Forum

Windows Sharepoint ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Sharepoint Services 3.0 2007

17 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
465 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba firmaya sharepoint 2007 kurulumu yaptım ben sharepoint nasıl kullanmalıyım dusunun   tıcaret mdr uretım dr  finans mdr proje mdr bolumlerımız var daha once ben server klosor acıp exel word dosylarını burdan fıle serverdan kullandırıyodum. sımdı

shrapoınte bunları uygulamak ıstıyorum aslında bu konuda cok bılgım yok    her bolumu sitemi oluşturmam lazım yada her kısıyemı yada tek bır sıtemı yapmam lazım  sharapoınt nasıl kullanmalıyım mantıgını halen anlamıs deyılım amacım   eskıden map yaparak klosor olusturrak  kullanıcalar word exel dosylarını kullanıyorlardı sımdı ben wenden kullanmalarını yapmak ıstıyorum  sizce ne yapmalıyım nasıl orgonıze etmem lazım

Gönderildi : 25/12/2008 15:05

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Dışarıdan destek ve eğitimini almanızda fayda var çünkü Sharepoint 2007 ve dizaynı uzmanlık gerektiren bir konu.

Gönderildi : 26/12/2008 01:01

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

bu konu ıle ılgılı dokuman varmı acaba

Gönderildi : 26/12/2008 01:15

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Sn. Efecan,

Sharepoint Server kurulumu ile ilgili döküman bulabilirsiniz. Ancak Sharepoint arkadaşımında söylediği gibi dizayn ve uzmanlık gerektiren bir yapıya sahiptir. Örneğin öncelikle orginazasyon şemanıza göre gruplar oluşturup (ki bunu AD oluşturduğunuz grublarla bağlayabilirsiniz.) Sonra bunların altında kullanıcılar ve tabiki hakları atamak. Ondan sonra elinizdeki dosyaları sharepoint üzerine yükleyeceksiniz ve buradan mevcut izinleri ayarlayacaksınız. V.s. v.s. uzayıp gidiyor.

En önemliside yedekleme işlemini mutlaka yapmalısınız bunun için kendi içerisinde komut satırından çalışan bir tool var onu kullanabilir veya alternatif program satın alabilirsiniz.

Bunları çoğaltmak mümkün. Kısaca tasiyem bir kitap alıp test ortamında bu yapı üzerinde çalışmanız veya bir kurumdan destek (veya eğitim) almanız hem sizin için hem kurumunuz için en ideal yollardan biridir.

Gönderildi : 26/12/2008 01:58

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

ben  kurulumu oluşturdum  sonra sıte oluşturdum ve daha sonra sıteye gırme hakları verdım ıstedıgım kısıler sıteye gırıp dosylarını ekleye bılıyor bırazdaha kurcalayarak   yedek almasını ve sonra olusturdugum sıteyı sılıp ve database sılıp sonra tekrar gerı donusumunu yapıp eskı halıne getırdım. bırde kafama takılan    kullanıcı bır belge ekledıgınde o belge dırek databese kaydediliyor acaba soyle bır sey gozume carptı  bır belge ekledıgımde belgelerımde SharePoint Taslakları bır klosor olusuyor ve belge orda gozukuyor databese kaydetmıyormu acaba.

ve bır sorum her bolumu ayrı ayrı bır sıte kolesyonu  oluşturmak mantıklı  yanı uretım mdr   proje mdr  kalite mdr dıye ayrı ayrı  yoksa herkese aynı sıtedemı company olusturmak lazım.

Gönderildi : 26/12/2008 11:18

(@rafets-ayata)
Üye

Eklediğiniz her dosyayı Sharepoint database kayıt ediyor. Gözükmesi çok normal gözükmez ise zaten o dosyaya nasıl erişmeyi düşünüyorsunuz ?

Sharepoint sabit bir yapıya sahip değildir. Aksine tamamen özgür ve yapıyı oluşturacak olan kişi sizsiniz. Firmanıza uyan en iyi platformu  siz tasarlayıp uygulayacaksınız. 

Gönderildi : 26/12/2008 23:28

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam her bolume sızce ayrı ayrı sıte kolesyonumu oluşturmak mantıklımı ve bırde hocam sımdı ben bır sıte olusturdum  dosyada koydum gayet ıyı test asamlarım suruyor   ben bu oluşturdum sıte su sekılde acılıyor   localde  http://london/efecan/company    bu adresı yazdıgımda sayfa acılıyor pekı hocam ben bu sayfayı  dısardan gırmek ıstedıgımde nasıl ayarlamam lazım

Gönderildi : 27/12/2008 16:34

(@rafets-ayata)
Üye

Bence mantıksız. Bölümler arası ilişkilendirme yapmak istediğinde bu sefer tekrar değişiklik yapmak zorunda kalacaksın. Örneği X bölümü Y bölümünden bir proje için destek alması gerekiyor ama gireceği sayfa farklı. Bence ana sayfada hepsini toparlayıp bölümleri buna göre ayırman daha mantıklı.

Dışardan içerdeki adrese ulaşman için elinde bir domain olması ve bu domainin senin sabit ip yönlendirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda modemden 80 nolu portu içerdeki IIS yönlendirip IIS üzerinde gelen istekleride lokalindeki sharepointe yönlendirmelisin.

Gönderildi : 27/12/2008 19:29

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki hocam sole yapsam tek bir site kolesyonu oluştursam proje mdr ticaret mdr kalite mdr bunlar hepsı aynı sıteyı kullansalar http://london/efecan/company/Sayfalar/Default.aspx

sıtede  herkes belge merkezını kullanacak   yanı        proje mdr bır klosor     ticaret mdr dıye bır klosor  kalite mdr bır klosor acıp herkes kendı doysalarını oraya ıslese oluyor ama burda benım bulamadıgım tek sey   kalite mdr kesınlıkle ticaret mdr doysalarını gormemesı lazım yada tam tersı

bu mumkunmu acaba  sıteye kullanıcı eklıyorum bu ekledıgım kullancıya ızın verdıgımde sadece sıteye ızınmı verıyor yoksa belegelerede aynı ıznımı verıyor klosor bazlı ızın vere bılıyozmu  yada dosya bazlı ızın ben bu sharapoınt sadece ve sadece word exel turu dosyalar ıcın kullancam

Gönderildi : 27/12/2008 20:13

(@rafets-ayata)
Üye

Sorularınızın cevapları microsoft linkinde mevcuttur. http://office.microsoft.com/tr-tr/sharepointtechnology/HA100215781055.aspx

Gönderildi : 27/12/2008 23:39

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

Dışardan içerdeki adrese ulaşman için elinde bir domain olması ve bu domainin senin sabit ip yönlendirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda modemden 80 nolu portu içerdeki IIS yönlendirip IIS üzerinde gelen istekleride lokalindeki sharepointe yönlendirmelisin.

hocam bu yazınıza ıstınaden    domain sabit ip yonlendırdık  modemde 80 nolu portu açtım  ııs kuruldugu serverın ıp yazdım

ama bir türlü bağlantı sağlanmadı  neden kullanıcı adı parolo cıkıyor ama   yazdıgım porola ve kullanıcı adını kabul etmıyor

Gönderildi : 31/12/2008 14:23

(@rafets-ayata)
Üye

Sharepoint üzerinde yetkili kullanıcı adı ve şifresi ile aut. olman gerekiyor.

Gönderildi : 31/12/2008 14:59

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

adminde denedim  yetkılı kullanıcıuda denedım ama baglanamadım  yannıs ıss ayarlında authentication  ayarlarında   windows authentication enaple durumda basıc digest enaple yapayımmı hocam   localden baglanırken su sekılde baglanıyorum

http://dpm/efecan/company/Sayfalar/Default.aspx

dışardan baglanmak ıstediğimde         http://mail.efecan.com/efecan/company/Sayfalar/Default.aspx    şekilde yazıyorum

burda bir sorum daha olacak ben localden www.efecan.com yazdıgımda  sayfanın bu sekılde acılmasını ıstıyorum hocam bu mumkunmu

dısardanda aynı sekılde

Gönderildi : 31/12/2008 16:01

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba, 

İçerde DNS kullanıyorsan Cname oluşturup www olarak adlandırıp bunu sharepoint sunucunun ip numarasını vereceksin. dışardanda www.efecan.com olarak ulaşmak için www.efecan.com adresini altığın host firmasına söyleyeceksin senin ip numarana yönlendirecek. Daha sonra firewall üzerinen 80 nolu portu IIS yönlendireceksin. IIS üzerinde redirect oluşturup www.efecan.com gelen istekleri http://dpm/efeacan/company/sayfalar/default.aspx adresine yönlendireceksin.

Ancak sharepoint dışa açmak pek akıllıca olmaz.

İyi seneler.

Gönderildi : 01/01/2009 02:41

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba hocam  sizede iyi seneler   intranet siteyi kurdum   sharepoint kurulu olan serverda IIS redirect kısmındakı web alanına www.efecan.com yazdım   Shara pointin ip 192.168.1.6     ve dc olan serverda dns kurulu ordan dns cname www yazdım ıp 192.168.1.6 yazdım daha sonra modemde 80 nolu portu açıp 192.68.1.6 yonlendırdım     domaın aldıgımız yerde daha oncden 85 .x.x.x. olan ıp mx kaydı ve yonlendırme yapmıstık gene tşf acıp www kaydı falan actırmam gerekıyormu yanı ben uzaktan mail.efecan.com/owa dedıgımde baglana bılıyorum gende bır kayıt actırmak gerekecekmı

IIS üzerinde redirect oluştur dedınızya hocam oraya www.efecan.com yazacam yazmam yeterımı wın 2008 server kullanıyorum bu arada ııss 7.0

IIS üzerinde redirect oluşturup www.efecan.com gelen istekleri http://dpm/efeacan/company/sayfalar/default.aspx adresine yönlendireceksin.

kutucun işaretledim ve  bos kısma www.efecan.com yazdım

redirect behavior 2 secenek var onları işaretliyormuyum  satatus code herhangı bır ıslem yapacakmıyım hocam

Gönderildi : 01/01/2009 18:54

(@rafets-ayata)
Üye

IIS 7.0 sanal ortamda olmadığı için seni yönlendirmem zor. Ama ben şunu anlamak istiyorum öncelikle.Anladığım kadarıyla OWA da kullanıyorsun. Eğer durum bu şekilde ise IIS üzerinde 2 site publish etmen gerekiyor ki bu pekte tavsiye edilmiyor. Yok ama owa kullanmıyor isen o zaman zaten IIS üzerinde bir değişiklik yapmana gerek yok.

www.efecan.com domain adresi bir site yayınlamıyorsa bir hosting firması üzerinde, o zaman bu adreside senin statik ip adresine yönlendirip 80 porta gelen istekleri içerdeki sharepoint sunucuna yönlendirmen yeterli olacaktır.

Gönderildi : 05/01/2009 20:17

(@emrebalci)
Gönderiler: 367
Reputable Member

Merhaba

Benim tavsiyem eğer kendiniz yapacaksınız bir eğitim kurumundan Sharepoint eğitimleri almanız. Bu şekilde çok zorlanırsınız. 

İyi Çalışmalar

Emre BALCI 

Gönderildi : 10/02/2009 00:25

Paylaş: