Forum

Active Directory Cl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Client Yetkilendirme

12 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
863 Görüntüleme
(@UmitDalmis)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar kafayı yemek üzereyim AD kurdum ayarlarını yaptım ama bir türlü Client makinalarda yetkilendirme ayrlarını cözemedim. Yeni AD kurulumunu daha önceleri yapmıştım ama bu yetkilendirme olaylarını pek anlamadım ookadar araştımama ragmen halabir sonuça ulaşamadım. Sistemde GPO olarak arattırdıgımda cıkan GPO Policy makalesinden bircok şeyi yaptım ama bunları termianllere ilişkilendirme olmadı yardımcı olursanız sevinirim. İyi Çalışmalar...

Gönderildi : 18/11/2008 19:08

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

tam olarak yapmak istediğiniz nedir acaba?

kolay gelsin

Gönderildi : 18/11/2008 19:20

(@UmitDalmis)
Active Member
Konu başlatıcı

öncelikle ilgin için teşekür ederim, Calışmakta oldugum firmaya AD kurulumu ve ayarlamalarını yapmak istiyorum. AD,DNS kurlumlarını yaptım kullanıcıların AD bağlantılarını hazırladım. Bunlarda Problem yok. Ama bu oluşturdugum kullanıcılara kısıtlamalar yapmak istiyorum en basitinden başlat menüsünde sadece bilgisayarı kapat ikonunun olmasını istiyorum bu ayarlamaları yapmaya calıştım baya bii ama bir türlü terminalllere gönderemedim. Bu konuda yardımcı olabilirmisin.

kolay gelsin

Gönderildi : 21/11/2008 13:38

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba ,

Ya Default Domain Policy'den yapmalısın, yada departman bazında yapacaksan Örnek Bir OU oluştur o dep.kullanıcılarını Oluşturduğun OU ya taşı OU üzerinde policy uygula. Sonra DC de ve clientlar da gpupdate ve gpupdate /force komutlarını çalıştır.

Tşk.

Gönderildi : 21/11/2008 13:44

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Anladığım kadarı ile kullanıcı bazlı bir kısıtlama yapıyorsunuz. Kullanıcılarınızın group policy'i hazırladığınız Ou'nun içinde olduğundan emin olun. İçindeyse AD üzerinde gpupdate /force komutunu çalıştırdıkdan sonra kullanıcıların birinin oturumunu kapatıp açtırın. Uygulamalarınızın kullanıcılara yansımıs olması gerekiyor.

Bilgisayar bazlı bir kısıtlama yapıyorsanız onu belirtin ona göre yol gösterelim.

Ps: Group policy'inizinde enable durumda olup olmadığı kontrol edin.

Gönderildi : 21/11/2008 13:52

(@UmitDalmis)
Active Member
Konu başlatıcı

Default Domain Policy'den birkaç değişiklikler yaptıım. fakat yine aynı şey kullanıcılara bu policy kurallarını yansıtal-madım nasıl yapabilirim.

Gönderildi : 18/12/2008 18:02

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Default Domain Policy'den birkaç değişiklikler yaptıım. fakat yine aynı şey kullanıcılara bu policy kurallarını yansıtal-madım nasıl yapabilirim.

Değişikliği kimin için yapıyorsunuz kullanıcı için mi bilgisayar için mi?

Daha geniş bilgi verebilir misiniz?

Gönderildi : 18/12/2008 18:09

(@UmitDalmis)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle active directory hakkında yogun bir bilgiye sahip değilim araştırmalarımla kurdugum bii sistem var. domein yapısını oluşturdum.client pcleri ayarladım,kullanıcıları oluşturdum.ve bunlara yetkilendirme yapmak istiyorum.Yani en basit şekli ile başlat menüsündeki calıştır,ara,yardım gibi sekmeleri kaldırma işlemini yapmam şuanlık benim işimi fazlasıyla görecek. yapmak istediğimde tam anlamıyla bu.

Gönderildi : 18/12/2008 18:28

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Aşağıdaki makaleleri incelemende fayda var.Group Policy ile alakalı her türlü soruna cevap bulabilir yapmak istediğin senaryoyu gerçekleştirebilirsin.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/06/05/group-policy-gpo.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/09/group-policy.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/28/group-policy-management-console.aspx

Gönderildi : 18/12/2008 23:36

(@UmitDalmis)
Active Member
Konu başlatıcı

Serhad bey..

Vermiş oldugunuz linkleri indirdiim tek tek hepsini denediim. yapmak istediğim olay bunlardan ibaret ama terminal makinalara domain üzerinden bu işlemleri yapamıyorum. Yapmış olduğum ayarlamalar server makinada kalıyor. Xp prof. sistemleri domain ortamın kattıgımda bu ayarlar etki olmuyor. sorun tam olarta bu....

iyi çalışmalar...

Gönderildi : 30/12/2008 16:15

(@TuncaKAYGISIZ)
Gönderiler: 100
Estimable Member

Tahminen policyleri yanlış conteiner üzerine uyguluyorsunuz. Kullanıcıların içinde olduğu ou'i editliyip mi policy yaratıyorsunuz ?

Policy'i yarattıktan sonra domain controller makinasında gpupdate /force komutunu uygulayıp, client pc'yi log off  log on yapıp policylerin uygulandıgını görüceksiniz.

İyi çalışmalar

Gönderildi : 30/12/2008 16:47

(@SertacAYDIN)
Gönderiler: 38
Trusted Member

Merhaba ;

Computerları ve Userları farklı Ou altında toplayınız.

Örneğin ;

Cozumpark.com

|_ Bilgisayarlar

|_ Kullanıcılar

Sizi burada Bilgisayarlar  Ou sunu editleyip policyi çakmanız gerekmektedir. Lütfen bu şekilde deyebilirmisiniz ?

Gönderildi : 30/12/2008 18:16

Paylaş: