Forum

Eski Active Directo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Eski Active Directory Yeni Dns Server Hk.

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
430 Görüntüleme
(@YasinEvrenkaya)
Gönderiler: 143
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sistemde 2 adet 2003 Server sp2 tr işletim sistemi var. 1 'i rootdc , diğeri add dc olarak işliyordu. Rootdc de problem çıkınca yeniden kurmak zorunda kaldık ve yeni kurulum sonrası shema , rid vs.. ad ile ilgili bölümleri tekrar yeni kurulan rootdc ye aktardık. Ancak bu durumda dns i aktaramadık. Ve hala bir yerlerdeki db de eski dns kayıtlarını tutuyor sanırım. Birçok makaleden okudum ve yaptığım uğraşlar sonucu şuan sistem şu durumda:

1) Dns tamamen kaldırılmış durumda

2) C:\WINDOWS\system32\dns klasörü resetlenmiş durumda

3) Ad Kull.ve Bilgi. > system > Microsoft DNS içindeki kayıtlarda silinmiş durumda .

Ad de db si tutulmaya çalışan ne ileri ne geri dns kaydı oluşturulamıyor. Sorunun çözümü (okudum makalelerin bazılarında )Adsiedit.msc ile ilgili yerlerdeki eski kayıtları değiştimek te olabilir. Ama nerede? Benim bir şekilde aktarıdığım ad ile yeni dsn serveri birbirine bağlamam lazım.

Aldığım hata mesajları : 4521 (sürekli)  + 4015 + 706

Yardımlarınız için teşekkürler.

Saygılarımla,

Gönderildi : 17/04/2009 13:32

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

(@YasinEvrenkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Cevap için teşekkürler. Problem şu kısmende olsa çözüldü artık hata mesajı vermiyor. Ancak dns kurulumu ad db kaydetmeden yapabiliyorum ancak. ?? Birde ptr kayıtları dolayısıyla güncellenmeiyor otomatik olarak. Başka bir yardımınız olabilirmi?

Teşekkürler

Gönderildi : 17/04/2009 18:40

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Sorunun bir nebze düzelmesi sevindirici ,dns iel ilgili portaldaki makaleye şuradan bakabilrsiniz.

Gönderildi : 18/04/2009 03:12

(@YasinEvrenkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Uğur bey vermiş olduğunuz makalede dns db sini ad ye başarı ile kurulumu tamamlandı. Ancak nedense 4521 ve 9999 event lerini hala alıyorum ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 20/04/2009 22:05

(@YasinEvrenkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Kolay gelsin,

Açtığım topicteki hata yaklaşık 1 aydır devam ediyor. 4521 ve 9002 hatalarını almaya devam ediyorum .Interneti ve kb sitelerini talan etmeme rağmen sorun düzelmedi. Olayı ayrıntılı olarak yazıyor ve yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem :

Rootdc : 192.168.1.9 /24 gw:192.168.1.1 dns:192.168.1.9 ad+dns

addc : 192.168.1.8 /24 gw :192.168.1.1 dns :192.168.1.9 ad+dns

filedc : 192.168.1.5 /24 gw :192.168.1.1 dns : 192.168.1.9 ad+dns

Adından da anlaşılacağı gib rootdc root domain controler + rootd dns , file ve addc ise additional dc olarak kurulmuş durumda.

Herşey düzgün çalışırken rootdc bir gün çöktü ve açılamadı. bende shema + pid + rid .vs aktardım. Tekrar serverı aynı isimle kurup tekar shema vs.. leri aktardım. (Ancak aktarımda bir problem oldu sanırım . Çünkü filedc kendi de dahil \\filedc denilince " 1351 Windows NT Sunucusu'na erişilemediğini veya etki alanı içindeki nesnelerin gerekli bilgi alınamayacak şekilde korunduğunu belirtir. " hatasını almaya başladım. ) Bundan sonra yeni alınan addc yi de etki alanına additional server olarak ekledim. Şuan da bu ormana dahil yaklaşık 50 kullanıcı root ve addc ye sorunsuz bağlanıyor. Filedc yede eğer sürücüler ilgili path a map lıysa girebiliyorlar. Ancak tüm serverleda NTDS (ad veritanabanı iletişimi) ve DNS hatalarını alıyorum . Nasıl işin içinden çıkılır. Şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 12/05/2009 16:41

(@YasinEvrenkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sorunun çözümü addc yi etki alanından çıkartıp geri sokarak çözebildim. Bilginize.

Gönderildi : 16/06/2009 12:10

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Çok hızlısınız.Cevap yazamadan siz çözüme ulaşıyorsunuz.[:)]Geri bildirim için teşekkürler.

Gönderildi : 16/06/2009 19:16

Paylaş: