğru br şekilde yapılandırılmış. zaten hali hazırda kullanımda olan bir yapıydı. taki disk bilgisayardan sökülüp fiziksel olarak başka bir bilgisayara( Additional Domain Controler) takılana kadar. ve o bilgisayarda ben Local olarak admin yetkisiyle oturum açıp bir biskin ve disk üzerinde bulunan klasörlerin özelliğine baktığımda Read Only olarak Görüyorum. ve kaldıramıyorum.

• Ek olarak sizin beyanınıza istinaden konu Server kısmını ilgilendirdiğinden gerekli alana taşınmış ve aynı konu ile ilgili açtığınız post kilitlenmiştir.

Konuya ilginiz için teşekkür ederim

Sonuç:

Sorunun neden kaynaklandığını bilmiyorum ama güvenlik update lerini yaptırıp restart yaptıktan sonra düzeldi. sorun hakkında bilgi edinebilirsem yine ayı başlık altında paylaşacağım.

Teşekkürler.

Gönderildi : 04/05/2009 13:27

(@EnesUYSAL)
Gönderiler: 3
Active Member

Merhaba ;

Aynı sorunu yaşıyorum.. Sistem Server 2003 R2 

Paylaşımdaki klasörün özelliklerinde öznitelik salt okunur olarak işaretli geliyor. işareti kaldırıp tekrar bakıyorum yine işaretlenmiş. Kullanıcılar, paylaşımdaki klasöre bağlanabiliyor ancak içine veri yazamıyor. Klasörün izinlerinde ve güvenlik ayarlarında uzak kullanıcılar için açtığım yerel  hesap full yetkili ve administrators grubu üyesi.

Klasörün paylaşımını durdurup adını değiştiriyorum yeni bir klasör açıp aynı ayarları yapıyorum ancak o da salt okunur geliyor. 

Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla..

Gönderildi : 27/09/2013 15:49

(@OnurBeratligil)
Gönderiler: 2
New Member

Aynı sorun bende de mevcut ancak çözüm bulamadım yüzlerce şey denedim. Çözüm bulundu mu ? Bulunduktan sonra birileri yazsa ne güzel olur.

Gönderildi : 04/07/2014 18:42

(@ozgurdogan)
Gönderiler: 87
Estimable Member

Aynı problem bendede mevcut hala bir çözüm bulabilen yokmudur ?

Gönderildi : 01/09/2015 18:20

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bu problem değil Windows sistemlerde yer alan klaörler readonly checkboxı seçili olarak çalışırlar.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/09/2015 19:14

Paylaş: