Forum

İç IP Dağıtım ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İç IP Dağıtım Loglarını elektronik ortamda tutulması

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
791 Görüntüleme
(@AhmetYUKSEL)
Gönderiler: 65
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar 1 Kasım 2007 PERŞEMBE INTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI HAKKINDA YÖNETMELİK ' te belirtilen

İç IP Dağıtım Logları: Kendi iç ağlarında dağıtılan IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatini ve bu IP
adreslerini kullanan bilgisayarların tekil ağ cihaz numarasını (MACadresi) gösteren bilgileri,

acıklamaya göre DHCP yi incelediğimde başlama tarihi hariç hepsi mevcut.

Sorum şu DHCP de XX pcsine ait verilen ip nin başlama tarihini ve saatini nasıl görebiliriz?  

DHCP nin XX pcsine atadığı ipnin sona erme tarihini sınırsız yapabilirmiyiz? (bunu kapsam bölümünde sağ clik özellikler kısmından yaptım ancak   yinede kira sona erme tarihi gösteriyor DHCP yi resetlemem gerekiyormu?)

DHCP nin dağıttığı iplerin loglarını otamatik olarak nasıl alabiliriz?  ve bu kayıtların uzun süre saklanmasını nasıl saglarız yani aldığımız log kayıtlarının üzerine yazılmamasını nasıl sağlarız? 

yönetmeliğin detayı http://cozumpark.com/forums/thread/7927.aspx

Gönderildi : 31/03/2008 19:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

bitiş süresi rahatlıkla gözlenmelenebiliyor ve dhcp üzerindeki kira süresi ne ise bitiş süresinden çıkararak bunu öğrenebilirsiniz.

standart kira süresi 8 dir ve bu limitsiz yapılabiliyor .

Ancak kesin olan bütün detaylar zaten dhcp loglarında yazıyor yani ip alma yenileme bırakma vs .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/03/2008 22:06

(@metinselcuk)
Gönderiler: 341
Reputable Member

Merhaba arkadaşlar 1 Kasım 2007 PERŞEMBE INTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI HAKKINDA YÖNETMELİK ' te belirtilen

İç IP Dağıtım Logları: Kendi iç ağlarında dağıtılan IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatini ve bu IP
adreslerini kullanan bilgisayarların tekil ağ cihaz numarasını (MACadresi) gösteren bilgileri,

acıklamaya göre DHCP yi incelediğimde başlama tarihi hariç hepsi mevcut.

Sorum şu DHCP de XX pcsine ait verilen ip nin başlama tarihini ve saatini nasıl görebiliriz?  

DHCP nin XX pcsine atadığı ipnin sona erme tarihini sınırsız yapabilirmiyiz? (bunu kapsam bölümünde sağ clik özellikler kısmından yaptım ancak   yinede kira sona erme tarihi gösteriyor DHCP yi resetlemem gerekiyormu?)

DHCP nin dağıttığı iplerin loglarını otamatik olarak nasıl alabiliriz?  ve bu kayıtların uzun süre saklanmasını nasıl saglarız yani aldığımız log kayıtlarının üzerine yazılmamasını nasıl sağlarız? 

yönetmeliğin detayı http://cozumpark.com/forums/thread/7927.aspx

Birçok internet kafe programı zaten bunu sizin için yapıyor ve istediğiniz tarihte raporluyor. Bende bu konuda bir komisyondayım. Not olarak söyleyeyim, ilgili yönetmelikte de belirtildiği üzere telekomünikasyon başkanlığı yakınlarda kendisinin onayladığı bir yazılımı dağıtacak sanırım.   

Gönderildi : 31/03/2008 22:24

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Arkadaşlar bu işler kurumsal ortamlarda daha farklı şekilde döner. Sunucuların yanına birde log server koyarsınız ve loglamak istediginiz her şeyin loglarına ona yönlendirisiniz.

syslog servisi ile.....

Gönderildi : 01/04/2008 02:58

(@AhmetYUKSEL)
Gönderiler: 65
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar cevaplar için teşekür ederim evet buldum DHCP nin loglarını ve günlük log olarak tutuyormuş  windows/system32/dhcp dizininde.

Gönderildi : 01/04/2008 11:32

Paylaş: