Forum

Active Directory re...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory restore DNS zone ilişkisi

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
465 Görüntüleme
(@durmus)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, AD ve DNS ilişkisiyle ilgili 2 soru sormak istiyorum

1.Active Directory ve DNS aynı serverda olsun ve domain zone u AD Integrated olsun. AD backup aldıgımızda zone un yedegini de almıs oluyoruz. Yedek aldık diyelim. Uygun şekilde bu serverı yeniden kurmus olsaydık, DNS de kurulu olsaydı ve aldıgımız yedegi restore edince sorunsuz şekilde DNS zone umuzda eksiksişz olarak AD ıntegrated zone olarak  geri gelirmi, extra birsey yapmaya gerek var mı?

2.Bir DC de AD Integrated zone olarak bulunan DNS zone u sonradan Primary zone a cevrilse ve artık AD içinde tutulmasa, hala daha AD içinde kalıntı olarak yer kaplamaya devam eder mi? Sistem temizler mi onu

Gönderildi : 12/12/2008 18:03

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

İlk olarak AD bakcup'ı almak için ne kullanıyorsunuz?Eğer systemstate yedek alıyorsanız evet AD restore ettikten sonra bütün dns zone ve kayıtlarınız geri gelir.Bazı durumlarda Restore işleminden sonra 2 kere server'ı restart ve netlogon servisini restart ettikten sonra geldiğine şahit oldum.

Gönderildi : 12/12/2008 18:59

(@durmus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ntbackup kullanıyorum hocam

Gönderildi : 12/12/2008 19:35

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Evet söylediklerim aynen geçerli.

Gönderildi : 12/12/2008 21:02

(@durmus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ikinci sorumla ilgili bir teorik bilgi var mı hocam

Gönderildi : 12/12/2008 22:29

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

2. soruda ki amaç nedir ? misal ad integrad olmayan bir zone varken alınmış bir backup sonradan başka bir yere restore edilirse ve ad integrad olarak aynı zone oluştururla eski kayıtlar gelirmi diyorsanız hayır gelmez....

Gönderildi : 13/12/2008 00:09

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba

Zone u ad de saklama isaretini kaldirdiginiz anda ad deki veritabanindan silinir, extra bi temizleme yapmana gerek yok

Gönderildi : 13/12/2008 01:10

Paylaş: