Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Print Server

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
844 Görüntüleme
(@oguzhanbitlisli)
Gönderiler: 182
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rahmi hocam Gpo İle Yazıcı Dağıtımı için Sordugum Soruya Verdiğinzi Cevap İçin Teşekkürler. Yanlız Benım Sormak İstediğim bır odanın ıcerısınde a b c ve userlerı var bunların hıcbırıne yazıcı takılmamıs ben a userı ne yenı bır yazıcı taktıgım zaman benden driver falan isteyecek ben bu driverleri otomatık olarak yukletebılırmıyım yapmak ıstedıgım acıkcası su ben bır gpo haızrlyacagım ılgılı kullanıcıya uygulayacagım o kullanıcı ya yenı takacagım yazıcıyı bu gpo ıle ekleyecegım.

benım pront server den anladıgım su yanlıs olabılır kusura bakmayın ben Yerel Ağ da ne kadar yazıcı var ıse hepsını prınt server e eklıyorum ve a userının bılgısayaırna yenı yazıcı yı taktıgım zaman uygulanan gpo sayesınde a user ı gıdıp prınt serverdekı gpo ıle kendısıne eklenmek ıstenen yazıcıyı yukluuyor. aslında yapmak ıstedıgım de bu

Kafanızı Şişirdim Kusura bakmayın

unutmadan eger boyle bır sey var ıse gpo ıle de bu eklenen yazıcıya paylasım verebılırmıyım.

Gönderildi : 28/03/2008 19:56

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Genelde tüm yazıcılar fiziksel olarak Print Servera bağlı ve tanımlıdır. 

Mesela bir server üzerinde 5 adet ve birbirinden farklı printer device olduğunu düşün. Her birisi için uygun isimle printer tanımlarız (bir printer device için birden fazla printer tanımlayabiliriz)  ve bunlara öncelikler, izinler, kullanım zamanları atarız.

\\Printserver\Muhasebe

\\Printserver\Mudurler

\\Printserver\BIM

\\Printserver\Genel

\\Printserver\Renkli

\\Printserver\Musfette

\\Printserver\RenkliMudurler

Daha sonra bu tanımlı olan printerları, Rahmi hocamın verdiği script ile yada sistemin R2 ise gelen management konsolu ile clientlara dağıtırız. Yada manuel ekleriz. Üzerinde bu printer device ları tutan serverda pirntserver olur.

Printer Device: Yazıcının kendisi (fiziksel)

Printer: Tanımlı olan yazıcı (driver, software)  birden fazla olabilir.

Gönderildi : 28/03/2008 20:25

(@oguzhanbitlisli)
Gönderiler: 182
Reputable Member
Konu başlatıcı

Serhat Hocam Benım Anlattıgınızdan Anlaığım Şu;

Bir Kereye Mahsus gidip yazıcı a userının kullandıgı bilgisayara manuel olarak tanıtacagım sonra serverımın basına gelip print servere bunu ekleyecegım daha sonra b ve c userı bu yazıcıyı kullanmak ıstedıgı zamanda ben bu scrıptle yazıcıyı dagıtacagım

yanlısmı anlamısım ??

(aslına bakılırsa ben hıc yazıcının takılı oldugu bılgısayarın basına gıtmeden a userının kullanacagı yazıcıyı serverıme ve a userının bılgısayarına tanıtıp prınt server yardımı ıle kurduktan sonra serverdeb  b ve c userıne de scrıptle eklemek)

Gönderildi : 29/03/2008 01:38

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Yanlış anlamışsın.

Bikere fiziksel olarak client üzerinde duran bir printer'ı, server üzerinde tanımlayıp yine server üzerinde birkez daha paylaşıma açamazsın. Çünkü zaten terminal üzerinde birkere paylaştırıyorsun. sonra bunu server üzerinde birkere daha paylaştıramazsın.

Eğer printer device client üzerinde çalışıyorsa, bunu yine client üzerinde paylaşıma açmalı ve diğer kullanıcılarada bu client üzerindeki paylaşımı göstermelisin. Bu noktada print server ın bir espirisi kalmıyor yani. En fazla ne yapabilirsin, client üzerindeki bu yazıcıyı GPO ve script yardımıyla hızlıca dağıtabilirsin.

Bu nedenle printer cihazları, fiziksel olarak server üzerinde olmalı. Eğerki sistemin R2 ise işin çok daha kolay. Aşağıda makaleside var.

http://cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/16/windows-server-2003-r2-zerinde-gpo-ile-yaz-c-da-t-m.aspx

Gönderildi : 29/03/2008 12:50

Paylaş: