Forum

scriptler hakkında

Bildirimler
Hepsini Temizle

scriptler hakkında

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
409 Görüntüleme
(@okanse)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Scriptlerle yeni tanışan biri olarak, Sitede yayınlanan Mesut hocamın makalesinin üzerinden bir iki soru sormak istiyorum, guvenlikle ilgili acık olabilir mi diye dusnuyorum.

1..mesela makalede şöyle bir kod geciyor

Set oRoot = GetObject("LDAP://rootDSE")
Set oDomain = GetObject("LDAP://" & oRoot.Get("defaultNamingContext"))
...

Bunu vbs olarak kaydediyoruz. Ve çalıştırıyoruz.

Bu tür scriptlerin (mesela bir OU da olusturma işi de  olabilir) düzgün işlemesi için komutu çalıştıracak user AD de bu işlemleri yapmaya yetkili mi olmak zorunda, yoksa herkes çalıştırabilir mi?  OU yu herkes olusturamaz ama, yukardaki komutu herkes çalıştırıp sonuc alabilir mi?

Ve illaki domaine üye bir pc denmi çalıştırmak gerekir, Workgroup bir makineden çalıştırıplıp sonuc alınma imkanı var mı?

2...adminpak denen bir tool var, bu tool u herhangi bir workgroup makinada kursa birisi, run as i de kullanarak domain üzerinde istedigi işlemi yapabilirmi?

Gönderildi : 05/03/2009 19:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

1 - tabiki bu scriptlerin çalışması için yetkili bir kullanıcı ile çalıştırmanız gerekmektedir. makine konusunda ise domain dışında ise makine domain yetkisi ile sistemde session açmalı yoksa workgroup üzerinde bu komutu çalıştırmanız hiçbirşey ifade etmez.

2 - evet yetkili bir kullanıcı şifresini biliyorsanız istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/03/2009 00:05

Paylaş: