Forum

win server 2003 str...

Bildirimler
Hepsini Temizle

win server 2003 str olan yere exchange kurmak ve bazı değişiklikler yapmak

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
435 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

slm arkadaşlar ben size yapıdan bahsedeyim ve birlikte profosypnelce nasıl bir çözüm sağlarız tartışalım.

Sistemde ibm in x serisi ama tam modeli bilmiyorum 4 GB ram ve RAİD 5 HDD + 1 TB USB HDD (backup için) serverda 2003 R2 STR kurulu. Bu server da LOGO , NETSİS çalışıyor. Ayrıca file server olarak da kullanılıyor. Activedirectory server üzerinde yaklaşık 25 client bağlı , uzaktan erişimle bir kaç noktadan LOGO ve NETSİS kullanıyor. Bu görevlerden başka birşey yapmıyor sayılır. Backuplaması ntbackup ile 1 TB USB HDD ye alınıyor.

Şimdi arkadaşlar şöyle düşünelim böyle bir sistemi olan yerde çalışmaya başlayacaksınız sizden şimdilik istenilen bir exhange server kurmaları ama siz o kurulum ve yapım aşamasında eksiklikleri gidermek ve o yapım aşamasında eliniz değmişken daha ileriye yönelik şirketin büyümesini yönelik ne gibi önceden adımlar atabiliriz.

Yani nasıl bir server seçmeliyiz ve işletim sistemi sbs olmalı bildiğim kadarıyla sbs olur ise activedirektory olan ile bi sorun olmaz (yani ben sbs ım bende olacak ben ilk olacam gibi şeyler)

bunların backuplanması , ileriye yönelik adım olarak neler yapılabilir başka acaba

arkadaşlar zamanınız olduğu bi zamanda ayrıntılı bir bilgi verirseniz sevinirim bu bilgi çok işime yarıyacak şimdiden kolay gelsin.

Gönderildi : 25/12/2008 12:42

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

Merhaba ;

Size tavsiyem Exchange ayrı bir pc ye kurmanız sorun yasadığınızda müdahele etmesi daha kolay olacaktır ,, 25 client için sisteminiz gayet iyi , ileriye dönük olarak client sayısı arttıkça 1 tb daha alabilirsiniz backup için ,,

sbs server sizin için iyi bir seçim olacaktır ,

Exchange kurulumu hakkında bilgi almak istersenizde yardımcı olabilirim ...

Gönderildi : 25/12/2008 12:57

(@Anonim)
Konu başlatıcı

orada yapmak istediğim şeyler o şekilde ama nasıl yapacağımıda sorumuştum birde şimdi sistemde bir adet 2003 srt server ve üzerinde de AD olduğu için bazı olaylar oluşuyor. sbs yi sisteme eklerseniz ben forest olacam bende olacak görevler diyor ben nasıl 2003 str ile birleikde görev dağılımı yaparım.

Gönderildi : 25/12/2008 14:04

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Ortama bir adet Server 2003 STD R2 ekleyip bunu domaine member olarak ekleyip üzerine de Exchange kurmanız yeterlidir. Sizin yapınızda SBS kullanmak zorunlu değildir.

Gönderildi : 25/12/2008 14:29

(@Anonim)

Merhaba ;

Murat Bey ' e  katılıyorum SBS kullanma  zorunlulugunuz  yok ki sızın yapınızda  zaten Dc  mevcut  eger SBS alır  ısenız eskı Dc yı SBS  e taşımanız  gerekecektır ve  ılerı yı dusundugunuzu  belirtmişssiniz  SBS ın maksımum destek verdıgı kullanıcı sayısı 75 dir ve  CAL  lısansları normal windows cal lara  gore  cok daha  pahalıdır bence  bır  server ı domaıne member  yapın hatta o server da Additional Dc  yapıp exchange ı ADC uzerıne  kurarsanız bence  daha  ıyı olacaktır felaket  durumları ydekeleme  yuk paylasımı vb  durumları için de.

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/12/2008 14:46

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hem performans hemde güvenlik açısından ayrı serverlarda olması tavsiye ediliyor ileriye dönük bir adım da atmak gerekiyor. O halde sistem şu şekilde olacak serverda AD  , LOGO , NETSİS ve exchange çalışacak  birde file server olarak çalışacak  x266 da bunların hepsini çalıştırmak ve gelecekteki büyümeyi ve güvenliği sarmayacakmıdır.

Gönderildi : 25/12/2008 15:02

(@Anonim)

Merhaba ;

Mevcut Server uzerınde bence  yeterınce  role  yuklu  ayrıca LOGO ve NETSIS calıstıgına  gore  mevcut  sunucuda SQL de  calısıyor tahmın ettıgım  kadarıyla bu  sunucuya  birde Exchange i  yuklemek bence  pek  mantıklı degıl Bütçenız var ıse Ayrı  bir  sunucu alıp  yeni  aldıgınız  sunucuyu Additional Domain controller  yapıp  Exchange i onun  uzerıne  yuklemenız cok daha  saglıklı olacaktır kı bu  arada  kurmayı  dusundugunuz  Exchange  2007 ise ve  mevcut  sunucuda 2003 X86 versıyon  yuklu  ıse  zaten o  sunucuya  exchange  kurulumu  yapamazsınız.

Teşekkürler.

slm arkadaşlar ben size yapıdan bahsedeyim ve birlikte profosypnelce nasıl bir çözüm sağlarız tartışalım.

Sistemde ibm in x serisi ama tam modeli bilmiyorum 4 GB ram ve RAİD 5 HDD + 1 TB USB HDD (backup için) serverda 2003 R2 STR kurulu. Bu server da LOGO , NETSİS çalışıyor. Ayrıca file server olarak da kullanılıyor. Activedirectory server üzerinde yaklaşık 25 client bağlı , uzaktan erişimle bir kaç noktadan LOGO ve NETSİS kullanıyor. Bu görevlerden başka birşey yapmıyor sayılır. Backuplaması ntbackup ile 1 TB USB HDD ye alınıyor.

Şimdi arkadaşlar şöyle düşünelim böyle bir sistemi olan yerde çalışmaya başlayacaksınız sizden şimdilik istenilen bir exhange server kurmaları ama siz o kurulum ve yapım aşamasında eksiklikleri gidermek ve o yapım aşamasında eliniz değmişken daha ileriye yönelik şirketin büyümesini yönelik ne gibi önceden adımlar atabiliriz.

Yani nasıl bir server seçmeliyiz ve işletim sistemi sbs olmalı bildiğim kadarıyla sbs olur ise activedirektory olan ile bi sorun olmaz (yani ben sbs ım bende olacak ben ilk olacam gibi şeyler)

bunların backuplanması , ileriye yönelik adım olarak neler yapılabilir başka acaba

arkadaşlar zamanınız olduğu bi zamanda ayrıntılı bir bilgi verirseniz sevinirim bu bilgi çok işime yarıyacak şimdiden kolay gelsin.

Gönderildi : 25/12/2008 15:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

evet SQL de var üzerinde.exchange 2003  kurmayı düşünüyorum  ayrı bir sunucu alacaz ama şöyle durumlar var server 2003 str çalışıyor ikinci server ı hangi işletim sistemi alıp sisteme katıp exchange kurulumu nasıl olacak birbiri ile çalışması onu soruyorum.

Gönderildi : 25/12/2008 16:52

(@murataydin)
Noble Member

Merhaba;

Öncelikle yeni servera 2003 STD r2 kurun. domaine member yapıp üzerinde sadece exchange 2003 koşturun. Ayrıca Cumhur Bey'in söylediği gibi ortamda Mutlaka ADC olmalı. Felaket durumlarında sizin hayatınızı kurtaracaktır. Ayrıca Kullandıgınız programlar için SQL DB side ayrı bir pcde olmalı Yani DB server kullanmalısınız. Sisteminizin Stabil ve performanslı calısması acısından bunlar gereklidir.

Gönderildi : 25/12/2008 17:33

(@Anonim)
Konu başlatıcı

cvplar için tşkler herkese ADC için toplama pc kullansam maliyet için götürebilir mi acaba ve ayrıca bu anlattıklarınızı kurmam için ayrıntılı bir makale varmıdır bana yardımcı olabilecek.

Gönderildi : 26/12/2008 13:06

(@murataydin)
Noble Member

Paylaş: