Forum

Server Dosya Paylaş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Dosya Paylaşımı Güvenligi

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
618 Görüntüleme
(@yilmazkara)
Gönderiler: 45
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba uzman arkadaşlar ismim Yılmaz orda ölçekli bir işletmede Bilgi İşlem sorumlulugu yapmaktayım.

Windows 2008 Server ortamında yapılan dosya paylaşımlarına Network paylaşımlarına kullanıcılar verilen haklar dosrultusunda erişiyorlar.

Benim Burda yapmak istedigim paylaşımların daha kapsamlı bir paylaşım ve yetkilendirme ortamında ayarlanarak kullanıcıların erişimine açmak.

Örnek olarak ; Server üzerinden paylaştırdıgım birden çok klasörler ve içinde bulunan çeşitli uzantılarda dökümanları detaylı bir şekilde yetkilendirebilmeliyim, yani bir kullanıcı bir dökümanı açtıgını varsayalım bu kullanıcı bu döküman'ı ; okuyabilmeli - yazabilmeli - yazıcıya gönderebilmeli - dosyayı silebilmeli - dosyayı degiştirebilmeli (Bir başka döküman ile), bu yazdıgım yetkilerden bir'ini veya birkacını kullanıcılara verebilmeliyim. Ve bu işlemlerin raporunu alabilmeliyim hangi kullanıcı hangi döküman üzerinde ne tür bir işlem yapmış. Yani okumuşmu, degişiklik mi yapmış , çıktısınımı almış yada silmişmi.

Aynı şekilde kulanıcıların bu dökümanları bilgisayarın dışında bir medya aygıtına taşındıgını (flash disk-cd rw) taşınmasını engellemek ve böyle bir girişimin oldugunu rapor etmesi ( mail yolu ile veya Başka bir şekilde ) 

Bu işlemleri Windows 2008 Server'da yapabilirmiyim yoksa Bu işlemleri yapabilecegim bir yazılım mevcutmudur.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 19/11/2008 19:31

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Sharepoint server 2007 üzerinde dediklerinizin birçoğunun yapabilirsiniz. Medya aygıtına taşıma olayını yapabiliyor mu onu bilmiyorum. Sharepoint server 2007'i incelemenizde fayda var.

Gönderildi : 19/11/2008 19:36

(@yilmazkara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi veya dökümanları nasıl temin edebilirim tavsiyede bulunmanız mümkünmüdür.

Gönderildi : 20/11/2008 18:25

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Eğer dosyalarınız office belgeleri ise, Windows Rights Management Services ile çok ayrıntılı izin tanımları yapabilirsiniz (win2008+office2007). Portalımızda örnek bir makale mavcut.

USB denetimi için ise ADM dosyaları kullanabilirsiniz. Forumda örnekleri var.

Gönderildi : 20/11/2008 18:40

(@yilmazkara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Serhat bey RMS server'ın kendi bileşenleri içinde olan ücretsiz bir yazılımmıdır, yoksa microsoft'tan ücret karşıkıgı alınan lisanslı bir yazılımmıdır.

Gönderildi : 20/11/2008 20:15

(@serhatakinci)
Famed Member

RMS ücretsiz bir Windows Server bileşenidir. Windows server 2003 için download edilip yüklenmesi gerekir. Windows Server 2008 içinde yerleşik olarak bulunur.

RMS hizmetinden yararlanacak her client için RMS CAL satın alınması gerekir.

Gönderildi : 20/11/2008 20:20

(@yilmazkara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Benim sistemim windows 2008 server standart X64 türçe bu sunucum DC ve aynı zamanda SQL Server 2005 standart X64 üzerinde Ticari programı kullanmaktayım  aynı zamanda File Server olarak kullanıyorum.

RMS'i bu sunucumda uygulamak istiyorum.

Kullanıcıların RMS Cal lisansları'nın fiyatları hakkaında bilgi vermeniz mümkünmüdür.

Gönderildi : 20/11/2008 23:03

(@serhatakinci)
Famed Member

RMS CAL fiyatları için Pramit Bilgisayardan Hüseyin bey ile görüşebilirsiniz.

Tel: +90 (212) 480 0 660

Gönderildi : 21/11/2008 12:34

(@yilmazkara)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/11/2008 16:26

Paylaş: